Vércukormérő eszközök késése keseríti meg a Maros megyei cukorbeteg gyermekek életét

A cukorbeteg gyerekek vércukorszintjét figyelő szenzorok kiosztása az eljárási procedúrák miatt néhány havonta késik, ez azonban a gyerekek életét veszélyeztetheti – állítják a Maros Megyei Cukorbeteg Gyerekek és Fiatalok Egyesület (Ascotid Egyesület) képviselői.

Fotó: diabforum.huIdén volt még egy olyan két hónapos időszak, amikor ezek a vércukormérő szenzorok hiányoztak, és ennek következtében a betegek maguk kellett megvásárolják a kiskorúak számára létfontosságú vércukormérő szenzorokat. Ennek oka az Országos Diabétesz Programot irányító személyek koordinációjának hiánya - nyilatkozta Molnár Rodica, az Ascotid Egyesület elnöke.

„Az elmúlt két hétben újabb késés volt az ellátásban, a helyzetet a vércukormérők vásárlásának elhúzódása okozta. A csaknem két hetes késés után megrendelték a vércukormérő szenzorokat és elkezdték kiosztani a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórház illetékesei. Az alapvető probléma azonban továbbra is az, hogy ezek a beszerzések folyamatosan késnek, ami elfogadhatatlan egy 1-es típusú cukorbeteg gyermek esetében. Abban a pillanatban, hogy ezek a kiskorúak nem rendelkeznek a vércukormérő szenzorral, nem tudják a szakorvos által előírt kezelést folytatni. Nem tartom helyesnek, hogy ezek a páciensek és szüleik állandóan stressz alatt kell éljenek, hogy lesz-e cukormérő szenzorjuk vagy sem. Ugyanezek a beszerzési problémák érvényesek az inzulinpumpákhoz szükséges fogyóeszközök esetében is, ahol szintén a programot irányító személyek munkájának szinkronizálása, kommunikációjának hiánya miatt folyamatos eltolódások vannak a beszerzésben” – jelentette ki Molnár Rodica.

A Maszol megkeresésére Simon Károly, egy 1-es típusú cukorbeteg gyermek édesapja elmondta, komoly probléma van a szenzorok minőségével is. A legutóbb kapott tíz darab vércukormérő szenzorból hét hibás volt, amelyet valószínű, hogy nem a megfelelő szállítás és tárolás okozta.

Egy másik probléma az, hogy az Országos Diabétesz Programban résztvevő gyermek az előírások szerint az idejének 70 százalékában kell hordja a vércukormérő szenzort, ugyanis minden három hónapban a szakorvosnak be kell számolnia a beteg adatairól és ezt el kell küldje az egészségbiztosító pénztárhoz is. Ha ez az arány nem haladja meg az előírt százalékot, a páciens kockáztatja, hogy kikerül a programból. Ennek elkerülése érdekében a szenzorok késése miatt a cukorbeteg gyermeknek meg kell venni a vércukormérő szenzort, aminek darabja meghaladhatja a 350 lejt is. Egy ilyen típusú szenzor maximum 7 napig méri folyamatosan a kiskorú vércukrát, tehát egy két-három hetes késés komoly anyagi nehézséget okozhat egy családnak - hangsúlyozta a szülő. Ha a gyermeken vércukormérő szenzor van, akkor naponta egyszer-kétszer kell kalibrálni az eszközt, azaz megmérni a gyermek cukrát az ujjából, ha pedig nincs rajta vércukormérő szerkezet, akkor ez a szám hétre-nyolcra nő – húzta alá a gyermek édesapja. A gyermeknek azért is fontos ez a vércukormérő szenzor, mert jelzi, ha a gyermek vércukorszintje életveszélyesen alacsony szintre esik le és ezzel megelőzhető, hogy a gyermek hipoglikémiás kómába essen - összegezte a szülő.

Manuel Butiulcă, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke szerint az egészségügyi eszközökre szánt költségvetések fokozatos országos szintű elosztása okozta az ellátás késését. „A Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár már május 1-én átutalta a szükséges anyagi fedezetet a Marosvásárhelyi Megyei Klinikai Sürgősségi Kórháznak a vércukormérő szenzorok, inzulinpumpák beszerzésére. Év eleje óta hónaponként, májusban pedig a 2-ik és 3-ik trimeszterre voltak a pénzek átutalva. A beszerzési eljárások akadozása miatt nem volt folyamatos ezen egészségügyi eszközök beszerzése. Marosvásárhelyen az Országos Diabétesz Programban 2021-ben 38 személy kapott inzulinpumpát és a hozzá tartozó fogyóeszközöket, illetve 61 személy vércukormérő szenzorokat, ebből 40 kiskorú”- részletezte Manuel Butiulcă, a Maros Megyei Egészségbiztosítási Pénztár elnöke.

Romániában mintegy három éve működik az Országos Diabétesz Program, amelynek keretében az 1-es típusú cukorbetegek ingyenesen kapják meg a monitorozáshoz és a gyógyszeres kezeléshez szükséges eszközöket, például az inzulinpumpát, valamint vércukormérőt.

A CNAS adatai szerint évente több mint 800 000 cukorbetegségben szenvedő beteget kezelnek, akiknek 30 százaléka inzulinfüggő 1-es és 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtt. A súlyosabb 1-es típusú cukorbetegségben ugyanakkor több mint 3500 gyermeket is kezelnek.

Kapcsolódók

Kimaradt?