Újra utcára vonultak a járóbeteg-szakrendelőkben dolgozó orvosok

A járóbeteg-szakrendelőkben dolgozó orvosok szerdán ismét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) bukaresti székháza előtt tiltakoztak a „krónikus alulfinanszírozottság" miatt, és arra figyelmeztetnek, nagy a kockázata annak, hogy fizetett szolgáltatásokra váltanak.

A tiltakozás szerdán 12.30 órakor kezdődött a CNAS székháza előtt, és a résztvevők szerint a krónikus alulfinanszírozás veszélyezteti a lakosság ingyenes konzultációit.
„Július 1-től nem emelik az orvosok finanszírozását, emiatt nagy a kockázata annak, hogy fizetett tevékenységre térnek át", többek között ez az üzenet szerepel a tüntetők által kifüggesztett transzparensen is, számol be a G4Media.Illusztráció: Pexels
A tiltakozók memorandumot nyújtanak be a CNAS-nak, amelyben kijelentik, hogy „a járóbeteg-szakellátás krónikus és felgyorsult alulfinanszírozottságára egy egyszerű és lényeges mutató, nevezetesen a szolgáltatásonkénti pontérték világít rá. Ez 2021-ben, a szabályozást követően 4,31 lej volt, 2024 júliusában pedig a keretszerződés mellékleteinek aláírása után 4,5 lej értékű lesz, a növekedés tehát mindössze 4,4 százalékos".

A következő kérésekkel fordulnak a CNAS-hoz:

1. Duplázzák meg a szakambulanciáknak szánt költségvetést a pénzügyminisztériumhoz intézett hivatalos kéréssel. További 1 milliárd lejt különítsenek el 2024-re, és mintegy 7 milliárd lejt 2025-re.
2. A szolgáltatásonkénti pont értékének növelése, hogy a kórházi ellátás előtti konzultáció finanszírozásának egységértéke legyen.
3. A járóbeteg-szakellátásban a túlzsúfoltság elkerülése érdekében biztosítsanak külön betegutakat a biztosított és a nem biztosított pácienseknek.
4. A CNAS-szal közvetlen szerződésben álló orvosok által végzett tevékenységek és a kapcsolódó szolgáltatásokat nyújtók közötti világos és igazságos elhatárolás. Ez utóbbi számára biztosítsanak külön finanszírozási alapot.
5. Az önálló praxissal rendelkező, járóbeteg-rendelésben dolgozó orvosok szakemberei és a kórházakban (25%) illetve az alapellátásban (100%) szolgáltató orvosok közötti jelentős finanszírozási különbségek megszüntetése.
6. A CNAS és az egészségügyi szolgáltatók közötti tisztességes és valós tárgyalások a szerződéses partnerek egyenlősége alapján az orvosi aktus minőségének javítása érdekében, és hogy a betegek jobban hozzáférjenek a járóbeteg-szakrendelők szolgáltatásaihoz.
7. Az orvosi szolgáltatások nyújtásának feltételeinek átdolgozása és újratárgyalása egy új keretszerződésben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

 

Kapcsolódók

Kimaradt?