Ex Libris-díjas a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete

A budapesti Klauzál Gábor Művelődési Központ dísztermében rendezték meg a Magyar Művészetért Díjrendszer 47. gáláját. Ezen többek között az Ex Libris-díjat is kiosztották, az elismerést a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének tagjai is átvehették.

A Magyar Művészetért Díjrendszer keretében az Ex Libris-, a Színész-, az Árpád fejedelem-, a Magyar Művészetért- és a Zrínyi Ilona-díjakat osztották ki olyan magyarországi és határon túli művészek, közéleti személyiségek, illetve civil szervezetek számára, akik kimagasló szakmai és emberi tevékenységet végeznek a magyar kultúra terén. A díjrendszert 1987-ben alapította Gubcsi Lajos alapító elnök, közgazdász, egyetemi docens, író és újságíró, a Magyar Művészetért Díjrendszer Kuratóriumának elnöke, aki azóta is kiosztja az elismeréseket.Fotó: Fülöp Magdolna/Facebook Idén összesen 28 erdélyi, felvidéki és vajdasági személy, illetve civil szervezet képviselői részesültek az elismerésben. Romániából, Erdélyből a Magyar Művészetért díjban részesült a Csíki Székely Múzeum, a díjat az intézmény vezetője, Karda-Markaly Aranka történész és Molnár Levente gyergyóremetei operaénekes közösen vették át.

Ex Libris-díjat kapott Barabás László marosvásárhelyi néprajzkutató, főiskolai tanár, Dezső Attila csíkszeredai népzenész, Szilágyi Tóni szamosújvári népzenész, a Romániai Magyar Dalosszövetség és a Kézdivásárhelyi Nők Egyesülete. A kézdivásárhelyi civil szervezetet Meister Éva színművész, az egyesület tiszteletbeli tagja ajánlotta díjazásra. Az Ex Libris-díjat a civil szervezet nevében Fülöp Magdolna és Biszak Enikő, a Kézdivásárhelyi Nők Egyesületének elnöke, illetve alelnöke vette át Gubcsi Lajostól. aki röviden megindokolta, hogy miért kapta meg a díjat a kézdivásárhelyi civil szervezet. A laudációban elhangzott: az egyesület legfontosabb céljai: a nők összefogása, a néphagyományok megőrzése, a magyar identitástudat erősítése, a rászorulók segítése, környezetünk óvása. „Tanulják és tanítják a hímzés- és varrásmintákat, hagyományos székely ételek elkészítését. Gasztronómiai-, kézimunka-, süteménykiállításokat és főzőversenyeket szerveznek, táncokat, népdalokat tanulnak. Mindig együtt ünnepelnek városukkal nagy évfordulókon és megemlékezéseken, koszorúzzák elődeink és hőseink emlékhelyeit” – emelték ki mindazon tevékenységeket, amivel az elismerést kiérdemelte a nők egyesülete.

A nagyszabású díjazási rendezvényt a nagybaconi születésű, 2012 óta Budapesten élő Kusztos Tibor ny. bánffyhunyadi (korábban kovásznai) református esperes-lelkész áldotta meg. Az ünnepi műsorban közreműködött Varga Miklós zenész, rockénekes, Rátóti Zoltán színművész, Molnár Levente operaénekes, Agócs Gergely zenész, etnográfus, Jánosi András és a Hungaricus együttes, Salamon Beáta, Porteleki Zoltán és további hét díjazott népzenész társuk: Dezső Attila, Kovács Márton, Kuczera Barbara, Molnár Péter, Péter Tamás, Porteleki Zoltán, Szilágyi Tóni és Schramek Géza színművész.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?