banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Ezért ne hagyja ki soha a reggelit a gyermek

Nem hiába mondják, hogy egyél reggel úgy, mint egy király – a nap első étkezése ugyanis nem csupán energiával tölti fel a szervezetet, hanem alapot is ad a gyerekek egész napos jóllétének. A megfelelő reggeli hozzájárulhat a jobb koncentrációhoz, az iskolai teljesítmény javulásához, és segít elkerülni fáradtságot. Dietetikust kérdeztünk, hogy miért is olyan fontos, hogy a gyermekek minden reggel megfelelő tápanyagokhoz jussanak, és milyen hatással van ez az egészségükre, fejlődésükre.

Korábbi cikkünkben annak jártunk utána, hogy hogyan érdemes összeállítani a tízórait és mit tehet a szülő, ha a gyerek válogatós. Erről IDE kattintva olvashatsz.

Megkerestük Lőrincz Hanna dietetikust, aki kiemelte, nem szabad félvállról venni a nap első étkezését. Emlékeztetett, bizonyított, hogy a rendszeresen reggeliző gyermekek és fiatalok tápanyagbevitele jobb, mint azoké, akik gyakran kihagyják a reggelit. „Tanulmányok is azt mutatják, hogy a reggelizés pozitívan befolyásolja a gyerekek iskolai teljesítményét. Jobban tudnak koncentrálni, jobb a memóriájuk, több energiájuk van, szignifikánsan jobban teljesítenek, mint azon társaik, akik kihagyják a nap első étkezését” – magyarázta Lőrincz Hanna.

Illusztráció: Pexels

Ugyanakkor szerinte a reggeli azonban nemcsak azért fontos, hogy a gyermeket felkészítsék az iskolai napra, hanem mert ez a napi rituálé – a szülőkkel és a testvérekkel – stabilitást ad a gyermeknek.

A reggeli biztosítja a szükséges energiát az iskolai nap kezdetéhez, segít a koncentráció fenntartásában, javítja a teljesítményt és a memóriát. Emellett támogatja a testi fejlődést, megelőzi a vércukorszint ingadozását, ami hozzájárulhat a fáradtság és ingerlékenység elkerüléséhez. A jól összeállított reggeli segít abban is, hogy a gyermek elkerülje a fölösleges nassolást.

„Tervezzük úgy a fogást, hogy tartalmazza a gyerek kedvenc alapanyagait, ízeit. Egy-egy reggelit már előző este is el lehet készíteni vagy legalább előkészíteni az alapanyagokat. Egy tápláló szendvics, tortillatekercs, sült zabkása, tojásmuffin vagy a zabpalacsinta nagyon hamar elkészül és sokféle ízesítésben el lehet készíteni, így mindenki az ízlésére alakíthatja.

Lőrincz Hanna korábban a Maszolnak elmondta, ha válogatós a gyerek, a szülőknek azt tanácsolja, hogy „kínáljanak többféle színt, textúrát és formát, hogy az étel vonzóbb legyen, valamint egy alapanyagot ne csak egy formában próbáljanak megmutatni. Ha egy új ízt egy megszokottal kombinálnak, nagyobb eséllyel fogyasztja el a gyerek. Úgy gondolom, hogy egy kis kötény, egy hétvégi közös főzőcskézés nagyon sokat segíthet. Nem szabad feladni. A gyerek ízlése változhat is, ahogy cseperedik”.

Hozzáfűzte, jó, ha van választási lehetőség. Vásárláskor is rá lehet kérdezni, hogy két új élelmiszer közül melyiket kóstolná meg, majd az étel elkészítésekor is hagyjuk, hogy a gyermek kiválassza, az adott alapanyag mellé mit fogyasztana szívesen. „A zellerpüré nem biztos, hogy csalogató a gyerek számára, de hasábokba vágva, egy szósszal tálalva, már lehet, hogy nagyobb kedvvel fogyasztja el” – példázódott Lőrincz Hanna.

A szülők részéről kiemelten fontos a példamutatás. „Tartsuk a saját magunk étkezését, egészségét is legalább annyira fontosnak, mint a gyerekét. Ha csak futtában étkezünk, kihagyunk főétkezéseket, nem ülünk le az asztal mellé, a gyerek ezeket a mintákat tanulja majd meg” – részletezte Lőrincz Hanna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?