Gyerekjogok világában – ezekre érdemes szülőként odafigyelni

Gyerekek a jog világában – szülői kalauz címmel tartott előadást kedd este Simon Andreea ügyvéd a kolozsvári Heltai FolkCenterben. A szakértő szerint bár a korábbi generációk egyáltalán nem tartották fontosnak, manapság jobb, ha odafigyelünk arra, hogy ne sértsük meg a gyerekek méltóságát, illetve szülőként azt is érdemes meggondolni, hogy milyen büntetéseket alkalmazunk.

 A Ficsak Kolozsvár által szervezett esemény meghívottja ezúttal Simon Andreea ügyvéd volt, aki elmondta, szülőként felmerül benne a kérdés, hogy mit kell megtanítania gyermekének, mit kellene a saját szintjén most és a közeljövőben  tudjon. „Nemcsak a jogairól kell tudnia, hanem a kötelezettségeiről is, mert ezek kéz a kézben járnak” – jelentette ki.

Simon Andreea | Fotó: a szerző felvétele

A szakértő rámutatott, egy gyermek magánjogi és bűnügyi szempontból 14 év fölött tekinthető valamilyen szinten beszámíthatónak. 14 év alatt a kiskorú jogi szempontból nem beszámítható és felelősségre sem vonható. „Polgárjogi szempontból 14-18 év közötti korhatárnál korlátozott beszámíthatóságot feltételezünk, büntetőjog szempontjából  16 év felett húzzák meg a határt” – hívta fel a figyelmet. Bár ebben a korban még teljesen más típusú büntetést szabnak ki, mint 18 év fölött.

A gyerekeknek is joguk van a magánélet védelméhez

„A korábbi generációk nem tartották nagyon fontosnak azt, hogy a gyermeknek van méltósága és azt valamilyen szinten tiszteletben kell tartani” – jelentette ki Simon Andreea. Manapság már azt is meg kell gondolni, hogy milyen büntetéseket alkalmazhat a szülő a nevelés során, ugyanis a  jól ismert „menj a szobádba” parancs jogi szempontból a szabadsághoz való jogától fosztja meg a tinédzsert.

Az ügyvédnő rámutatott, a gentle és positive parenting egyre inkább elterjedt, nagyon sokat foglalkoznak szakemberek azzal, hogyan neveljünk és milyen eszközöket alkalmazzunk. Elmondta, az Unicef oldalán megtalálhatók szülőknek szóló nevelési eszközök, amelyeket használni tudnak, hogy ne lépjék át azokat a határokat, amelyek jogilag a gyermek méltóságát sértik.

Ugyanakkor a gyereknek joga van a magánélet védelméhez, ezért a szülőnek tudatosan kell fotókat feltöltenie róla a közösségi médiába, de a különböző felügyeleti applikációk használata is sértheti ezt a jogot. „A szakértők véleménye szerint a szülők nem használhatják ezeket az applikációkat és eszközöket a gyerekek tudta nélkül, kivéve különleges esetekben, de csak akkor, ha minimális hatással van a kiskorúra” – magyarázta.

Fotó forrása: Pexels

Simon Andreea szerint ezekkel az alkalmazásokkal a gyerek autonómiáját és a biztonságérzetét is földbe tiporhatjuk. „Van az a kor, amikor már  megtanulja, hogy különböző helyzetekben hogyan kell magára vigyázzon. A szakértők szerint a felügyeleti applikációk használatával kialakul a gyerekben az a fals képzet, hogy anya, apa, vagy éppen a gondozó vele van. Ezért nem tanul meg a különböző helyzetekben önállóan viselkedni és ebből kifolyólag nagyon sok joga is sérül” – jelentette ki.

A szülőknek kötelességük felfigyelni a jelekre, amik bántalmazásra utalnak

Egyre gyakoribb az iskolai bántalmazás, vagy más néven bullying, amely az azonos korú gyerekek között jelenik meg. Jellemzője, hogy akaratlagos, ismétlődő folyamat és egyenlőtlenek az erőviszonyok. „A bántalmazó célja, hogy ennek következménye is legyen, az elszenvedőnek sérüljön a méltósága és gyengüljön fizikailag és pszichikailag is” – magyarázta az ügyvédnő. A bullyingnak több típusa ismert: szóbeli, fizikai, szociális és cyberbullying.

Simon Andreea szerint a szülők kell figyeljék a gyermeküket és kötelességük felismerni a jeleket, amelyek a bántalmazásra utalnak. Ilyen lehet például az is, ha a gyermek nem akar iskolába menni, esetleg önbizalomhiányban szenved, holott korábban ez nem volt rá jellemző,  de lehetnek egészségügyi vetületei, például immunrendszer gyengülés. „Ezen kívül, sokszor figyelmen kívül hagyják, hogy a bántalmazót is kezelni kell, aki  nem tud beilleszkedni társaságokba, alkoholhoz, drogokhoz folyamodhat” – mutatott rá az ügyvédnő.

A szakértő szerint ilyen esetekben a gyerekek, szülők kapcsolatba kellene lépjenek a tanárokkal, akik folyamatos képzésben kellene részesüljenek, hogy megtanulják hogyan és miként léphetnek fel a bántalmazás ellen. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?