FRISSÍTVE – Több ezer egészségügyis tüntet Bukarestben – A Sanitas lemondott a sztrájkról (VIDEÓ)

Általános sztrájkot helyeztek kilátásba, valós béremelést és az ügyeletekért – amelyekért szerintük hat éve ugyanannyit fizetnek – több kompenzációt követelnek az egészségügyi dolgozók, akik hétfőn Bukarestben tüntetnek. Ötezer orvos és egészségügyi dolgozó részvételére számítottak vasárnap a nagyszabású bukaresti tüntetésen, melyet az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség szervezett. Múlt héten sürgősségi rendeletben húszszázalékos béremelést hagyott jóvá a kormány az egészségügyi dolgozóknak, ez azonban nem győzte meg a Szolidaritás Szakszervezetet, akik az inflációt is figyelembe véve, kiszámolták, mennyit jelent ez az emelés az alkalmazottaknak. FRISSÍTÉS: Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfőn Marosvásárhelyen kijelentette, hogy a bérek miatt Bukarestben tiltakozó Egészségügyi Szolidaritás szövetség képviselőivel meg lehet állapodni, de ehhez a jóhiszeműség mindkét fél részéről meg kell legyen.

Hétfőn délelőtt 11 órakor tüntetők gyűltek össze a bukaresti Győzelem téren, a kormány épülete előtt. Egyikük a Digi24-nek elmondta, Iaşi-ból körülbelül százan jöttek el. „Elégedetlenek vagyunk, hogy a kormány nem hallgatja meg a szakszervezetünket. Nem tudtunk megállapodásra jutni a kormánnyal”.

Háromezer lejes ápolói fizetés

Egy ápoló, aki fertőző betegségek osztályon dolgozik, arról számolt be, hogy a fizetése 3000 lej. „Ez nagyon kevés. Már nem adnak nekünk étkezési utalványt sem. Ez így nagyon kevés. Magasabb béreket akarunk” – háborgott a nő.

Fotó forrása: a Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség Facebook-oldalaGabriel Predica, az Egészségügyi Szolidaritási Szövetség alelnöke elmondta, hogy a javasolt béremelés nem vonatkozik a hétvégi, éjszakai, műszakos vagy veszélyes munkára. Szerinte a rendeletben előírt emelés nem fedezi az elmúlt két év inflációját, plusz a 2024 júniusáig előre jelzettet. „A tüntetéssorozat, ami várhatóan általános sztrájkkal jár, folytatódik, megtettünk minden szükséges lépést, pénteken közöltük a kormánnyal a sztrájk tervezetét. Lehetséges, hogy lesz általános sztrájk, erről a hét végén a szakszervezetek döntenek”– mondta a szakszervezeti vezető.

A hétfői program szerint a tüntetők a munkaügyi és az egészségügyi minisztérium előtt követelik, hogy mindkét miniszter teljesítse kötelességét és biztosítsa a kért jogokat. Végül a Parlament előtt fejezik ki tiltakozásukat.

Valós bérnövekedést várnak

A tüntetés résztvevői követelik a bérjövedelmek inflációhoz igazítását, annak valós növekedésének biztosítását, azaz a fizetések vásárlóerejének növelését az egészségügyi dolgozók számára, a különösen veszélyes, nehéz, különleges munkakörülmények között végzett munkáért, a kockázatvállalásért járó méltányos pótlék kifizetését. A szakszervezet a múlt heti sürgősségi rendelettel sem elégedett, a tiltakozók szerint az „az egészségügyi bérek bizonyos emeléséről szól, a kibocsátók tisztességtelenségének és hozzá nem értésének rendelete ez. Tisztában vagyunk azzal, hogy ez a sürgősségi rendelet egy sor új egyenlőtlenséget teremt a bérek terén, és elmélyít néhány már meglévő egyenlőtlenséget” –  mondják a tiltakozók a Digi24 szerint.

Gabriel Predica, az Egészségügyi Szolidaritási Szövetség alelnöke az Agerpresnek elmondta, a béremelésekről szóló múlt heti sürgősségi rendelet elmarad az egészségügyi dolgozók várakozásaitól. Mint magyarázta, mivel a jogszabályban előírt húszszázalékos pluszt az alapbérből számolják ki, a pótlékokat is magában foglaló fizetéshez viszonyítva alig 13,9 százalékkal fognak emelkedni a béreik, ami még az inflációt sem fedezi.

Nem minden egészségügyi dolgozó tiltakozik. Hétfőn Marius Budăi szociáldemokrata párti képviselő üdvözölte a Sanitas és a Pro Asist szakszervezeti szövetségek döntését, mely szerint lemondanak a sztrájkról az emelésről szóló rendelet nyomán. 

Rafila: „remélem, hogy a szövetség részéről megvan a jóhiszeműség”

„Nem hiszem, hogy az orvosok tiltakozásáról van szó. Hanem az Egészségügyi Szolidaritás Szakszervezeti Szövetség által szervezett tiltakozásról. Vannak bizonyos követeléseik. Tárgyaltunk, még a miniszterelnök is tárgyalt a Sanitasszal és az Egészségügyi Szolidaritás szakszervezetekkel. Önök jól tudják, hogy a sürgősségi rendelet jelentősen megemelte az egészségügyi személyzet jövedelmét, különösen ott, ahol eltérések voltak, különösen az ápolók, a technikai személyzet, a kisegítő személyzet esetében. Nyitottak vagyunk a párbeszédre, remélem, hogy a szövetség részéről megvan a jóhiszeműség, és hogy az Egészségügyi Minisztériumban dolgozó kollégáim meghallgatják ezeket a követeléseket, és amennyire lehetséges, megoldják azokat. Más tekintetben az egyik követelésük az új bértörvényre vonatkozik. Ezt mindannyian akarjuk, ez nem csak az egészségügyi személyzetet érinti, és természetesen van egy jogi eljárás, hogy a román parlament elfogadja ezt a törvényt, amely bizonyára meghaladja az egészségügyi minisztérium hatáskörét” – mondta Alexandru Rafila egy marosvásárhelyi sajtótájékoztatón az Agerpres szerint.

Alexandru Rafila elmondta, hogy megbeszéléseket folytatott a két jelentős, az egészségügyi dolgozók többségét képviselő Sanitas és Egészségügyi Szolidaritás szervezetekkel, és úgy véli, hogy megállapodásra lehet jutni.

„Gyanítom, hogy ha, mint mondtam, a jóhiszeműség van, és ha helyesen értékelik azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a román kormány, az Egészségügyi Minisztérium, a munkaügyi minisztérium tett a bérkövetelések megoldása érdekében, amelyeket jelenleg, a nehéz gazdasági körülmények között meg lehet oldani, akkor úgy gondolom, hogy megállapodásra lehet jutni. Ismétlem, mindkét fél részéről jóhiszeműségre van szükség” – mondta az egészségügyi miniszter.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?