Több olvasónk is rosszullétről számolt be, miután Homoródfürdőn üdült
Miután három bukaresti család több tagjának rosszulléte miatt a fogyasztóvédelem átmenetileg bezáratta a Hargita megyei Homoródfürdőn található Lobogó éttermet, több olvasónk szintén negatív tapasztalatokról számolt be.
Kiderült, hogy mik voltak azok a konkrét hiányosságok, szabálytalanságok, amelyek végül a homoródfürdői Lobogó étterem ideiglenes bezárásához vezettek. A Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség (CJPC) hétfőn kiadott közleménye szerint ötféle szabálytalanságot észleltek az ellenőrzés során.
- A kész ételek nem megfelelő tárolása, az ezzel kapcsolatos előírások be nem tartása. Egyes élelmiszereket (például: burgonyapüré, főtt burgonya, sült burgonya, borjúpörkölt, darált hús, zabkása, gulyás, palacsinta és sütemények) nem megfelelő hőmérsékleten tároltak.
- Az azonosító címkézés hiánya. A létesítményben nem minden termék volt megfelelően felcímkézve, ami megnehezítette a származási hely megállapítását. Ilyen termékek voltak: szalonna, sonka, csülök, marhahús, sertéstarja és pisztráng.
- Nem megfelelő konyhai eszközök, többek között a szegecsekkel ellátott kések használata, amelyek nem felelnek meg a higiéniai és biztonsági előírásoknak.
- Nem megfelelő higiéniai körülmények biztosítása. Olyan szemetesek használata, amelyeket nem fedtek le.
- A kötelező információk feltüntetésének hiánya, mint az esetleges allergén anyagok, illetve a tápérték.
Az alapanyag-beszállítóknál is vizsgálódnak
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság közölte, hogy a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság is kapcsolatba lépett velük, mivel más vendégek is jelezték, hogy vasárnap életmérgezés tüneteit észlelték magukon, miután az étteremben ettek. Ennek nyomán a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság járványügyi vizsgálatot rendelt el, és további 17 000 lej büntetés kifizetésére kötelezte a vendéglátóhelyet.
Az egészségügyi igazgatóság munkatársai az ott található tojásból, majonézből és halból vettek labormintát, és a vizsgálatokat kiterjesztették három alapanyag-beszállító cégre is. A járványügyi vizsgálatot azért rendelték el, hogy megállapítsák a megbetegedések pontos okát. A laboratóriumi eredményeket a következő napokban ismertetik – közölték.
Az egészségügyi igazgatóságot arról is tájékoztatták, hogy az étterem dolgozói is tapasztalták magukon a tüneteket, ezért őket is megvizsgálják. Több személyt, köztük egy gyereket is, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban kezelnek.
Kolozsvári olvasóink is jelezték, hogy rosszul érezték magukat
Egy olvasónk az esetről készült írásunk nyomán saját negatív tapasztalatait osztotta meg szerkesztőségünkkel. Mint a kolozsvári férfi elmondta, a mögöttünk álló hétvégén, egy időben tartózkodtak Homoródfürdőn azzal a bukaresti családdal, amelynek tagjai rosszulléte nyomán ellenőrizték és ideiglenesen bezárták az éttermet.
„Két család, összesen nyolcan töltöttünk ott néhány napot. Étkeztünk is, félpanziós ellátást kértünk. A felszolgált ételek jól néztek ki és nagyon finomak voltak, nem tapasztaltunk semmi gyanúsat – osztotta meg olvasónk. Mint elmondta: a gondok szombati hazaérkezésük után kezdődtek. Először a fia lett rosszul, majd a négytagú család többi tagja is. A másik, velük tartó család egyik tagja ugyanígy rosszul lett hazaérkezésük után.
Vírusra gondoltak
Először vírusra gyanakodtak, ám miután olvastak a fővárosi család esetéről, arra gondoltak, hogy ők is hasonló okokból betegedtek meg. Olvasónk és az érintett családtagok, illetve ismerősük, nem fordult orvoshoz, otthon igyekeztek túllenni a rosszulléteken. Hogy mi okozhatta konkrétan a megbetegedésüket, nem volt ötlete olvasónknak, mindent jó étvággyal fogyasztottak és nem volt kifogásuk egyik étel ellen sem.
Kapcsolódó
Mint a szóban forgó társaság másik családjának képviselője a Maszol megkeresésére beszámolt róla: már a szombati hazautazásuk előtti napon többen a társaságból gyomor- és fejfájásra panaszkodtak. Először arra gondoltak, hogy valamilyen vírusos, náthás megbetegedés kerülgeti őket. Ám szombati hazaérkezésüket követően hányás, hasmenés is jelentkezett többüknél.
Mint olvasónk megosztotta, ő személy szerint érezte, hogy némelyik ételnek „furcsa íze van”. „A tojásrántottának furcsa íze volt, a mártások fel voltak vizezve és volt kolbász is, ami szintén gyanúsnak tűnt” – mondta el. Hozzátette: volt eset, amikor szóvá tették az észlelt problémákat, ám nem kaptak választ panaszaikra. Orvosi ellátást ők sem kértek, csak a sajtóban megjelentek után gondoltak arra, hogy szintén ételmérgezés okozhatta a tüneteket.
Reagált a vendéglő
Időközben az érintett étterem közösségi oldalán reagált az eseményekre. Mint írták: számukra a vendégek biztonsága és elégedettsége a legfontosabb, ezért „a hatósági ellenőrzés során feltárt hiányosságokat komolyan vesszük, és azonnal megkezdtük a szükséges javító intézkedéseket”.
Az étterem működtetői kiemelik, hogy az elmúlt időszakban több megbetegedésről érkezett jelentés a környéken, és a hatóságok jelenleg vizsgálják a helyzetet. „Jelenleg nem rendelkezünk egyértelmű információval a megbetegedések okairól, ezért kérjük az illetékes hatóságok támogatását a helyzet mielőbbi tisztázásában. Teljes mértékben nyitottak vagyunk és aktívan együttműködünk annak érdekében, hogy minden érintett tényezőt feltárjunk” – írták.
Hozzátették: mindent megtesznek annak érdekében, hogy a lehető legrövidebb időn belül, a legszigorúbb higiéniai és élelmiszerbiztonsági előírásoknak megfelelően újranyithassanak. Ugyanakkor közölték: az éttermen kívüli szolgáltatásaik továbbra is elérhetők, a szállóvendégek számára az étkezéseket catering szolgáltatással biztosítják, amíg a konyha újra nem nyit.
Nézzétek meg, milyen tünetei vannak az ételmérgezésnek és hogyan kezelhetjük!
CSAK SAJÁT