Trumpék üzenetei ellenére elutasíthatják Georgescu jelöltségét
Függetlenül attól, hogy milyen üzenetek érkeznek az új amerikai vezetőség részéről a romániai választásokkal kapcsolatban, Călin Georgescut eltilthatja a májusi megmérettetésen való részvételtől az alkotmánybíróság (CCR). Marian Enache, a taláros testület elnöke egy interjúban kitért azokra a feltételekre, amelyeknek egy államfőjelöltnek meg kell felelni. A Maszolnak nyilatkozó politikai elemzők szerint jó esély van Georgescu indulásának megakadályozására.
J.D. Vance a müncheni biztonságpolitikai konferencián hozta fel példaként Romániát, amikor arról beszélt, a véleménynyilvánítás szabadsága „visszaszorulóban van” Európában. Az amerikai alelnök Oroszországnál, Kínánál vagy egyéb külső szereplőnél is aggasztóbbnak nevezte azt a „belső fenyegetést”, hogy Európa kezd meghátrálni egyes alapvető értékeivel kapcsolatban. Példaként említette Romániát, ahol az alkotmánybíróság megsemmisítette az elnökválasztás első fordulójának eredményét „egy hírszerző ügynökség gyenge gyanújára alapozva”.
Elon Musk az X-en osztotta meg kedden a tavalyi, érvénytelenített román elnökválasztáson legtöbb szavazatot szerző, kritikusai szerint szélsőjobboldali eszméket terjesztő Călin Georgescu független jelölt azon bejelentését, hogy államfőként első dolga lesz betiltani a Soros-hálózatot. A Donald Trump amerikai elnök által felállított Kormányhatékonysági Hivatalt vezetője azzal a megjegyzéssel tette közzé az X-en a Georgescuról szóló hírt, hogy „Románia megérdemli saját szuverenitását".
Marian Enache, a CCR elnöke a juridice.ro portálnak adott interjújában azt mondta, félreértették J.D. Vance nyilatkozatait, amelyek – szerinte – a demokrácia gyengeségére utaltak, s nem arra, hogy az alkotmánybíróság túllépte volna a hatáskörét. A testület vezetője leszögezte: egy államfőjelölt nem tehet olyan javaslatokat, amelyek a 1991-es alkotmányban rögzített politikai rendszert, a többpártrendszert és a parlamentarizmust vonná kétségbe, s nem tagadhatja vagy akadályozhatja az állami intézményeket, azok működését, mivel ez ellentétes az alkotmánnyal, a jogállam alapelveivel. Enache azt is világossá tette, hogy nem másítható meg utólag az elnökválasztás megismétlését elrendelő alkotmánybírsági döntés.
Kapcsolódó
Ion Cristoiu újságíró szerint Enache világos üzenetet küldött: Călin Georgescu jelöltségét meg fogják tiltani. Az utóbbi hetekben nyíltan Georgescut támogató publicista emlékeztetett arra, hogy a tavaly érvénytelenített megmérettetés első fordulójának győztese diktatórikusnak tartja az alkotmánybíróság működését, vitatja parlament, az államfő legitimitását.
Vladimir Ionaș szociológus a Maszol megkeresésére azt mondta, továbbra is úgy véli, érkezhet olyan döntés a taláros testület részéről, amely megtiltja Georgescu indulását a májusi elnökválasztáson. „Nagyon sok múlik azon, miként tudja a PSD, a PNL és az RMDSZ politikai szinten közvetíteni a Trump-adminisztrációnak a saját álláspontját” - tette hozzá az elemző.
Kivonod a mérget a vízből vagy vizet cserélsz
Andrei Țăranu politológus azon kérdésünkre, hogy J. D. Vance kijelentései ellenére eltilthatja-e Geogrescut az alkotmánybíróság, határozottan azt válaszolta: abszolút igen. „Mi köze van ehhez Vance-nek?” - kérdezett vissza az elemző. „Az alkotmánybíróság elnökének szerdai nyilatkozata egyértelmű volt: kivonod a mérget a vízből vagy vizet cserélsz. Úgy gondolom, hogy eltiltják majd, bárki bármi is mondana. Annál is inkább, mert a Velencei Bizottság szerint az alkotmánybíróság elutasíthat államfőjelölteket, de meg kell számukra adni az esélyt a védekezésre” - mondta Țăranu.
A külügyminisztérium egyébként szerdán közleményben szögezte le, hogy az Amerikai Egyesült Államok vezetésével folytatott kétoldalú megbeszélések során nem került szóba egyetlen romániai elnökjelölt és a romániai választások sem. A külügy a Bloombergnek azokra az értesüléseire reagált, amelyek szerint a Trump-kormányzat nyomást gyakorol Romániára, hogy Călin Georgescu indulhasson az elnökválasztáson. A minisztérium Agerpres által idézett közleménye szerint a müncheni biztonsági konferencián elhangzott „általános jellegű” kijelentéseken kívül az amerikai kormányzat képviselőivel folytatott kétoldalú megbeszéléseken nem esett szó a romániai választásokról vagy a jelöltekről.
CSAK SAJÁT