Üzembe helyezték az ország első folyóvízi szűrőrendszerét

A Nagyváradi Vízügyi Igazgatóság a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatósággal együttműködve sikeresen pályázott az Interreg V-A Románia–Magyarország Programban a Szanazugi árvízvédelmi központ fejlesztésére és a tulkai zsilip és vízgépészeti berendezéseinek rekonstrukciójára – írja közleményében az RMDSZ.

A beruházás összköltségvetése közel 2 millió euró, amelyből a magyarországi Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóságnak 669 ezer euró állt rendelkezésére a szanazugi árvízvédelmi központ teljes körű rekonstrukciójára, Romániában 1,3 millió euróból valósult meg a tulkai zsilip és annak vízgépészeti berendezéseinek fejlesztése – részletezték.

Fotók: Tánczos Barna/Facebook

„Ma megszületett az első kézzelfogható eredménye annak a határon átnyúló projektnek, amelynek eredményeként fejlesztették a Szanazugi árvízvédelmi központot és újjáépítették a tulkai zsilip és vízgépészeti berendezéseket. Továbbá a projekt keretében üzembe helyeztük az első olyan szűrőrendszert, a tizenkettőből, amely megakadályozza a szemét átjutását a folyóvizeken keresztül a szomszédos országokba. További tizenegy hasonló berendezés kiépítése és üzembe helyezése van az előkészítés különböző fázisaiban. Idén év végéig újabb hét szűrőrendszer terve készül el, amelyek helyszínei már megvannak, és tavasszal elindulnak az építési munkálatok” – mutatott rá Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter pénteken Tulkán, a fejlesztések átadásának eseményén.

A közlemény szerint a tárcavezető hangsúlyozta, a hulladékkollektorok önmagukban nem szüntetik meg szennyezés forrását, a környezetvédelmi minisztérium a közeljövőben olyan országos szintű tudatosító kampányt indít, amelynek célja a környezetszennyezés mértékének visszaszorítása, a folyóvizek szennyezésének csökkentése.

A beruházás kellő védelmet nyújt árvíz esetén a Sebes-Körös és a Fekete-Körös vízgyűjtő medencéjében élőknek, továbbá lehetővé teszi a szakemberek gyors beavatkozását a védekezés eredményes megvalósítása érdekében.

Kapcsolódók

Kimaradt?