banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Már egy kisebb kánikula is megviseli a szívet

A 34 Celsius-fokos hőmérsékletre már folyamatosan növekvő pulzusszámmal reagál szervezet, függetlenül attól, hogy fiatal, idős vagy beteg az ember. Mivel a klímaváltozással gyakoribbá válnak a hőhullámok, az extrém meleg időszakok., a Journal of Applied Physiology folyóiratban közzétett kutatási eredmény szerint ez egy egészséges ember szívét is megviselheti, írja a hirado.hu portál.
 

Az új kutatás folyamán egészséges, fiatal (19-27 éves) felnőtteken végeztek vizsgálatokat, erre alkalmas laborban, különféle környezeti körülmények közt. Az 51 alany szívverését minimális fizikai aktivitás, könnyű séta során mérték, közben eltérő hőmérsékletet és páratartalmat biztosítottak. Minden alany lenyelt egy, a test belső hőjét mérni képes kapszulát, ebből kaptak a kutatók a kísérlet során maghőmérsékleti adatokat.

Fotó: Adobe Stock

Kiderült, hogy a szívverés már azelőtt gyorsulni kezd, hogy a test belső hőmérséklete emelkedésnek indulna. „Egyre több embert érintenek majd a hőhullámok és az ezekkel járó lehetséges veszélyek” – magyarázta Rachel Cottle, a kutatás résztvevője, sportegészségügyi kutató. Hozzátette, amennyiben sikerül feltárni, milyen helyzetek terhelik leginkább a szívet, tenni is tudnak ellene valamit.

Ötpercenként emelték a laborban a hőmérsékletet, a lassan sétáló alanyok 34 Celsius-fokos melegben mutatták a szívre nehezedő hőstressz jeleit – száraz levegő esetén 41 Celsius-fok volt ez a határ. A szív minden esetben 20 perccel előbb jelzett, mint ahogy a test maghőmérséklete emelkedésnek indult volna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?