Több mint semmi: intézkedéseket vezetnek be az iskolai bántalmazás ellen

Az oktatási minisztérium intézkedéseket vezet be az iskolai bántalmazás visszaszorítása érdekében. Az utóbbi időszakban a sajtó több olyan erőszakos esetről is beszámolt, amikor a gyermekek diáktársaikat bántalmazták, de az is előfordult, hogy a tanár verte meg, vagy szexuálisan zaklatta a tanulókat.

Az oktatási minisztérium ezért tiltaná, hogy a diákok öngyújtót, bicskát, kést, sörétes fegyvert, vagy gázspray-t tartsanak maguknál, ezért az iskolába érkezéskor átkutatnák a tanulókat – írja az ObservatorNews. „Ha egy gyermeket megütnek, azt kötelezően jelenteni kell az iskola erőszakellenes bizottságánál, akik rendőrséget hívnak.” Ezeket az új szabályokat vezetnék be, azonban a valóság az, hogy az iskolában a tanácsadók és a bizottságok csak papíron léteznek, a középiskolások közül pedig nagyon sokan öngyújtót tartanak maguknál. A kérdés az, hogy ezek az intézkedések valóban segítenek-e a helyzeten.

Illusztrációk: Adobe Stock

A legutóbbi eset Temesváron történt, amely büntetőeljárást eredményezett. Egy 16 éves fiú légfegyverrel lőtt rá 15 éves iskolatársára a nagyszünetben. Nem sokkal korábban, november elején a marosvásárhelyi római katolikus líceum gólyabálján történt késelés. Szemtanúk elmondása alapján valaki a bulin azzal fenyegetőzött, hogy leszúrja egyik társát. A résztvevők először üres fenyegetésnek vették ezt, de az elkövető végül megszúrt három diákot, majd elmenekült. Szintén novemberben egy 14 éves diák késelt meg egy 13 éves fiút Galați megyében. A fent említett esetek mind az elmúlt egy hónapban történtek.

Arról az ügyről is beszámoltunk, amikor egy 15 éves diák sebesített meg egy tanárt Maros megyében. Bokszerrel támadt rá az ügyeletes tanárra, miután konfliktusba keveredek. De nagy port kavart a torjai diákverő tanár esete is, aki több tanulót is bántalmazott, azonban egyikük többnapos kezelésre szorult. Bár a fegyelmi bizottság tagjai vétkesnek találták a pedagógust, mégis taníthat tovább. Legutóbb pedig arról számoltunk be, hogy szexuálisan bántalmazott diáklányokat egy Teleorman megyei tanár.

Egyébként az iskolakezdés első hónapjában a rendőrség 340 bűncselekményt regisztrált, amelyek az iskolákban történtek, további 33 pedig az iskolák közelében. A legtöbb esetben tanulók közötti agresszióról van szó, a tanárok szerint azonban ez a szám sokkal magasabb, hiszen nem minden ügyet jelentenek be.

Ahogy azt a Maszolon is megírtuk, döbbenetesen magas az erőszakos esetek száma a romániai iskolákban. A minisztérium legfrissebb adatai szerint sok a személy elleni támadás, de a lopás és a rongálás is.  Csaknem 10 ezer erőszakos esetet jegyeztek a romániai iskolákban a 2021–2022-es tanévben. Az iskolai agresszióról készített országos jelentés értelmében az elmúlt tanévben 9741 erőszakos cselekedetet regisztráltak.

Az oktatási minisztérium kampányt indít az iskolai erőszak ellen. A tárca csütörtöki közleménye szerint a „#Nemvagytokegyedül. Együtt megállítjuk az iskolai erőszakot” elnevezésű akcióval azt üzenik a verbális, fizikai vagy pszichikai erőszakot elszenvedett diákoknak, hogy a minisztérium mellettük áll, és védelmezi a jogaikat.

Az üzenetet el szeretnénk juttatni az erőszakos viselkedésű diákokhoz, akiknek azonnali tanácsadásra és megfelelő felügyeletre van szükségük azért, hogy tanuljanak a hibáikból, és ne ismételjék meg azokat. Ez az üzenet a tanároknak, az iskolai tanácsadóknak és az igazgatóknak szól, akiknek az a feladatuk, hogy tájékoztassák a diákokat a jogaikról és kötelességeikről, a helytelen viselkedés következményeiről, és teremtsenek biztonságot az iskolákban, ahol az erőszak tűrhetetlen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?