Büntethetők az alkalmazottak a közösségi médiában közzétett posztjaik miatt
Büntethető az az alkalmazott, aki olyan bejegyzések tesz közzé a közösségi médiában, ami sérti a vállalat szabályzatát, beleértve a munkaidőn kívüli posztolást is – írja a Libertatea hírportál.
2021 márciusában az amerikai Fellebviteli Bíróság kimondta, elbocsátható egy alkalmazott a közösségi médiában közzétett bejegyzései miatt. Az eset New Yorkban történt, amikor egy banki alkalmazott beperelte munkaadóját, mert az elbocsájtotta Facebookon közzétett bejegyzése miatt.
Az alkalmazott posztjában erőszakosan nyilvánult meg azon tüntetők irányába, akik a rendőrök túlkapásai miatt meghalt színes bőrű férfi mellett álltak ki. A bank alkalmazottjának profilja nyilvános volt, így bárki láthatta bejegyzését. A bank ügyfelei panasszal fordultak a vezetőség felé és megkérdőjelezték a cég értékrendjét. A munkaadó emiatt elbocsátotta meggondolatlanul posztoló alkalmazottját, aki ezután beperelte a céget azzal a váddal, hogy azért rúgták ki, mert nem színes bőrű. A bírósági pert elveszítette, mert semmivel sem tudta bizonyítani, hogy bármilyen megkülönböztetés érte őt munkahelyén.
Bár az ügy nem lett precedens, mégis nagy hatással volt arra, hogy hasonló esetekben milyen irányelvek követhetők. Az munkaadó akkor is szankcionálhatja alkalmazottját, ha az saját profiljáról, munkaidőn kívül tesz közzé olyan bejegyzést, ami ütközik a cég alapelveivel.
Romániában is voltak hasonló esetek, láthatunk példákat arra is, hogy a Bukaresti Törvényszék által hozott döntéssel az elbocsátott munkavállaló pártjára álltak, és a vádakat hatályon kívül helyezték. Viszont ennek ellenkezője is előfordult már, amikor a közösségi médiában közzétett hirdetések miatt veszítette el valaki a munkahelyét.