Ukrajnából menekülők töltik meg a szatmári határátkelőket
Az orosz–ukrán fegyveres konfliktus második napján is sok háború elől menekülő érkezett Szatmár megyébe, hogy onnan Magyarországon át további európai országokba jussanak el. A legforgalmasabb a Pete–Csengersima határátkelőhely volt, ahol pénteken délután és kora este 90 perces volt a várakozási idő, illetve egyszerre 300 autó várakozott a kilépő oldalon, a járművek száma pedig csak este tizenegy óra körül csökkent számottevően.
Sok dolog változott azonban az előző naphoz képest: a hatóságok ma már sokkal jobban szervezettek voltak. Az átkelőhelyre érkező autókat különböző sávokra csoportosították, a román állampolgárok vagy akár a magyar állampolgársággal is rendelkező ukránok lényegesen könnyebben léphették át a határt. Emellett – mint megtudtuk – a határ mindkét oldalán maximális kapacitással dolgoztak a határrendészek, hogy minél gördülékenyebb legyen az átléptetés.
A türelmetlenebbek pedig azt a jó tanácsot kapták, hogy inkább a csanálosi, vagy az érmihályfalvai átkelő felé induljanak. Érdekesség viszont, hogy az Ukrajnából menekülők nem használják a Szatmár megyei Halmiban található átkelőhelyet a Romániába való belépésre, ahol az elmúlt heteknek megfelelően alakult a közúti forgalom.
Romániába belépni sem könnyű
Csütörtökhöz képest változás az is, hogy a Romániába belépni szándékozók oldalán is komoly torlódás és hosszú autósor alakult ki. Ennek a határrendészek szerint az a magyarázata, hogy a Nyugat-Európában dolgozó ukránok Szatmár megyében beszéltek meg találkozót az otthonukat hátrahagyókkal, így ahogy azok belépnek Romániába, felveszik őket és viszik tovább Ausztriába, Szlovákiába vagy éppen Csehországba. Sok érkezőnek azért is van szüksége segítségre, mert a családfő nem hagyhatta el az országot (a hadra fogható férfiakat nem engedi ki az országból az ukrán határőrök). Legtöbbször tehát az anya a gyerekekkel kisbuszban érkezik Romániába, várva az itteni, vagy távolabb élő barátok, rokonok segítségére.
CSAK SAJÁT
„Egy jó barátom rám bízta a feleségét és a gyermekeit. Máramarosszigetnél vettem fel, és Csehországba, a rokonokhoz viszem őket” – mesélte a Maszolnak az autósorban várakozó, egyébként szatmári rendszámú autót vezető férfi.
Segítenek a szatmáriak
Az ukrajnai autókat a délután folyamán egyébként a Szatmár megyében tevékenykedő Vöröskereszt-önkéntesek látták el élelemmel és ivóvízzel. Közben több jótékonysági akció is szerveződik, a Facebookon pedig sokan ajánlanak fel szállást akár több hétre is az Ukrajnából érkezőknek. A legnagyobb szatmári magyar Facebook-csoportban, a Szatmári Tudakozóban is sokan ajánlottak segítséget, miután egy érdeklődő 10-12 személynek keresett albérletet több hétre. Van olyan szálloda is, amely ingyen fogadja az ukrán állampolgárokat rövid időre.
Nem valószínű tehát, hogy a napokban szükség lesz arra a 200 fő befogadására és ellátására alkalmas tábor megépítésére, amelyet a Szatmár Megyei Prefektúrán tartott gyűlésen ajánlott fel a Szatmár Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség (ISU).
Szintén a legnagyobb közösségi oldalon népszerűsítik szatmári pékségek, éttermek, hogy a háború elől menekülőknek ingyen étkezést biztosítanak.
Közös adománygyűjtés
„A gyors segítség, sokszoros segítség! Ukrajnában háború zajlik, amely emberek tízezreit kényszerített otthonaik elhagyására. Akik megtehették, a környező országok irányába menekítették családjaikat, viszont nagyon sokan vannak azok, akik hazájukban rekedtek. Köztük azok a kárpátaljai, ezen belül is beregszászi emberek, akiket nemcsak testvérvárosi kapcsolat, de rokoni, baráti szálak kötnek hozzánk, szatmáriakhoz” – így vezetik fel a Szatmár megyei RMDSZ, a Máltai Szereteszolgálat és az egyházmegyei Caritas közös jótékonysági akcióját, amellyel tartós élelmiszert, édességeket, palackozott vizet, hálózsákokat, takarókat, tábori összecsukható ágyakat, gyerek- és felnőttpelenkát gyűjtenek a kárpátaljaiak segítésére. Az összegyűlt adományokat a szervezetek önkéntesei eljuttatják a beregszászi rászorulóknak.
Az adományokat hétfőtől várják Szatmárnémetiben a három szervezet székhelyén: a Szatmár megyei RMDSZ-székházban (telefonszám: 0261/713–566), a Máltai Szeretetszolgálatnál (0361/405–967), illetve a Caritasnál (0261/710–464).