A hőség előcsalogatta a kárpáti skorpiókat – Nem veszélyesek, de jobb kerülni őket (VIDEÓ)

A nagy meleg hatására tucatnyi kárpáti skorpiót figyeltek meg a Buzău megyei Colți községben, a sziklák és száraz növényzet között. Ez a terület az utóbbi évtizedekben kiindulópontja lett a faj terjedésének a tájegységben, és a pókszabásúak osztályába tartozó élőlény ma már más településeken is jelen van, számol be az Agerpres.

A kárpáti skorpió (latin neve: Euscorpius carpathicus) néhány centiméteres, éjszaka aktív, nappal pedig kövek alatt, fakéreg vagy sziklarepedések mögött húzódik meg. Răzvan Popa, a UNESCO buzăui tájvédelmi geopark vezetője szerint a faj évezredek óta jelen lehet a térségben, és a klímaváltozás segítette elterjedését. A skorpiók nem támadják az embereket, rovarokkal táplálkoznak, és ökológiai szempontból hasznosak.

Egy darázscsípéssel ér fel, ha megmar. | Fotó: Wikipédia

A Colți település környéki sziklarétegek, amelyek mintegy 20 millió évvel ezelőtti vulkáni hamuból képződtek, kedvező élőhelyet biztosítanak számukra.

„20-30 évvel ezelőtt szinte kizárólag Colți településen volt megtalálható, mert ott vannak olyan érdekes sziklák, amelyek lehetővé tették számára, hogy túlélje a telet. Ezek 20 millió évvel ezelőtt keletkezett kőzetlerakódások, amikor vulkáni hamu hullott az akkori ősi tengerbe. A szilíciumban nagyon gazdag hamu elősegítette a diatomeáknak nevezett algák fejlődését. Ezek a kőzetek a skorpiók számára ideálisak, mert nagyon jól tartják a meleget és nagyon repedezettek. A skorpiók ezekben a repedésekben rejtőznek, télen ott melegebb van. A Colți-Boziori térségben a mélyben sós vizek vannak, amelyek nagyon korrozívak, oldják a kénvegyületeket és melegek” – nyilatkozta Răzvan Popa vulkanológus, a geopark menedzsere az Agerpresnek.

Bár ezek a skorpiók nem ártalmatlanok, csípésük nem halálos – a méreg ereje körülbelül egy darázscsípésével egyezik meg. Kiválthat allergiás reakciókat, például duzzanatot. A helyiek elkerülik őket, mert csípés esetén váratlan reakciók léphetnek fel, viszont a skorpió támadására csak védekezésképpen kerül sor.

A Meledic-fennsíkon is előfordulnak – főként félig száraz tölgyesek avarjában és sziklák között. A védett területen tilos a skorpiók gyűjtése. Az egyik legnagyobb veszélyt számukra az elhalt vagy félig elhalt fák eltávolítása jelenti, mivel ezek kérge alatt bújnak meg nappal.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?