Termés Napja Nagyenyeden: vonzza a termelőket és a vásárlókat

Szombaton reggel gazdagon feldíszített termékstandok, rusztikusan berendezett kisszínpad és az elterelt forgalom jelezte: nem a szokásos vásár zajlik a városban.

A nagyenyedi piac a környék egyik legvonzóbb elárusítóhelye, ahol kiváló minőségű Maros- és Aranyos menti zöldség, besztercei gyümölcs vagy éppen marosvásárhelyi mangalicahús is kapható.

Nagyenyed Önkormányzata nyolc évvel ezelőtt szervezte meg először a Termés Napját. Az ötletgazda Lőrincz Helga alpolgármester volt, aki a régi rendszerből ismert ünnepet új tartalommal igyekezett megtölteni. A szerző fotói A cél egy olyan közösségi esemény meghonosítása volt, amelyen együtt ünneplik meg a szorgos gazdákkal egy egész esztendő fáradságos munkájának eredményét. Ugyanakkor fontosnak tartották a helyi termékek népszerűsítését és a vásárlókat arra ösztönözni, hogy a friss, a környéken termesztett javakat részesítsék előnyben a nagybani kereskedés árukínálatával szemben. És ez a kezdeti célkitűzés napjainkig érvényes maradt.

A jelenlegi városvezetés a piac infrastruktúrájára is gondot fordított: három évvel ezelőtt másfél millió lejből teljesen felújították a piaccsarnokot, amelyik Fehér megye egyik legszebb piacává vált.A szombati rendezvényt megtisztelte jelenlétével Oana Badea, Nagyenyed polgármestere, Lőrincz Helga alpolgármester, Vincze András alprefektus és Fülöp Szabolcs, a helyi RMDSZ képviselője. Az elöljárók végiglátogatták a standokat, biztató szavakat intéztek mindenik termelőhöz és okleveleket adtak át.

Idén is népzenével tették ünnepivé a Termés Napját, sajnos a hat fellépő között egyetlen magyar előadó sem szerepelt.

A forgatagban mi is szétnéztünk és elbeszélgettünk az eladókkal. Nem volt nehéz megtalálnunk interjúalanyainkat, hiszen a termelők közel fele magyar.

Először Molnár Feri Árpád magyarlapádi gazda standjánál álltunk meg, akivel összehasonlítottuk az idei árakat a tavalyiakkal. Mint kiderült, a zöldség ára nem sokat változott 2023-hoz képest. A burgonya 4-5 lej, a friss szemes bab 15 lej, sárgarépát 5, petrezselymet 12 lejért lehetett ma kapni, a fehér hagyma ára 4-5, a vörösé 6-7 lej volt. Padlizsánt 3 és 5 lej között, a paprikát 5-7 lejért, a gogost (pritaminpaprikát) 6 -10 lej ellenében lehetett hazavinni. Drágulást tapasztaltunk viszont a káposzta esetében, amit tavaly 2,50 lejért, idén viszont már duplájáért lehet megvásárolni, de várhatóan – a szezon csúcsán – ennek is csökken majd az ára. A paradicsom ára is megugrott: míg tavaly 5-6 lejbe került, idén, a kevés termés miatt, már 8-10 lejt kell lepengetni érte.Arról, hogy megéri-e zöldségtermesztéssel foglalkozni, Csegezi Béla bágyoni mezőgazdásszal beszélgettünk. A Kolozs megyei gazda elmondta: feleségével harminc éve csak ezzel foglalkoznak és nem is akarnak váltani, szeretik a földművelést. Közel két évtizede kizárólag az enyedi piacra járnak eladni. „Tizennyolc évesen, amikor megszereztem a hajtási jogosítványomat, a szüleim azt mondták: Megyünk az enyedi piacra!...és azóta csak ide járok. Nagyon meg vagyok elégedve a vásárlókkal, civilizáltak, megbecsülnek minket és értékelik a termékeinket”. Csegezi Béla elmondta: hét hektárt művelnek meg, ebből három zöldség, a többi kukorica. Az idei szárazság nagyon gyenge termést eredményezett, kukorica szinte alig termett. A kedvezőtlen klíma mellett a napszám és a vetőmag magas ára tovább nehezíti a helyzetet, de mégsem mondanak le foglalkozásukról.

A gyümölcsöket Füstös Tibor és Nagy Sándor Lőrinc magyardécsei termelők standjánál vettük szemügyre. A Beszterce megyei település leghíresebb terméke a cseresznye, de a többi gyümölcs is kiváló minőségű, a dombvidéken fekvő település lakosságának ez a fő jövedelemforrása. A szemlén kiderült: a szilva ára drágább, mint tavaly, kilója 6-7 lejbe kerül, az alma 5, a körte, az őszibarack és a birs ára 10 lej. Az eladók elmondták: az idén drágább a gyümölcs, például a lapádiak is tavaly 2 lejért, idén már 4 lejért kínálják a szőlőt. Az idei termést Magyardécsén nem csak a szárazság, hanem a jégeső is megviselte, ez is befolyásolta az árak alakulását.

Füstös Tibor elmesélte: tizenöt éve jár Enyedre, egyetlen csütörtöki nagypiacot sem hagyna ki. Jól emlékszik azokra az időkre is, amikor még nem volt fedett csarnok és a pékség felőli részen nem voltak üzletek, ott álltak meg a lószekerek és onnan hordták be kosárral az árut az asztalokra.

Nagy Sándor Lőrinc kiemelte: régen Aranyosgyéresre is vittek árut, de Enyedre szívesebben jönnek. A környékre úgy figyelt fel, hogy Felvincen áthaladva észrevette az út mellett, a portájuk előtt kis asztalkákon termékeiket kínáló gazdákat. Enyeden azért szereti, mert egyrészt nagyon sok a magyar eladó és vevő, másrészt nagyon rendes a piac főnöknője és a vámosok, illetve a vám is valamivel kisebb, mint másutt.

A kellemes őszi időjárásnak köszönhetően, minden bizonnyal a következő csütörtöki vásárok is gazdag kínálattal várják a város és a környék lakosságát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?