Winkler Gyula: Éles ideológiai és pénzügyi viták várhatóak az Európai Parlamentben – harcra kész az RMDSZ

Az Európai Parlamentben a választások után politikai szinten nem a változás, hanem a status quo erősödött meg: Ursula von der Leyen marad az Európai Bizottság elnöke az elkövetkező öt évben is, miután megszerezte az európai parlamenti képviselők abszolút többségének a szavazatát. Az RMDSZ, mint sok más, elsősorban közép- és kelet-európai párt a változás reményével szállt a választási harcba, és azt remélték, hogy egy átfogó, mélyebb változás lesz az Európai Parlamentben, ami elsősorban egy politikai irányváltást jelent, idézte fel a Maszol megkeresésére Winkler Gyula.

Az RMDSZ képviselője az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága alelnökeként folytatja a munkát, de az ipari és a regionális fejlesztési bizottságnak is tagja. Megkeresésünkre leszögezte, most kezdődik a munka, ideológiai, pénzügyi harcok várhatóak, de a változás azért továbbra is napirenden van. Fotók: Winkler Gyula Facebook oldalaAnnál is inkább, mert sokan vannak, akik úgy értékelik, az előző mandátumban túlságosan zöld és baloldali volt a vezetői irányzat az Európai Parlamentben, az elmúlt három-négy esztendőben olyan döntések sorozata született, melyek nem kedveztek a polgároknak, a társadalomnak, a gazdáknak, a kisvállalkozóknak: növekedett a bürokrácia, nehezebb volt megszerezni a támogatásokat.

A választói akarat nem érvényesült – sikeres volt a politikai zsarolás

A baloldal sikeres zsarolásának tudható be, hogy az EP megalakulása után politikailag nem a változás, hanem a status quo erősödött: a szociáldemokraták és a liberálisok nagyon határozottan közölték az Európai Néppárttal, hogy ha jobboldalra fordul, a Giorgia Meloni által vezetett konzervatív csoporthoz, akkor ők kilépnek a többségalkotási tárgyalásól, idézte fel az RMDSZ politikusa. „Nem kell udvariaskodni, ez zsarolás volt, ám ennek az lett az eredménye, hogy a többség, amely Ursula von der Leyent megszavazta egy újabb mandátumra, az előző mandátum többsége: az Európai Néppárt, a szociáldemokraták, a liberálisok, illetve a zöldek” – részletezte a képviselő.

Kifejtette, ez nem tükrözi a választói akaratot, hiszen a zöldek veszítettek, elsősorban Németországban zuhantak óriásit, veszítettek a liberálisok is, az ő támogatottságuk leginkább Franciaországban esett vissza. Az Európai Néppárt viszont nyert, több képviselővel van jelen az EP-ben, mint az elmúlt öt évben, és minimálisat nyert a szociáldemokrata csoport is. Ennek ellenére akik veszítettek át tudták vinni az akaratukat azokkal szemben, akik nyertek.Nyilván feltevődik a kérdés, miért volt szükség a zöldekre, hiszen ha matematikailag összeadjuk a számokat, akkor elméletileg elég kellett volna legyen a három csoport – a Néppárt, a szociáldemokraták és a liberálisok – viszont a gyakorlatban tudták, akik a többséget összeállították, hogy egyetlen pártcsalád sem szavazza meg száz százalékban Ursula von de Leyent, mint ahogy az RMDSZ sem tette.

Az RMDSZ nem támogatta szavazatával Ursula von der Leyent

Winkler Gyula felidézte, bárzajlik a félretájékoztatás, az RMDSZ sem az Európai Néppárt bukaresti kongresszusán, sem az EP szavazás során nem támogatta Ursula von der Leyent. „Számtalanszor elmondtuk, hogy nem tudjuk támogatni, mert az általa vezetett EB semmibe vette a Minority Safe Pack kisebbségvédelmi csomagot, éss nem indította el a törvényalkotást, annak ellenére hogy megvolt az 1,2 millió aláírás, 2020-ban az EP ezt 4/5-ös többséggel megszavazta, Ursula von der Leyen pedig erre 2019-ben nyilvános ígéretet tett erre, amit végül nem tartott be” - ismertette a képviselő.

Most folynak a tárgyalások a tagállamokkal, az EB kinevezett elnöke várja a tagállamoktól a biztos-jelölteket, és valamikor szeptember folyamán sor kerül a parlamenti meghallgatásokra. Nem külön-külön szavaz az EP plénuma a biztosokról, először szakbizottsági szinteken történik a meghallgatás. Ezek eredménye a pozitív vagy negatív véleményezés, amit nem köteles a tagállam figyelembe venni, de az elmúlt időszak tapasztalata azt mutatja, hogy rendszerint megteszik, a szakbizottságok szavazata egy erős politikai jelzés: ha valakit visszautasítanak, politikai, szakmai vagy mindkét szempontból alkalmatlannak tartják a tisztség betöltésére. Ha ez a folyamat lejár, november eleje körül megtörténik az EP szavazás a bizottság teljes összetételéről. Utána megkezdheti munkáját az új Európai Bizottság.

Erdély számára is fontos döntések következnek

A személyi összetétel tehát még nyitott kérdés, de ennél is fontosabb a tartalom. „Most kezdődik a hosszú munka, amiről a mandátum szól. Örülök, hogy a nemzetközi kereskedelmi bizottság alelnöke lettem újból, most már két mandátum óta töltöm be ezt a tisztséget, hiszen ez egy plusz befolyásolási lehetőség. Persze elsősorban a nemzetközi kereskedelem területén, de úgy általában a gazdaság területén is. A változás továbbra is napirenden van, mindig emellett fogunk dolgozni, és szavazni” – mondta Winkler Gyula.Hozzátette, két másik bizottságban is munkát vállalt: az ipari bizottságban és a regionális fejlesztési bizottságban. Az ipari bizottságban azért, mert azok a változások, melyek most történnek az energetika, az elektromos mobilitás területén – kitiltják vagy sem 2035-től a belső égésű motorokkal hajtott gépkocsikat – mind olyan témák melyek ott dőlnek el. Abban a bizottságban Románia és Erdély számára fontos döntések születnek meg. A regionális fejlesztési bizottságban már korábban is dolgozott, az azért lényeges, mert ebben az időszakban dől el a 2027 utáni kohéziós politika sorsa. „Új védelmi politika van kialakulóban, ennek csak pénzzel van jelentősége. Sokat beszélünk a migrációs politikákról, de ehhez is a politikai döntések mellé pénz szükséges – a határvédelmet csak pénzzel lehet megerősíteni. Nem szeretnénk, hogy úgy valósuljanak meg ezek a valóban lényeges prioritások, hogy közben elveszik a pénzt a két közpolitikától, melyek nekünk a legfontosabbak: az agrárpolitikától és a regionális fejlesztéstől” – taglalta az erdélyi politikus.

Harcra készen

Az RMDSZ politikusai harcra készen állnak, közben élénkülnek a támadások is, vannak akik azt is megpróbálják bizonygatni, az EP melyik frakciójában lenne a helyük, mondta Winkler Gyula. Hangsúlyozta, az RMDSZ-ben csapatban hozták meg a döntéseket, többek között azt, hogy önálló delegációt alkotnak az Európai Néppárton belül. „Ez több munkával és nagyobb ütközési felülettel jár, de megvan annak a lehetősége is, hogy belátást kapunk a frakció munkájába és a politikai döntéseibe. Reményünk szerint a befolyásunk is nagyobb lehet azokra a hihetetlenül fontos gazdasági döntésekre, melyek a következő években fognak megszületni – a területalapú támogatásról, a regionális fejlesztésről, az uniós pénzekről, a energiáról” – részletezte az RMDSZ politikusa.

Körvonalazódik az irányváltás

Az RMDSZ eddig is azt hangoztatta, túl gyors a változás, amit a EB eddig szorgalmazott. Függetlenül attól, hogy ugyanaz a vezetője maradt, mégis körvonalazódik egy irányváltás, olyan vállalások hangzottak el, melyeket számon lehet és kell kérni, ha szükséges minden hónapban, mondta Winkler Gyula. Kifejtette, az Európai Unióban most már nem zöld átállásról, hanem „tiszta ipari átállásrólbeszélnek. „Rájöttek arra, nem lehet az emberekkel megfizettetni az átállás árát, az üzemanyag, az energia drágulásával, a mobilitás árával. Nem lehet az, hogy az ingázás fényűzés legyen, nem lehet röghöz kötni az embereket. Lehet 15 perces városról álmodni, de jogunk van ahhoz, hogy a mi értelmezésünk, hagyományaink alapján határozzuk meg az élhető várost” – fejtette ki Winkler Gyula, felidézve, az RMDSZ mindig is a méltányos átállást szorgalmazta, hogy oda kell figyelni ennek során a kisvállalkozókra, a gazdákra, a hátrányos helyzetű régiókra.

A politikus arra számít, lesznek ideológiai, pénzügyi harcok. A feszültségek kódolva vannak az új helyzetbe az európai intézmények között, hiszen miközben az EP-ben a status quo mellett szavazott a többség, az Európai Tanácsban (ET), ahol az államfők találkoznak, konzervatív-keresztény, vagyis inkább jobb-közép többség van, ami növekedni fog, hiszen szinte biztos, hogy Németországban a jelenlegi koalíció elveszíti jövőre a választásokat és a kereszténydemokraták megnyerik. Ha az EP-ben továbbra is a politikai döntések halmaza születne meg, ezt meg fogja fékezni az ET, összegezte Winkler Gyula.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?