Tüntetésbe kezdtek a cugiri fegyvergyárban

Tüntetésbe kezdtek a Cugir Fegyvergyár alkalmazottai néhány órával Radu Oprea gazdasági miniszter látogatása előtt. Az alkalmazottak azt mondják, hogy kiképezték őket a munkára, de „ki vannak szolgáltatva a kormánynak”, mert nincsenek megrendeléseik. 

A Fehér megyei Cugir település Cugir fegyvergyárának közel 200 dolgozója vett részt csütörtök reggel egy tiltakozó megmozduláson, ahol a szerződések hiányára panaszkodtak. A gazdasági miniszter lemondását követelik, akit azzal vádolnak, hogy bár gyakran látogatott el Cugirba, csak egyszer járt ott, hogy tájékozódjon a fegyvergyár problémáiról, számol be a News.ro.

Fotó: képernyőmentés

Az alkalmazottak azzal is vádolják a minisztert, hogy „elveszi a fegyvergyár reményét és jövőjét, és kedve szerint átadja” egy másik vállalatnak, amelynek a Cugir alkalmazottai szerint nincs tapasztalata. A Cugir Fegyvergyár dolgozói azt mondják, hogy közel egy éve „bizonytalanságban élnek”, és nem tudják, mi lesz a gyár jövője. Mint panaszolták, kiképezték őket a munkára, de „ki vannak szolgáltatva a kormánynak”, mert nincsenek szerződéseik. „Nem nekünk, a dolgozóknak kell szerződéseket és megrendeléseket hozni, hanem fizetett embereknek, és néhányuknak nagyon jól fizetnek, és itt az igazgatóságra gondolok” – mondta Ioan Neagu, az egyik szakszervezeti vezető. Azt kifogásolta, hogy az igazgatótanács tagjai „beavatkoztak” a kollektív munkaszerződésbe, és 3000 eurós jövedelmet állapítottak meg a különleges ügyintézőnek.

„Hogy csináljuk a megszorításokat? (...) Ha önök el tudják fogadni a magas fizetéseket, a többiek miért nem?” – tette fel a kérdést a szakszervezeti vezető. A Cugir Fegyvergyárnál tartott tiltakozásra két órával Radu Oprea gazdasági miniszter látogatása előtt került sor. A miniszter a Mechanikai Gyár – 225 éves ipari hagyomány Cugirban című jubileumi rendezvényen vesz részt.

Ioan Neagu, a Cugir Fegyvergyár szakszervezeti vezetője a tüntetésen azt is mondta, ha nem lett volna Vlagyimir Putyin, a gyárat bezárták volna. Később a sajtónak adott nyilatkozatában pontosította kijelentését: „a védelmi ipar az 1990-es évek óta lefelé ívelő pályán van. Az, hogy a háború elkezdődött, valószínűleg a politikusainknál is megkongatta a vészharangot, és a háború kezdete óta eltelt majdnem három évben, ha megnézzük a fegyvergyáraknak adott beruházási összegek alakulását, ezek emelkedő tendenciát mutatnak. Ez nem elég, mert túlságosan lemaradtunk ahhoz, hogy hirtelen felzárkózzunk. Még most sem vagyunk bebiztosítva, ahogy kellene, hiszen elég sok érdekeltség van, amit jelenleg nem tudok bizonyítani, de léteznek” – mondta Ioan Neagu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?