Gyerekek gyerekkel – megnőtt a lányanyák száma Szilágy megyében
Egyre nagyobb a lányanyák száma Szilágy megyében: az év első nyolc hónapjában 77 kiskorú lány vált anyává, többségük alacsony életszínvonalú családokból származik. Az anyák egy részének még személyazonossági iratuk sincs, ami megnehezíti az újszülött gyermek anyakönyveztetését.
Míg 2017-ben 92 kiskorú anya volt Szilágy megyében, addig 2020-ban ez a szám elérte a 134-et, 2021-ben 104-en szerepeltek a nyilvántartásban, és voltak, akik a 15. születésnapjuk előtt estek teherbe, ezáltal néhányuknak a nagykorúságuk elérésekor már több gyermeke volt.
Megelőző eljárások
Drág, Nagyderzsida, Szilágysámson, Náprád és Almásszentmihály települések hátrányos helyzetű közösségeiből 25 kiskorú anyának nyújtott segítséget a megyei prefektúra lányanyákkal foglalkozó öttagú csoportja, amely iskolai tanácsadóból, mediátorból, szociális munkásból vagy szociális szolgáltatást nyújtó szakemberből és egy egészségügyi nővérből vagy egészségügyi szolgáltatást biztosító szakemberből áll.
A Kiskorú anyák – egy igaz történet, amit meg lehet változtatni elnevezésű projekt 2021 augusztusában indult útjára, az elmúlt időszakban 25 kiskorú anyával vették fel a kapcsolatot, és támogatták őket az alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférésben. A korai anyaság megelőzése érdekében 26 programot indítottak, melyen több mint háromszázan vettek részt, többnyire kiskorú anyák, 5–8. osztályos tanulók, egyben szülők. A találkozókat főleg a szociális, egészségügyi és oktatási szempontból kiszolgáltatott közösségekből származóknak tartották.
Kiskorú anyák – Egy igaz történet, amit meg lehet változtatni!
Tavaly novemberben a drági általános iskola sportcsarnokában tanácsadáson és felvilágosításon vehettek részt a 7. és 8. osztályos tanulók és szüleik a projekt keretében. Drág településen a kiskorú anyák aránya jelentős, ezért a projekt célkitűzése, a szegénység és a társadalmi kirekesztés által sújtott, kiszolgáltatott közösségekben élő lányanyák felkeresése, az alapvető – szociális, egészségügyi és oktatási – szolgáltatásokról nyújtott információ ismertetése, a korai anyaság megelőzésének lehetősége, a jelenség súlyosságának tudatosítása.
2018-ban bejárta a román sajtót, hogy egy magyarkeceli 12 éves, negyedik osztályos lány „rekordot döntött”, életet adva kislányának.
Ami a számok mögött van
Rendezett külsejű rokonszenves és csinos 18 éves fiatal lány mesélte, hogy nehézséget jelent számára a tanulás és az iskolába járás, mert nincs kire hagynia másfél éves gyermekét. Elmondta, náluk „a soron” és a rokonságban gyakori az ilyen jelenség, sőt olyan tizenéves „felnőtt” is van, aki nem járt iskolába, csak óvodába. „Én tizenkét éves voltam, amikor megismertem tíz évvel idősebb barátomat, akihez 16 évesen férjhez mentem, mert nálunk ezt így mondják, ha a fiúhoz költözöl. Rá egy évre megszületett közös gyermekünk, amit nem bántam meg” – mesélte.
Fél éve visszaköltözött szüleihez, mert nem egyezett „anyósával” és „sógornőjével”, bár mosott, főzött, takarított. Most arra vár, hogy a „férje” házat építsen és együtt éljenek, mert szeretik egymást, és közös családra vágynak. Elmesélte, hogy a szomszéd településen lévő kiskorúnak már több terhességmegszakítása volt, és 18 éves unokatestvérének két gyermeke született, mert „kiskorúnak nem adnak gyógyszert, ha mégis vesz az anyja, nem szedik rendszeresen”.
Minderről úgy mesélt, mint a világ legtermészetesebb dolgáról, gyermekéről pedig mint kistestvéréről, aki „jobban szereti a mamáját, mert az játszik vele, sőt a telefonját is odaadja, én viszont nem, szigorúbb vagyok”. Később ecsetelni kezdte terveit, hogy külföldre megy dolgozni, sok pénze lesz, és azt mondta az anyja, hogy ne kösse le magát gyermekes férfival, mert az nem fogja szeretni a gyerekét, csak a sajátját, és a közöst.
Egy félig felnőtt, félig gyerek mondta el röviden élete történetét, és bár tudjuk, hogy van, létezik hasonló eset, sokan elzárkóznak tőle, mert elég mindenkinek a saját problémája, pedig ezek a lányanyák itt élnek mellettünk, és sajnos egyre többen vannak.
A szakember véleménye
A zilahi serdülőkori tanácsadást nyújtó Török Melinda elmondta: hamar érnek a lányok, sok az információ, kevés a felügyelet, a hiteles forrás, nagy a kíváncsiság. Legtöbbször a szülők nem beszélnek otthon a 12-13 éves kislánynak a fogamzásgátlásról, mert azt tartják, nincs erre még szükségük, viszont az érés már korán elkezdődik.
Az iskolákban egy-egy beszélgetés alatt vagy után olyanokat kérdeznek, amit mással nem tudnak megbeszélni. „Otthon anyával, apával nem beszélnek, mert a szülők prűdek vagy nincs elég információjuk, az iskolában a tanárral sem, de ha bemegy egy idegen, aki nyíltan beszél ezekről a dolgokról, megnyílnak, kérdeznek. Rengeteg a téves információ, ami eljut hozzájuk, akár lányokról, akár fiúkról beszélünk. Vannak, akik azt képzelik, hogy a szexuális élet elkezdése maratonfutás, amiről lemaradhatnak, holott semmiről nem maradnak le. A fiatalság egy körében elterjedt a tisztasági fogadalom, nem létesítenek szexuális kapcsolatot csak stabil partnerrel. Fokozottan oda kell figyelni a lányanyákra, mert legtöbbször kiskorúakról beszélünk, akik még nem érettek arra se, hogy magukra vigyázzanak, nemhogy egy csecsemőre” – mesélte Török Melinda szaktanácsadó.
Kapcsolódó
Ha családon belül van kommunikáció, és nyitottak a szülők, megbeszélnek dolgokat, akkor a lányanyaság nagyrészt megelőzhető, viszont előfordulhat, hogy ha nem védekeznek, akkor az első szexuális kapcsolat után teherbe esik a lány. Ilyenkor megjelenik a tagadás: ha ebben a hónapban „nem jött meg”, majd megjön a következő vagy az azt követőben hónapban, így lassan-lassan eltelik az idő, és azt veszi észre, hogy már négy hónapos terhes, és már nem tehet semmit. Ha a szülők odafigyelnek lányukra, az anyukával jó a kapcsolat, akkor észreveszi a reggeli rosszullétet, a megváltozott viselkedést, a menstruáció kimaradását.
CSAK SAJÁT
A lányanyaság főleg a hátrányos helyzetű, rendezetlen családoknál gyakori, viszont – mondta a szakember – a roma családokban minden lányanyának van társa, minden gyermeknek van apja, nagyon kevés, akinek nincs. A roma társadalom felvállalja az apaságot, nincs beírva az anyakönyvbe, hogy „apja ismeretlen”, a lányanyák tudják, ki a partner. Tőlük eltérően, a más nemzetiséghez tartozók gyakran nem vállalják fel az apaságot, a lányok nem tudják, vagy nem akarják megmondani, ki az apa.
„A legbiztonságosabb a megelőzés, az óvszer használata, mert megvédi a fiatalokat a betegségektől és a nemkívánt terhességtől. Abban az esetben, ha egy stabil partnerről és kapcsolatról van szó, fogamzásgátló tabletta használata javasolt” – ismertette a szaktanácsadó.