Változás jön az ellátásra szoruló idősek helyzetének felmérésében
Modosítotják az idősek szükségleteinek felmérésére szolgáló kritériumrendszert – jelentette be a munkaügyi minisztérium szerdán. 24 év után vizsgálták felül a felmérés módját, és bevezetnek jövőtől egy újat, mely egy 36 paraméteres mérőeszköz az akadályozottság felmérésére. A tárca szerint a cél az, hogy az idősek a valós szükségleteiknek megfelelő szolgáltatásokat kaphassanak. Az új intézkedések 2025. március 1-jén lépnek hatályba.
A munkaügyi minisztérium javaslatára a kormány egyszerűsítette az idősek szükségleteinek felmérésére szolgáló értékelési rendszert és a szabványos eszközöket, nevezetesen a rászorultsági fokok szerinti besorolás kritériumait és a szociális-orvosi értékelőlapot, jelentette be szerdai sajtóközleményében a munkaügyi minisztérium, idézi a News.ro. Mint írják, a változtatásokat azért javasolták, mert az értékelési rendszert 2000 óta nem frissítették. A tárca szerint az idősek szükségleteinek felmérésére szolgáló kiértékelőt az idősek rászorultsági fokozatokba való besorolásához és az egyénre szabott gondozási és segítségnyújtási terv elkészítéséhez használják.
„Az elfogadott dokumentum az Egészségügyi Világszervezet által javasolt 36 paraméteres mérőeszköz használatát javasolja az idősek állapotának részletes és érzékeny értékelése, valamint az ellátásuk és életminőségük javítása érdekében. Azt is előírja, hogy – a szociális segélyre való jogosultságot megállapító állami szociális segélyszolgálat (SPAS) hatékonysága érdekében – a szociális-orvosi értékelési formanyomtatványhoz használják fel a SPAS nyilvántartási rendszerében az értékelés időpontjában már meglévő információkat” – közölték még. Simona Bucura-Oprescu miniszter elmondta, hogy a felülvizsgálati intézkedések bevezetésének célja, hogy az idősek a valós szükségleteiknek megfelelő szociális szolgáltatásokat kapják. „Az első lépés a teljes körű és alapos felmérés. Ezen intézkedések célja az is, hogy hatékonyabbá tegyék az ellátásra szoruló idősek számára nyújtott szociális szolgáltatások tervezésének és finanszírozásának folyamatát, és növeljék a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférésüket” – mondta Simona Bucura-Oprescu munkaügyi és szociális szolidaritási miniszter.
A tárca szerint a felmérési kritériumrendszer felülvizsgálata hozzájárul a 71 idősek nappali ellátását és segítését szolgáló központ jobb működéséhez, amelyeket az országos helyreállítási terv keretében terveznek létrehozni. Az intézkedések 2025. március 1-jétől lépnek hatályba, az addig az időpontig nyilvántartásba vett szociális segély iránti kérelmeket a nyilvántartásba vételkor hatályos jogszabályoknak megfelelően kell elbírálni.
CSAK SAJÁT