Újabb maláriás eset: egy nagyváradi misszionárius fertőződött meg
Egy 55 éves nagyváradi nőt szállítottak hétfőn a bukaresti Victor Babeș Fertőző Betegségek Kórházába, miután maláriát diagnosztizáltak nála egy tanzániai útja után.
Az információt Daniela Rahotă, a Bihari Közegészségügyi Igazgatóság vezetője erősítette meg a Bihoreanul helyi lapnak.
A nő egy alapítvány misszionáriusaként január 14. és 30. között Tanzániában tartózkodott. Január 31-én kezdődtek tünetei, hasmenés, láz és asztenia jelentkezett nála. Február 2-án egy magánmentőt hívott, február 4-én este a lánya tapasztalta, hogy a beteg nem együttműködő, ezért kérte a nagyváradi megyei kórház fertőző betegségekre szakosodott orvosainak a segítségét, számolt be Daniela Rahotă.
A vérvizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a nő maláriával fertőzött, ezért a SMURD helikopterrel a bukaresti Victor Babeș kórházba szállították. Nagyváradon nincs trópusi fertőző betegségek kezelésére szakosodott osztály. A szállítás idején a beteg a maláriás fertőzés számos tünetét mutatta, többek között hidegrázása és láza volt.
Amint arról beszámoltunk, január folyamán a fővárosi járványkórházban négy maláriás beteget kezeltek, mind a négyen Zanzibárban jártak.
Az egészségügyi szakemberek felhívást intéznek a lakossághoz, hogy amikor utazásokat terveznek, tájékozódjanak az illető célpontokban uralkodó egészségügyi helyzetről, és ha endémiás területekre esik a választásuk, indulás előtt végezzék el a malária, valamint más specifikus betegségek elleni profilaktikus kezelést.
Nagyon fontos, hogy a páciensek az első gyanús tünetek megjelenésekor már jelentkezzenek szakorvosnál a diagnózis pontos felállítása és a specifikus kezelés mielőbbi elkezdése érdekében. Ha kezeletlen marad ugyanis, a malária akár fatális is lehet – figyelmeztetnek az orvosok.
A malária a malária-szúnyog (Anopheles) nőstényének csípése által terjesztett, paraziták által kiváltott betegség. A világon népbetegségnek számít, főleg trópusi vidékeken fordul elő.
CSAK SAJÁT