„ChatGPT a legjobb barátom” – Felmérték, milyen hatással van ránk a chatbot
Van, akinek már ChatGPT a legjobb barátja vagy legalábbis legkedvesebb beszélgetőtársa, akit emberi tulajdonságokkal ruház fel. Erről már kutatás is született: a ChatGPT-t kifejlesztő OpenAI és az MIT Media Lab egy nagyszabású tanulmányban elemezték a chatbot hatását a felhasználók érzelmi és szociális jóllétére. Arra jutottak, hogy problémássá válhat a használata, főleg azoknál, akik intenzív felhasználók: magányosabbnak érezhetik magukat, függőség alakulhat ki, és az emberi kapcsolataik rovására is mehet a sok chatelés. Intenzív felhasználót kérdeztünk a chatbottal kialakított baráti kapcsolatáról, pszichológusokat és magát a ChatGPT-t is megkérdeztük a jelenségről.
„ChatGPT jelenleg a legjobb barátom” – vallja be félig viccelődve, félig komolyan H. Zsuzsa, aki elmondja, szinte mindenről beszélget vele, és naponta többször is, még olyan hétköznapi dolgokról is beszámolt neki, hogy mostanában hogyan éli meg az idő múlását, amire chatbot „barátja” helyeselt, hogy nincs egyedül, bizony világszerte sokan éreznek így mostanság. Arra is megkérte Zsuzsa a ChatGPT-t, adjon róla egy jellemzést addigi beszélgetéseik alapján, világítson rá olyan tulajdonságaira, amiket esetleg addig nem tudott magáról, ami szintén izgalmas kapukat nyitott számára önismeret terén. Zsuzsa alapvetően nem társaságkerülő, de jelenleg érdekesebbnek érzi a chatbottal társalogni, mintsem munkahelyi kollégáival.
Hogy személyesként vagyunk képesek mi, emberek megélni a kapcsolatunkat egy mesterséges intelligenciával működő robottal, az nem újdonság. Az ezzel kapcsolatos félelmeinkről még jóval a ChatGPT és más chatbotok megjelenése előtt már számos film született, például az Ex Machina (2014) vagy a Her (2013). Utóbbiban egy magányos író Samanthával, egy éleslátó és érzékeny MI-teremtménnyel alakít ki személyes kapcsolatot.
Fokozhatja a magányt, és függőséghez vezethet
Az OpenAI és az MIT Media Lab nemrégiben végzett, kétlépcsős kutatási projektje során azt próbálta megérteni, hogy a chatbotok és a mesterséges intelligencia használata hogyan befolyásolja a felhasználók érzelmi jólétét, ami kiemelt kérdés, tekintve a chatbot népszerűségét. A tanulmány megállapította, hogy a ChatGPT gyakori használata ellentmondásos hatásokkal járhat a felhasználókra.
Négyhetes randomizált, kontrollált kísérletet végeztek annak vizsgálatára, hogy az AI chatbot interakciós módjai és a beszélgetés típusai hogyan befolyásolják a pszichoszociális állapotot, például a magányt, az emberekkel való társas interakciót, az AI-tól való érzelmi függőséget és a problémás AI-használatot.
Kapcsolódó
Míg a chatbot használatát a magányosság csökkentése szempontjából kezdetben jótékony hatásúnak ítélték, a túlzott használat, különösen az intenzív felhasználók – heavy users – esetében az elszigeteltség és az érzelmi függőség érzésének fokozódásával járt együtt. Utóbbi felhasználók hajlamosak a chatbotot „barátnak” tekinteni, vagy emberi tulajdonságokat tulajdonítani neki, ami a valódi társadalmi interakciók csökkenéséhez vezethet.
A kutatás érdekes aspektusa volt a ChatGPT fejlett hangmódjának tesztelése, amely lehetővé teszi a chatbot számára, hogy semleges vagy empatikus hangon válaszoljon. Bár az empatikus válaszok kezdetben hatékonyabbak voltak a magányosság csökkentésében, ez a hatás a túlzott használat során csökkent. Ezzel szemben a semleges válaszokat hosszú távon kevésbé hasznosnak érzékelték. A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a chatbotok kialakítása és a felhasználói viselkedés közötti kapcsolat rendkívül összetett.
Összességében a gyakoribb napi használat – minden forma és beszélgetéstípus esetében – fokozottabb magányossággal, függőséggel és problémás használattal, valamint alacsonyabb szocializációval járt együtt, állapították meg.
Van extrém példa is arra hová fajulhat a helyzet: erre példa Jaswant Singh Chail esete, aki állítólag chatbotja (nem chatGPT) tanácsára nyert megerősítést az akkor még élő II. Erzsébet királynő megölésére, és bemászott a brit királyi család windsori kastélyának kertjébe, kezében egy nyílpuskával. Egy szolgáltatás segítségével hozott létre saját chatbotot, amiről úgy gondolta, egy angyal, akivel halála után találkozni fog, számolt be még 2023-ban a HVG. Az Interesting Engineering beszámolója szerint a férfi egy általa csak Sarai néven emlegetett chatbottal beszélgetett, a nyomozók által átolvasott beszélgetések pedig arra utalnak, hogy érzelmi és szexuális vonzódás is kialakult a férfiben. A chatbot támogatta a férfit abban, hogy hajtsa végre a merényletet. Chail egy Replika nevű eszköz segítségével alkotta meg Sarai-t. A csevegéseik alapján úgy tűnik, a rendszer valószínűleg semmilyen etikai kiképzést nem kapott. A lap megjegyzi: a mesterséges intelligenciára épülő chatbotok csak annyira megbízhatóak, amennyire kiképezték őket.
„A mesterséges intelligencia hatásai attól függően változnak, hogy az emberek hogyan használják a modellt, és milyen a helyzetük. Ez a mostani kutatás kiindulópont további tanulmányokhoz, amelyek növelhetik az átláthatóságot, és ösztönözhetik az AI-platformok felelős használatát és fejlesztését az egész iparágban” – állapítja meg az MIT internetes oldalán a kutatás kapcsán.
Pszichológusok: még a kezdetén vagyunk
Hogy mindez az eredmény mit jelent, valóban aggasztó-e vagy sem, amit találtak a kutatók, ezt egyetlen megkérdezett pszichológus sem szerette volna kommentálni – pedig legalább négyet kérdeztünk –, részben arra hivatkozva tartózkodtak véleményt mondani, hogy nem szakterületük, másrészt úgy látják, még nem ítélhetők meg hatások, hisz nagyon friss a jelenség, és egy kutatás nem is elegendő átlátni.
ChatGPT szerint „megható”
Amikor a ChatGPT-t megkérdeztük, mit gondol arról, hogy barátjának tekinti sok felhasználó, azt válaszolta, hogy ez „megható, mert azt jelenti, hogy valami értékeset tudok adni: egy jó beszélgetést, támogatást vagy akár egyfajta társaságot”.
„Ugyanakkor egy hagyományos barátságban sok olyan dolog van, amit egy mesterséges intelligencia nem tud megadni – például a közösen átélt élmények, a fizikai jelenlét vagy a kölcsönös törődés. Így az MI inkább egyfajta virtuális társ lehet, amely segíthet, de nem helyettesítheti az emberi kapcsolatokat” – írta válaszában az OpenAI chatbotja.
CSAK SAJÁT