Wilhelm Dancă teológus: 2025-ben lehetnek egyeztetések a nyugati keresztény és az ortodox húsvét közös időpontjáról

Ferenc pápa idei húsvéti szentmiséje a Vatikánban | Fotó: Agerpres/EPA

A katolikus egyház és a Konstantinápolyi Ökumenikus Patriarchátus fontolgatja, hogy 2025-ben közös időpontban állapodjanak meg húsvét megünneplésére – jelentette ki csütörtök este az Agerpresnek Wilhelm Dancă, a Bukaresti Egyetem római katolikus teológia karának dékánja.

A teológus szerint azért lenne alkalmas a naptári reform bevezetésére a 2025-ös év, mert akkor lesz az első nikaiai zsinat 1700. évfordulója, ráadásul abban az évben a nyugati és az ortodox kereszténység húsvétvasárnapja ugyanarra a napra, április 20-ára esik. „Egy lehetséges közös időpontról a jubileumi évben egyeztetnek majd a felek” – nyilatkozta az egyetemi professzor, a Román Tudományos Akadémia levelező tagja.

Wilhelm Dancă elmondta, hogy a nyugati és az ortodox keresztények közös húsvétszámításának gondolata megosztja a híveket, egy részük szkeptikusan viszonyul a naptári reformhoz. „Az ortodox egyház jelenleg más tekintetben is megosztott, nem csak a naptár tekintetében” – jegyezte meg. Emlékeztetett arra is, hogy a keleti ortodoxok a Juliánus-naptár szerint ünneplik a húsvétot.

Bár Románia a világi dolgokban több mint egy évszázada áttért a Gergely-naptár használatára, a Román Ortodox Egyház (BOR) – a görögkeleti egyházak többségéhez hasonlóan – a Juliánus-naptár szerint számolja ki, mikor van a tavaszi napéjegyenlőséget követő holdtölte utáni első vasárnap, ezért az ortodox húsvét többnyire nem esik egybe a katolikusok és protestánsok feltámadási ünnepével.

Mindazonáltal a teológus szerint a katolikus egyház „optimista várakozással” tekint a 2025-es évre, amikor meg lehetne tenni az első lépést a megállapodás irányába. „Van remény. És gondoskodnunk kell róla, hogy ne haljon meg...” – jelentette ki a dékán.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?