Újabb érv Románia schengeni csatlakozása mellett?
Újabb érv Románia schengeni csatlakozása mellett, de a korrupció elleni küzdelemnek nem szabad lankadnia - ezekkel a nyilatkozatokkal fogadták az ország vezetői az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus megszüntetését. Az igazságügy és a korrupció elleni harc monitorizálása 17 év után zárult le.
A Romániára vonatkozó Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus (MCV) megszüntetése is igazolja a jogállamiság szilárdságát, és egy újabb érv az ország schengeni csatlakozása mellett - jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu. A miniszterelnök az igazságügyi minisztérium által szervezett Igazságügy 2023: az igazságszolgáltatási rendszer prioritásai és a jogállamiságról szóló jelentés - nemzeti és európai összefüggések című rendezvényen kommentálta az EB bejelentését, miszerint az uniós testület hivatalosan is lezárta a Romániával és Bulgáriával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust. „Ez a döntés a román jogállamiság szilárdságát igazolja, és egy újabb érv a schengeni övezethez való csatlakozásunk mellett" - fogalmazott.
Ciolacu hozzátette, a múltban számos kifogás érte az országot az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban, és az MCV megszüntetése egyfajta garancia arra, hogy Románia jelentős előrelépéseket tett ezen a téren. „Mindannyiunknak kötelessége biztosítani a reformok folytatását és azt, hogy az eddigi fejlődés visszafordíthatatlan legyen. A mi felelősségünk, hogy továbbra is elkötelezettek maradjunk a jogállamiság megerősítése, a korrupció elleni küzdelem és az intézményeken belüli átláthatóság előmozdítása mellett" - nyomatékosította Marcel Ciolacu.
Tizenhét év folyamatos versenyfutás után az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus végre a múlté - jelentette ki pénteken Alina Gorghiu. Az igazságügyi miniszter hozzátette, az MCV-nek kulcsszerepe volt a romániai igazságszolgáltatási rendszer megreformálásában. Gorghiu azt mondta az igazságügyi rendszer prioritásairól és az jogállamisági jelentésről szóló rendezvényen, az Európai Bizottság pénteken közzétett döntése értelmében „17 év versenyfutás után' hivatalosan is lezárult az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus, amely kulcsszerepet játszott a román igazságügyi rendszer megreformálásában. A miniszter köszönetet mondott az MCV lezárásáért „az államfőnek, a kormánynak, a parlamentnek, az igazságügyi minisztériumnak, Románia állandó EU-s képviseletének, a diplomatáknak, az összes többi intézménynek és kiemelten Cătălin Predoiunak". Gorghiu kifejtette, az MCV lezárása Románia országos stratégiai projektjeinek egyike volt az Európai Unióhoz való csatlakozás és a NATO-csatlakozás mellett. Ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy Romániának sikerülni fog további két stratégiai célkitűzését, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez és a schengeni övezethez való csatlakozást is teljesítenie.
Klaus Iohannis pénteken kijelentette, hogy a korrupció elleni küzdelemnek nem szabad lankadnia. Az államfő az igazságügyi minisztérium által szervezett Igazságügy 2023: az igazságszolgáltatási rendszer prioritásai és a jogállamiságról szóló jelentés - nemzeti és európai összefüggések című rendezvényen mondott beszédet. Kifejtette, hogy a magas szintű korrupció leküzdéséhez folyamatos erőfeszítésekre és kézzelfogható eredményekre van szükség. Hozzátette, hogy a korrupciós ügyekben indított büntetőeljárásokat szakszerűen, az alapvető jogok és szabadságok tiszteletben tartásával, a lehető leggyorsabban kell lefolytatni. Hangsúlyozta, hogy az igazságszolgáltatásra továbbra is alapvető fontosságú feladatok hárulnak egy demokratikus államban. „Az erős és független igazságszolgáltatás biztosítja, hogy a jövő nemzedékei olyan országban élhessenek, ahol tiszteletben tartják a törvényeket, ahol hatékonyan védik a polgárok jogait és szabadságait, és ahol valamennyi polgár hasznosítani tudja a potenciálját' - magyarázta.
Iohannis beszédében kitért arra is, hogy az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus (MCV) lezárása Románia határozott Európa-párti elkötelezettségéről tanúskodik, azoknak az értékeknek a szellemében, amelyekre az Európai Unió épült, mint például az emberi jogok, a szabadság, a demokrácia, az egyenlőség, a jogállamiság és a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak tiszteletben tartása. Az államfő értékelése szerint az országos helyreállítási terv lehetőséget kínál arra, hogy Románia építkezhessen erre a mérföldkőnek számító sikerre, és egy erős igazságszolgáltatási rendszerbe ruházzon be. De megjegyezte, hogy az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelése, a korrupció elleni küzdelem és az igazságügyi intézmények kapacitásának megerősítése nem állhat meg az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus lezárásával. Iohannis beszéde végén emlékeztetett, hogy következetesen és feltétel nélkül támogatta az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus lezárásához szükséges reformokat. „Továbbra is ugyanilyen eltökélt vagyok abban, hogy valamennyi alkotmányos hatáskörömet felhasználjam az európai értékek védelmében" - jelentette ki.
CSAK SAJÁT