Utcára vonultak a postások – nagymértékű elbocsátástól tartanak (VIDEÓ)

Tiltakozó akciókba kezdett hétfőn a romániai postai alkalmazottak szakszervezete (SLPR). A postások február 29-éig naponta 11:30 és 14 óra között terveznek tüntetni a kutatási, innovációs és digitalizációért felelős minisztérium előtt.

Elégedetlenségük fő oka „az átlátható, motiváló és diszkriminációmentes bérezési rendszer hiánya", amely a szakszervezet szerint oda vezetett, hogy a Román Posta személyi állományának nagy része beosztástól, képzettségtől és szakmai tapasztalattól függetlenül minimálbért kap, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.

A SLPR szerint óriási a kockázata annak, hogy a minimálbér 2024. január 1-jei emelésével a Román Posta fizetésképtelenségi eljárás alá kerül, vagy sok ezer alkalmazottat bocsát el.

Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) elnöke, Dumitru Costin egy múlt heti sajtótájékoztatón kijelentette, jelenleg nincs érvényes kollektív munkaszerződés, amely a postai alkalmazottak kollektív jogait és kötelezettségeit rögzíti. Közlése szerint hetek óta folynak a tárgyalások a szerződésről a szakszervezet és a vállalat vezetősége között, de nem sikerül dűlőre jutni, az álláspontok nem közelednek. Február 29-e a végső határidő a kollektív munkaszerződés véglegesítésére, ha addig nem készül el a dokumentum, elkezdik az aláírásgyűjtést, és megteszik a törvényben előírt többi lépést az általános sztrájk kirobbantására.

Costin beszélt arról is, hogy a Román Posta alkalmazottainak 60 százaléka minimálbért kap, „függetlenül attól, hogy milyen munkát végeznek a vállalatnál, milyen képzettséggel rendelkeznek, vagy milyen felelősséggel jár a munkájuk". 2019-től a vállalati bruttó átlagbér gyorsabb ütemben nőtt, mint az országos bruttó minimálbér, 2023-ban azonban megfordult ez a tendencia.

„A vállalat vezetősége a minimálbérénél jóval kisebb mértékű fizetésemelést tervez, így 2024-ben a vállalati bruttó átlagbér mindössze 24 százalékkal fogja meghaladni az országos bruttó minimálbért", idézi a szakszervezeti vezetőt az Agerpres. A július 1-jétől esedékes minimálbér-emeléssel akár 80 százalékra nőhet a minimálbérért dolgozó alkalmazottak aránya – tette hozzá.Fotó: Országos Szakszervezeti Tömb Facebook oldala A szakszervezeti vezető állításaira sajtóközleményben reagált a Román Posta. A közlemény szerint a vállalati bruttó átlagbér a 2021-es 3350 lejről idén januárra 5000 lejre nőtt, és jelenleg egyetlen alkalmazottjuk sem kap minimálbért. Rámutattak, hogy a posta költségvetéséből évente mintegy 2 millió lejt fordítanak „a termelésből kivont" szakszervezeti vezetők fizetésére. Arra is kitértek, hogy a vállalat jelenleg az elmúlt 30 év legnagyobb digitalizálási folyamatán megy át, egy olyan reform- és átszervezési időszakot követően, amely a szakszervezetek miatt késve fejeződött be.

Cáfolták a szakszervezeti vezetőknek azt az állítását is, amely szerint a vezetőség szándékosan késlelteti az új kollektív munkaszerződés aláírását. Mint írták, az alkalmazottak jogait és jogosultságait belső szabályozó dokumentumok rögzítik és védik, de a kollektív munkaszerződést a vezetőség is hasznosnak tartja. „Ennek aláírása érdekében a Román Posta mindvégig szorgalmazta a tisztességes tárgyalásokat, illetve hogy a szakszervezet mondjon le irreális követeléseiről, amelyek súlyosan károsítanák a vállalatot" – fogalmaztak.

A Román Posta országszerte mintegy 5500 fiókkal rendelkezik, amelyek hozzávetőlegesen 19 millió állampolgárt szolgálnak ki.

A vállalat jelenleg a román állam tulajdonában van, amelyet a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztérium képvisel 93,52 százalékos, valamint a Proprietatea Alap 6,48 százalékos részesedéssel.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?