Csak hét országban maradt a határérték alatt a levegő szennyezettsége tavaly – Milyen a levegő nálunk?

Bangladesben, amely a 2023-as listán a világ legszennyezettebb levegőjű országának számított, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által megszabott határérték 15-szöröse volt tavaly a levegő szállópor-koncentrációja a svájci IQAir légtisztasági vállalat legújabb, immár hatodik éves jelentése alapján. A WHO által kijelölt határértéket tavaly csak hét ország nem lépte túl a cég honlapján kedden publikált kimutatás szerint.

A hét tiszta levegőjű ország Ausztrália, Észtország, Finnország, Grenada, Izland, Mauritius és Új-Zéland. A felmérésben vizsgált 134 ország és régió közül 124 esetében a légszennyezés mértéke meghaladta a megengedett értéket. 

Izland | Fotó forrása: Pexels

Az öt legszennyezettebb levegőjű ország 2023-ban sorrendben: Banglades, ahol a szálló por mennyisége több mint 15-szöröse a WHO határértékének, Pakisztán, India, Tádzsikisztán és Burkina Faso következik a sorban, számol be az MTI. Még az ötödik legszennyezettebb levegőjű országban is több mint kilencszerese a szennyezettség mértéke a megengedettnek.

A WHO által kijelölt határérték azt jelenti, hogy a PM2.5-ös, azaz a 2,5 mikronnál kisebb finomszemcsés anyagok, más néven a szálló por mennyisége a levegőben köbméterenként éves átlagban 5 mikrogrammnál kevesebb.

Bulgária is előttünk jár

A felmérés eredménye szerint a világ tíz legszennyezettebb városa a közép- és dél-ázsiai régióban található. 2023-ban az indiai Begusarai volt a legszennyezettebb nagyvárosi terület, de Indiában található a világ négy legszennyezettebb városa is.

Mumbai, India | Fotó forrása: PexelsA legszennyezettebb levegőjű országok 2023-as listáján Románia a 67-ik. Magyarország a 87., Szlovákia a 82., Bulgária a 81., Horvátország a 77., Lengyelország a 74., Szlovénia a 72., Szerbia 43. helyen áll.

A légszennyezés becslések szerint évente hétmillió ember halálát okozza világszerte – ez több, mint az AIDS és a malária együttvéve –, és a rossz hatások leginkább a fejlődő országok lakosságát érintik, írja a Digi24 a The Guardian alapján.

Túl kevés az erőfeszítés

Bár a világ levegője általában sokkal tisztább, mint a múlt század nagy részében volt, még mindig vannak olyan régiók, ahol a szennyezettségi szint különösen veszélyes. Ugyanakkor még a gazdag és gyorsan fejlődő országokban is a légszennyezés csökkentése terén elért haladás veszélybe került.

Kanadában, amelyet sokáig a legtisztább levegőjű országok között tartottak számon, a tavalyi rekordméretű tüzek okoztak kiemelkedő szennyezést. Kínában a levegőminőség javítására tett erőfeszítéseket tavaly megnehezítette a gazdasági tevékenységnek a Covid-19 világjárvány utáni fellendülése, és a jelentés szerint a PM2,5-szint 6,5%-kal emelkedett. „Sajnos a dolgok visszafelé haladtak” – értékelte Glory Dolphin Hammes, az IQAir észak-amerikai ügyvezető igazgatója az eredményeket. „Nem cselekszünk elég gyorsan” – tette hozzá.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?