banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

Több mint kétszázhatvanan haltak meg lakástűzben tavaly

Romániában összesen 1000 ember szenvedett sérüléseket lakástűzben, harmaduk a hibás, túlterhelt vagy nem karbantartott fűtési rendszerek miatt.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtószóvivője, Marin Adrian alezredes a Maszolnak elmondta, hogy 2023-ban több mint 6600 háztűz történt Romániában, ami napi 18 esetet jelentett. Ezek a tragédiák összesen 1000 áldozatot követeltek, köztük 268 halálesetet, amelyek közül öt gyermek életét.

A lakástüzek harmada a fűtési rendszerek miatt következett be

A nem megfelelően kitisztított kémények és a túlterhelt fűtési rendszerek komoly veszélyforrást jelentenek ” – figyelmeztetett az alezredes. Hozzátette, hogy egyesek nem készülnek fel megfelelően a télre – nem kérik szakember segítségét a kémények és kazánok ellenőrzésére vagy javítására –, míg mások túlterhelik az elektromos hálózatot, nagyfogyasztású fűtőtesteket csatlakoztatva kisteljesítményű rendszerre. Ennek szinte elkerülhetetlen következménye, hogy a túlforrósodott rendszer lángra lobban.

Fotó: ISU Maros

Maros megyében idén már 136 lakástűzhöz riasztották a szakembereket

43 esetben hibás vagy nem karbantartott kémény okozta a bajt – nyilatkozta a Maszolnak Alexandra Călușeri hadnagy, a Maros Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőség szóvivője. „A hideg időszakban nő a lakástüzek száma, és az anyagi károk is jelentősek. Sajnos ez sokszor az emberek hanyagságából fakad, akik nem tesznek meg mindent a balesetek elkerülése érdekében” – tette hozzá.

A Maros Megyei Horea Katasztrófavédelmi Felügyelőség javasolja, hogy a hideg idő beállta előtt a lakosság ellenőriztesse, javíttassa és tisztíttassa meg a kályhákat. Csak a megfelelő tüzelőanyagot használják, és kerüljék a túlterhelést.

  • Ne használjanak a tűztérnél hosszabb fadarabokat, és ne gyújtsanak tüzet benzinnel.
  • A begyújtás után tartsák csukva a kályha ajtaját, és ne helyezzenek gyúlékony tárgyakat annak közelébe.
  • Tűz mellett ne hagyjanak felügyelet nélkül gyermekeket – figyelmeztet a szóvivő.
  • Fontos továbbá, hogy a kéményeket szakemberrel ellenőriztessék és tisztíttassák.
  • Vigyázni kell arra, hogy a kémények és füstelvezetők ne érintkezzenek gyúlékony anyagokkal sem a falakban, sem a tetőszerkezetben.
  • A padlástérben lévő kémények repedésmentessége érdekében kötelező a vakolás.

A hatóságok hangsúlyozzák, hogy a tűz elleni védekezés leghatékonyabb módja a megelőzés.

(Nyitókép: illusztráció/Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?