Internetes csalások: a nyaralással kapcsolatosak a leggyakoribbak

Csalárd módon kitalált ingyenes utazások vagy nyaraláshoz bérbeadásra kínált fiktív apartmanok – csak néhány a leggyakoribb internetes csalások közül, amivel a nyaralásra készülve vagy közben találkozhatunk, figyelmeztetnek az Eset kiberbiztonsági szakértői egy nemrég közzétett elemzésükben, írja az Agerpres.

„Ahogy a hőmérő higanyszála emelkedik, és alig várjuk, hogy naposabb éghajlaton nyaralhassunk, ezzel párhuzamosan az internetes csalásoktól és kiberfenyegetésektől is óvakodni kell. Az év ezen időszakában elkövetett csalások az egyik legjövedelmezőbbek a kiberbűnözők számára. Csak 2022-ben több mint 62 400 feljelentést tettek az amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnál (FTC) digitális csalás miatt. Figyelembe véve az egy áldozatra jutó átlagos 1259 dolláros veszteséget, ez összesen 104 millió dollárt tesz ki egész évre. És ezek csak a bejelentett esetek” – mondta Phil Muncaster, a vírusirtó megoldásokkal foglalkozó vállalat szakembere.

Az Action Fraud nevű csalást bejelentő központ új jelentése arra figyelmeztet, hogy csak az Egyesült Királyságban a tavalyi pénzügyi évben több mint 15 millió fontot veszítettek el így csalások áldozatai, ami a forrás szerint 41 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest.

Fotó forrása: Pexels

Ennek fényében az ugyanebben az országban működő ABTA kereskedelmi szövetség rámutat, hogy a leggyakoribbak a repülőjegyekkel, a szállással, a sport- és vallási eseményekkel kapcsolatos utakkal, valamint az üdülőklubokkal kapcsolatos foglalási csalások.

Gyanúsan jól hangzó ajánlatok

Ilyen esetben a hackerek hamis weboldalakat hoznak létre, hamis hirdetéseket tesznek közzé a weboldalakon és a közösségi médiában, és néha nagyon olcsó ajánlatokat hirdetnek kalóz online fiókok vagy eltérített kártyák használatával, amelyekkel fizetnek az általuk elhelyezett csapdák reklámozásáért a világhálón.

Az Eset kiberbiztonsági szakértői összeállítottak egy listát a leggyakoribb csalásokról és egyéb fenyegetésekről, amelyekre a felhasználóknak érdemes odafigyelniük.

A lista élén a hamis ingyenes nyaralási akciók állnak, amikor az áldozatokat kéretlen e-mailekkel, hívásokkal vagy üzenetekkel keresik meg, amelyekben azt állítják, hogy egy olyan nyereményjátékban nyertek üdülést, amelyre valójában nem is jelentkeztek.

Fotó forrása: Pexels

„Ha válaszolnak, a csalók díjat kérnek az >>ingyenes<< nyaralás feloldásáért, például valamilyen képzeletbeli adatfeldolgozási költség kifizetéséért. Természetesen nincs nyeremény, és az áldozatok által befizetett pénz közvetlenül a csalókhoz kerül” – állítják a szakértők.

Klónozott weboldalak – törölt üdülés

A csalók által elkövetett csalások másik típusa a klónozott weboldalakra vonatkozik, itt a légitársaságok vagy utazási irodák eredeti weboldalainak másolatait említik. A felhasználókat visszaigazoló e-mailekkel vagy hamis foglalási hivatkozásokkal csalogatják a hamis oldalakra.

Az Eset toplistáján a dobogósok a kedvezményes jegyek vagy üdülések ajánlatok: „A kiberbűnözők néha nagyon kedvezményes ajánlatokat hirdetnek nyaralásokra, repülőjegyekre, szállodákra és egyéb szolgáltatási csomagokra. Ebben az esetben a jegyek lehetnek törvényesek, de azért annyira olcsók, mert lopott kártyával vagy eltérített hűségszámlákkal vásárolták meg őket. Ezeket a közösségi médián, spam e-maileken vagy akár automatizált hívásokon keresztül is népszerűsíthetik. Az áldozatok azt kockáztatják, hogy a csalás felfedezésekor megszakítják vagy törlik az üdülésüket” – áll az elemzésben.

Az online közegben támadók más módon is tudnak gondot okozni az internetezőknek: nemzetközi úti okmányokkal kapcsolatos segítségnyújtást ajánlanak vagy épp kiadó nyaralókról tesznek hamis hirdetéseket, vannak még charterjáratokkal kapcsolatos csalások, valamint az ingyenes wifi-hálózatokkal kapcsolatos és USB-töltéssel kapcsolatos kockázatok.

A hackerek által okozott problémák elkerülésére a szakértők azt ajánlják, hogy ellenőrizze online az utazási társaságokat, szállodákat, utazási vagy bérbe adó irodákat, hogy vertek-e már át valakit. Ezenkívül azt javasolják, soha ne válaszoljon kéretlen üzenetekre, és semmiképp ne fizessen banki átutalással, ajándékkártyával vagy kriptoalkalmazásokkal, mint például a Cash App.

Ugyanakkor fontos ellenőrizni a felkeresett webhelyek URL-címét, és általában érdemes óvatosnak lenni: ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor általában nem is igaz. Az ESET azt ajánlja, ne látogasson el gyanús weboldalakra, amelyek szokatlanul kedvezményes üdüléseket és jegyeket kínálnak, ne használjon nyilvános Wi-Fi-t virtuális magánhálózat nélkül.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?