banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő kapták idén a Petőfi-díjat  

Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő érdemelték ki idén a Petőfi-díjat, amelyet a közép-európai népek szabadságáért küzdő közéleti személyiségeknek ítélnek oda.

Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő kapta idén a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a Mol-csoport által alapított Petőfi-díjat. Az elismerésben azok a közéleti személyek részesülhetnek, akik az elmúlt évtizedekben sokat tettek a közép-európai népek szabadságáért. A tizenhatodik alkalommal odaítélt díjat Kövér László, az Országgyűlés elnöke, Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója adták át – írja az MTI.

A Petőfi-díjjal elismert Mircea Dinescu román költő és Kincses Előd erdélyi magyar jogász az átadási ünnepségen/ Fotó: MTI

„A globalizmus korszakában, újabb háborúk árnyékában mi jelentheti korunk nemzedékei számára a Petőfi által említett döghalált, az erkölcsi megsemmisülést? A mi nemzedékünk számára az erkölcsi halált az jelenti, ha nem teszünk az ellen, hogy az abnormális normálissá váljon, és ha hagyjuk, hogy az abnormalitás legyőzze a normalitást” – fogalmazott ünnepi beszédében Kövér László.

A Petőfi-díj egyik idei kitüntetettje, Kincses Előd 1989-ben, a romániai forradalmat megelőző események előtt jogászként vállalta el Tőkés László lelkész kilakoltatási perét, majd ő volt az is, aki 1990-ben a fekete márciusként hírhedtté vált marosvásárhelyi pogrom idején igyekezett békés mederben tartani az eseményeket. A másik díjazott Mircea Dinescu költő, akivel 1989 márciusában a francia Liberation közölt egy olyan interjút, amit diplomáciai postával csempésztek nyugatra, és amelyben nyíltan bírálta Nicolae Ceaușescu rendszerét. Az őrizetből szabadulva 1989 decemberében a bukaresti tüntetők élére állt. A rendszerváltás után a Nemzeti Tanács a Securitate Iratok Tanulmányozásáért tagjaként felemelte szavát a volt hivatásos ügynökök és besúgók adatainak nyilvánosságáért.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?