Felismerik a kutyák, ha ügyetlen emberrel van dolguk
Egy új kutatás szerint a kutyák képesek az alapján különbséget tenni ember és ember között, hogy mennyire kompetensek egy adott dologban.
Aki érezte már azt, hogy a kutyája kissé ítélkezve néz rá, annak most szólunk: a dolgot nem csak képzelte. A kutatók kimutatták, hogy a négylábú kedvencek képesek felismerni, bizonyos feladatok elvégzéséhez mennyi kompetenciája van az embernek. Az etetésnél például amellé a személy mellé állnak, akit a legrátermettebbnek ítélnek meg, mert úgy gondolják, tőlük fognak biztos táplálékhoz jutni – írja a hvg.hu egy friss tanulmányra hivatkozva.
A Behavioural Processes című lapban megjelent tanulmány szerint miközben a kutyák követik az embert, egy harmadik fél szemszögéből látják az ember képességeit. A jelek szerint képesek odafigyelni bizonyos feladatok elvégzésére, és meg tudják ítélni, hogy azt jól csinálja-e az illető.
A tanulmány során arra kérték a résztvevőket, hogy egy éhes kutya mellett próbáljanak meg kinyitni egy dobozt, amiben az étel van. Az egyik esetben ez sikerült, míg a másikban nem. Ennek megfelelően kompetens és inkompetens csoportra osztották az alanyokat.
Ezek után egyszerre kellett a két csoport egy-egy tagjának kinyitnia a dobozokat, amelyekben volt, hogy volt étel, és volt, hogy nem. Azt tapasztalták, hogy amikor olyan doboz volt az ember előtt, amiben étel is volt, inkább arra az alanyra néztek, akinek korábban már sikerült kinyitnia a dobozt, nem pedig arra, akinek nem.
A tanulmány azt is kimutatta, a nőstény kutyák sokkal érzékenyebbek voltak a kompetenciára, mert nagyobb valószínűséggel választották a hozzáértő felet. Ha azonban a dobozok üresek voltak, nem foglalkoztak kiemeltebben egyik féllel sem. Mindez azt mutatja, hogy az élelem megszerzésénél tudták, van mit veszíteni az oldalválasztással.