Az elmúlt években világszerte kedvesebbé váltak az emberek: a kutatók szerint Románia is boldogabb lett
A kutatók és szakértők által nemrég közzétett 2022-es világboldogság-jelentés (World Happiness Report) szerint egyre kedvesebb az emberiség. A dokumentumot az Egyesült Nemzetek Fenntartható Fejlődési Megoldások Hálózata állította össze a Gallup World Poll adatai alapján. Az idei jelentés mintegy ezer válaszadó válaszait gyűjtötte össze a résztvevő 156 ország mindegyikéből, írja az origo.hu portál.
Bár az új koronavírus-járvány folyamatos hatásai számos problémát okoztak világszerte, az emberek egymás iránt tanúsított támogatása és jóindulatának megnyilvánulása nőtt – számoltak be a tanulmány szerzői. "2021-ben figyelemreméltó, világméretű növekedést tapasztaltunk a Gallup World Poll által megfigyelt mindhárom kedvesség tekintetében" – mondta John Helliwell, a kanadai British Columbia Egyetem közgazdásza a ScienceAlert online tudományos portálnak. "Az idegenek megsegítése, az önkéntesség és az adományozás jelentősen megnövekedett a világ minden részén, és majdnem 25 százalékkal haladta meg a járvány előtti szintet", ez a fajta viszonyulás kedvességet váltott ki az emberekből.
Mivel a betegségek és a háború továbbra is kihat a jólétre, a most kapott eredmények talán emlékeztetnek arra, hogy van még remény az emberiség számára, és hogy a megpróbáltatások idején össze lehet fogni.
Az országokat tekintve Finnország lakossága volt a legboldogabb; zsinórban ötödik éve, hogy a nemzet tartja az első helyet. A második helyen Dánia végzett, majd Izland, Svájc és Hollandia zárta az első ötöt. A jelentést készítő csapat úgy véli,hogy a nagyobb bizalom, a társadalmi kohézió, a munka és a magánélet közötti egyensúly, valamint az ingyenes oktatás és egészségügy a legfontosabb tényezők, amelyek miatt a skandináv országok minden évben előkelő helyet foglalnak el a dokumentumban.
Míg a pozicionálás nem változott sokat a tavalyi évhez képest, a boldogság terén a legnagyobb növekedés Szerbiában, Bulgáriában és Romániában volt tapasztalható. A boldogságmutatók legnagyobb csökkenését Libanonban és Venezuelában, valamint Afganisztánban figyelték meg.
A World Happiness Report célja a boldogság és a jólét népszerűsítése, valamint az erről szóló számadás. Miközben a kutatók folyamatosan új meglátásokat fedeznek fel azzal kapcsolatban, hogy mi teszi az embereket boldoggá, a boldogság vagy annak hiánya továbbra is nagyban függ a környezeti tényezőktől és a körülöttünk zajló eseményektől.
CSAK SAJÁT