„A szülő nő egy istennő, mert életet ad” – Várandóságról, kismamaságról beszélgettünk Török Melinda dúlával

Pedagógus, egészségügyi asszisztens, dúla, szoptatási szaktanácsadó, szociális munkás végzettsége van – de ha valaki megkérdezi, mivel foglalkozik, ki ő, egyszerűen annyit mond: Török Melinda, elsősorban feleség és két kamaszfiú édesanyja. Neve és munkája több száz várandós kismama és anyuka körében ismert, jelenleg családján kívül egy biztos pont van az életében, amire mindig vágyott: óvónő egy zilahi speciális iskolában. Vele beszélgettünk prenatális és perinatális témákról, anyaságról, munkájáról.

Temesváron született, kétéves korában költöztek szüleivel Zilahra, édesapja tanár volt, édesanyja mérőműszer-javító az egykori hőerőműnél (CET). „Mindig elhivatottságot éreztem a gyermekekkel való munka iránt, óvónő szerettem volna lenni – mesélte –, de nyolcadik osztály végén első voltam a vonal alatt, így nem jutottam be a pedagógiai líceumba. Humán tagozatra kerültem, de mindvégig az a gondolat vezetett, hogy segíteni akarok az embereken, ezért választottam a szociális munkás szakot, mert úgy éreztem, hogy általa fizikailag ott tudok lenni, ahol segíteni kell, és ahol krízishelyzetek lépnek fel”.

Szociális munkásként 2004–2011 között a szilágysomlyói és az egykori 13-as speciális iskolában dolgozott, majd 2012-ben létrehozta egy szilágysági üzletember támogatásával a Gyerekeink Egyesület – Szilágyság nevű szervezetet, amely Erdély-szerte 500 pelenkát ajándékozott a többgyermekes családoknak, a Nagycsaládban élni jó program keretében. Közel tíz év alatt óvodákat segítettek, játékokat és ruhacsomagot adományoztak, az iskolákban egészségügyi nevelést tartott. Erkeden szociális munkás volt az idősek napközi otthonában, tavaly novemberétől a zilahi Amelias-klinikán perinatális és szoptatási szaktanácsadó.

Török Melinda dúlaAz egyesületnél sok kismamával lépett kapcsolatba, akkor tapasztalta, hogy többnyire beszélgetésre, tanácsra van szükségük, ezért elvégezte a dúla (segítő asszonytárs – olyan, saját szülési tapasztalattal rendelkező nő, aki folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújt az anyának – szerk. megj.) képzést, hogy segíthessen a terhesség és a gyermeknevelés idején. Magánszemélyként 2014–2017 között önkéntes volt a helyi kórház szülészetén, de mivel nem lehetett jelen a szülésen, elvégezte az egészségügyi asszisztens-képzést, a SAMAS Alapítvány segítségével pedig szoptatási és perinatális szaktanácsadó lett.

Mindezek mellett számos kurzuson és workshoppon vett részt, amelyeken rengeteg információt sajátított el. Ezeknek köszönhetően egészségügyi nevelés és szexuális felvilágosítás témában előadásokat tart a középiskolásoknak, a szoptatásról és a szülésről az egészségügyi asszisztens-képzésen tart előadást. Olyan információkat, praktikákat ad át, amelyek hasznosak, ám nem szerepelnek a tankönyvekben.

Perinatális tanácsadás

„Valamikor régen, nagy családokban éltek az emberek: ott volt a nagymama, nagytata, anyuka, nagynéni, szomszédasszony, ezek összejártak, és volt egy gyermeknevelési modell. Most az anyuka többnyire egyedül van a férjével, és sokszor, amíg nem születik meg a gyermeke, nem tart kisbabát a kezében. Vannak, akik elvesznek az információáradatban, ami sok esetben nem nyújt hiteles képet, ilyenkor jövünk mi, akik adaptált, naprakész tájékoztatást adunk” – mesélte Török Melinda.A fiatal szülők manapság magukra vannak utalva ezért jön jól a szaktanácsadás | Illusztráció: Adobe Stock

Mint mondta, az utóbbi időben elfelejtettünk az ösztöneinkre hallgatni, az anyukák mindig a tökéletességre vágynak, és ez gyakran kimerül fizikai dolgokban: megveszik a legszebb kiságyat, takarót, viszont megfeledkeznek lelkileg felkészülni az anyaságra, a szülőségre, ami gyakran krízishelyzet egy család életében. Felbomlanak a szerepek, a férj és a feleség anyák és apák lesznek, a kicsi élet felbontja a család dinamikáját, sír, tisztába kell tenni, éhes, és nagyon sokszor a szülők nem tudják, hogy viszonyuljanak egymáshoz és a gyermekhez.

Az anyuka azt hiszi, elront valamit, ha azt hallja, hogy más szülő gyermeke végig alussza az éjszakát, keveset sír, és lehetne még sorolni. „Minderre időben felkészítjük a családot: elmagyarázzuk, mire kell figyelni a terhesség alatt, melyek azok a vizsgálatok, amelyeket ajánlatos elvégezni, ezért már a baba megfoganása előtt ajánlatos minket megkeresni. A dohányzás és a fogamzásgátló használatát tanácsos legalább egy félévvel a fogantatás előtt abbahagyni, hogy a szervezet kitisztuljon. Elmondjuk, melyek azok az időszakok, amikor könnyen megfogan a baba, melyek azok a pozíciók, amelyek elősegítik a teherbeesést. A várandós kismama oda kell figyeljen a helyes étkezésre, a vitaminokra, amelyeket használnia kell, hogy egészséges legyen a baba. Tájékoztatjuk, hogyan könnyíthető meg a terhesség első szakasza, a reggeli émelygés, hogyan kell felkészülni a szülésre” – ismertette, hogy miben számíthatnak segítségre a hozzá fordulók.

„A szülő nő egy istennő, mert életet ad. Egy törzs tagjai úgy tartják, hogy a szülő nőnek megnyílnak a menyország kapui. Addig az anya meg a baba egy test egy lélek. Utána válik egy külön testté, lélekké, születéskor a gyermek lelket is kap az életen kívül” – mondta, lelkesen beszélve az anya és a gyermek együttéléséről, hogy szülés után a gyermeket az anya mellkasára kellene fektetni, hogy megkapja az anyatejet, kolosztrumot, ami védőréteget képez a kicsi gyomrában, megvédve a baktériumoktól. Felfele kúszáskor kinyomná a placentát, az anyuka melege felmelegítené a baba testét, akinek az anyja mellett a helye.

Mindez hozzájárulna, hogy olyan biztonsági kapocs jöjjön létre az anya és a gyermek között, amely a későbbiekben nagyon nagy fontossággal bír, „de sajnos, nálunk ez nem adott”, tette hozzá.

Hollandiában jogilag lehet otthon szülni, Romániában nem. Nagyon kevés helyen engedélyezett a szabadon választott szülési póz, sőt sokan az apás szülés lehetőségéről sem tudnak, viszont jogilag van rá lehetőség. Az anyának joga van bevinni egy kísérőt, előtte viszont kérvényeznie kell, és ha azt elfogadják, bemehet a kísérő, legyen az akár férj, barátnő, szomszéd – hívta fel a figyelmet Török Melinda.

A tejtermelés feedback alapon működik

Az első napokban kevés kolosztrum (előtej) termelődik, születéskor mindössze cseresznye nagyságú a baba gyomra, de táplálás révén nő. 98 százaléka az anyukáknak tudna szoptatni, legtöbbször a sikeresség titka a helyes rátétel a mellre. Ha ez adott, akkor hatékonyan szopizik a baba, az édesanyának nincs fájdalma, ellenkező esetben az anyuka sebes mellbimbóval küszködik, a baba meg nem lakik jól.

A szaktanácsadó családra szabható, három-négyórás kurzusokat tart, melyen a leendő szülők megkapják a szükséges információt, az elméletet gyakorlatba ülteti a szemléltető példák segítségével. A perinatális szaktanácsadás eltart a baba hároméves koráig, vagy akár tovább. „Elmondom, mire figyeljenek, melyek a rendellenesség tünetei, követem a baba fejlődését, ismertetem, hogyan lehet fejleszteni a picit, lefoglalni, melyek azok a jelek, amellyel már orvoshoz kell fordulni” – sorolta.A kismamák 98 százaléka ösztönösen tudja, hogy kell szoptatni | Illusztráció: Adobe Stock

Mint mesélte, az lenne a legideálisabb, ha minden édesanya úgy menne haza a kórházból, hogy tudja, mi a helyes mellrátétel, milyen kell legyen a baba széklete, hogy a babák 10-14 napos korukra visszanyerik születési súlyukat, hat hónapra megduplázzák azt, egyévesen megháromszorozzák. Ha mindezt tudják, nem ijednek meg attól sem, ha az első hetekben a baba összetéveszti a nappalt az éjszakával.

Szülés utáni depresszió – anyáknál és apáknál

Minden anyánál az első hat hétben észlelhető a szülés utáni „baby blues” időszak, amikor a hormonháztartás megváltozása miatt hangulatingadozások jelentkeznek. Ha ezek mellett befelé fordulást és nemtörődömséget veszünk észre, szakemberhez kell fordulni. „Senki nem említi a férfiakat, pedig esetükben is beszélhetünk postpartum depresszióról. A megváltozott helyzet az ő életükben is stresszfaktor: látja az anyukát szenvedni, nem tudja, hogy segítsen, és ilyenkor nagyon sok kispapa depressziószerű állapotba kerül. Nem szégyen felkeresni egy szakembert, aki segít elindulni a megoldás felé. Az apukák hozzáállása az utóbbi időben nagyon odaadó, sokan százszázalékosan részt akarnak venni a gyermeknevelésben, foglalkoznak a babával, egyre inkább az mutatkozik, hogy a gyermeknevelés mindkettő feladata, és nincs csak az anyára bízva” – mesélte a szaktanácsadó.A gyermekvállalás közös felelősség | Illusztráció: Pixabay

Tapasztalatból állította: az az apuka, aki vállalja, hogy az anyuka helyett ő marad otthon a babával, tudja, mire vállalkozik, és százszázalékosan helytáll. Olyan világot élünk, amelyben az anyagiak diktálnak, és ha optimálisabb, hogy az apa maradjon otthon, tegye meg – vélte. Az anya–gyermek kapcsolat megmarad, és különleges viszony alakul ki az apa és gyermek között is.

Kitolódik a gyermekvállalás korhatára

A szervezetünk és a testünk öregszik, de egyre inkább kitolódik a gyermekvállalás korhatára, bár a szaktanácsadó szerint a legoptimálisabb kor gyermekszülésre a 22–27 év közötti időszak. Egy stresszes világban élünk, az idegrendszerünk is megsínyli ezt, ezért fizikailag nem mindegy, hogy 22 vagy jóval 30 év fölött vállalunk gyermeket. „Az anyaság nagyon szép, és nincs maximális kor erre, de ha lehet, vállaljuk be 20–27 év között az első gyermeket, viszont, ha negyven évesen jön, ugyanúgy örüljünk neki” – mondta.

Válás az első gyermek születése után

A gyermek megszületése után arra kell törekedni, hogy a férj és a feleség kapcsolata ne hidegüljön el. A gyermek kettőjük szerelmének gyümölcse, a szerelmet táplálni kell, ilyenkor a szaktanácsadó azt ajánlja, hogy két-három hónap után a gyermeknél alakítsanak ki egy lefekvési rutint, ami ne terjedjen ki este 11-12 órára, hanem nyolc-kilencre, mert 10 óra után még van ideje beszélgetni a párnak, de ha a baba este 11-12-kor kerül ágyba, éjfél után már senkinek nincs kedve. Ha megoldható, havonta legalább egyszer vagy kéthetente egyszer szervezzenek találkát a szülők. Azok az apukák, akik részt vesznek a kurzusokon, másképp látják át a szülés-szoptatás-gyermeknevelés témakörét, megértőbbek, támogatják az anyát.

„Ha időt adnak maguknak a párok, és együtt próbálják megoldani a problémákat, nem lesz válás, de ezt mind a két részről akarni kell. Legtöbbször azért válnak, mert elhidegül a kapcsolat, az anyuka a gyermekkel alszik, az apuka külön, de ilyen helyzetben is időt kell szakítani a közös együttlétre. Ha a szülők lelkileg kapcsolódnak, akkor a továbbiakban is minden rendben lesz” – tanácsolta Török Melinda.

(A nyitókép illusztráció | Forrás: Adobe Stock)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?