Tetűriadó az iskolában – gyorsan terjed, de könnyen kezelhető
Egy tanévben több alkalommal felüti a fejét a tetvesség az iskolákban. Legtöbbször periodikusan, általában az oktatási szünidőket követően nő meg az esetek száma. A tetűfertőzés kellemetlen és rendkívül gyorsan terjed, ám könnyen kezelhető. A jelenségről dr. Mihály-Gergely Angella, iskolaorvossal és Csiszér-Szokol Mária egészségügyi asszisztenssel beszélgettünk a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában.
Rendszeresen, évente három-négy időszakban is felüti a fejét a csíkszeredai iskolákban a tetvesség. A jelenség általában a vakációk után jelentkezik. A tetűfertőzés kellemetlen, de ma már könnyen megszabadulhatunk ezektől az apró élősködőktől.
Mint a Maszol érdeklődésére dr. Mihály-Gergely Angella iskolaorvos és Csiszér-Szokol Mária egészségügyi asszisztens megosztották: minden iskolai vakáció után megvizsgálják az iskolában tanuló összes gyermek haját, bőrét, torkát az esetleges fertőzések, betegségek után kutatva. Ritka az olyan iskolai szünidőt követő szűrés, amikor nem találkoznak tetvességgel, minden alkalommal előfordul legalább néhány eset.
Ritka a tömeges fertőzés
Az ritkán fordul elő, hogy egy egész osztály, iskolai közösség megfertőződjön, mivel a felfedezést követően értesítik a szülőket és az érintett gyermekeknek azonnal haza kell menniük. Vissza pedig akkor térhetnek a közösségbe, ha sikerült megtisztítani a fejüket a tetvektől, tudtuk meg.
A szűrővizsgálatokon kívül a pedagógusok is jelezhetik, ha olyan jelenséget látnak, ami tetűfertőzésre utal, ez leginkább az intenzív vakarózás, ami árulkodó jel. Ebben az esetben ők kérik a szűrést és ha bebizonyosodik a gyanú, akkor hazaküldik a tanulót, elhagyja a közösséget.
„Éppen emiatt eddig osztályközöségben nálunk nem tudott szerencsére végigvonulni, legfeljebb két-három gyerek volt egyszerre érintett. Télen volt egy hullám, és ott azt gyanítottuk, hogy a fiúk valamelyik edzéssel kapcsolatosan fertőződtek meg, az öltözőben szedhették össze, De ez is hamar megoldódott, mielőtt igazán elkezdődött volna, le is járt” – mondta el Dr. Mihály-Gergely Angella.
Könnyen kezelhető
A tetvesség manapság már könnyen kezelhető, egy-két nap alatt megtisztítható az érintett gyerekek feje és onnantól kezdve már természetesen nem fertőz, hangzott el. Mindebben a szülők felelőssége is nagy, akik az utóbbi időszakban már sokkal együttműködőbbnek bizonyulnak, mint a korábbi években. Ha a szülő jelzi a tetvességet az osztályfőnöknek, vagy a tanítónak, az iskolaorvos, illetve az asszisztens megnézi az összes gyereket. Ezt két-három napon át, majd egy hét elteltével is megismétlik. Ez utóbbit az indokolja, hogy a tetveknek hét nap a szaporodási idejük, ennyi idő alatt fejlődnek ki a petékből a tetvek, tudtuk meg.
Az esetek többségében nem derül ki, honnan szedik össze a tetvet a gyerekek. A hátrányos körülmények, vagy a hiányos higiénia önmagukban nem indokolják a fertőzést, ahogy a megfelelően ellátott gyermekek esetében sincs arra garancia, hogy el tudják kerülni – mutatott rá a doktornő.
Együttműködő szülők
„A tetű terjedése nem függ össze a higiéniai körülményekkel. Sokkal meghatározóbb az, hogy hol fordulnak meg, érintkeznek-e fertőzött gócokkal. Az, hogy egy osztályban hogyan terjed, ki kapja el, az nem függ össze a higiéniával, viszont ahonnan elkapják, biztos, hogy vannak ilyen problémák. Ezeket mi viszont nem igazán tudjuk kideríteni, hogy hol lehetnek” – osztották meg a szakemberek.
A tetűfertőzés leginkább kellemetlen, egészségügyi kockázata közvetlenül nincsen. A legnagyobb problémát az okozza, hogy rendkívül könnyen terjed, gyorsan szaporodik, egyébként csíp és viszketést okoz, hangzott el. „Szerencsére nincsenek olyan esetek, hogy az egészségügyi állapotra hatással legyen. Ilyen szempontból a kullancs sokkal veszélyeseb. Maga a csípés, a vakarózás kellemetlen a beteg részéről. Nekünk meg olyan szempontból veszélyes, hogy nagyon könnyen elkapható, gyorsan terjed” – mondta el Dr. Mihály-Gergely Angella.
Amíg a gyermekek fejbőre nem tiszta, nem engedhetik vissza az iskolába, mert nem lehet tudni, van-e még élő serke a hajszálakon. Az ideális az, amikor valakinek teljesen megtisztul a feje és a haja a tetvesség után, emelték ki. A szülőknek a felfedezés után két napon át, majd egy hét múlva kell megismételniük a kezelést otthon. A második napot követően viszont már visszatérhet az iskolába a gyerek. Ha nem szaporodtak el nagyon az élősködők, akkor ennyi idő alatt ki lehet tisztítani a hajat. Természetesen mielőtt visszatér a tanuló az osztályba, az iskolai orvosi rendelőben újra ellenőrzik a fejét. Mint elhangzott: a szülők manapság már nagyon együttműködők, ami nem csak a gyermekek, hanem természetesen az iskola érdekét is szolgálja.
Nézzétek meg ebben a videóban, mit érdemes tudni a fejtetvekről!
CSAK SAJÁT