Telekkönyv nélkül akár kártérítés is elúszhat

Az egyszerűsített telekelési eljárás lehetősége adott, csak élni kell vele – hangsúlyozta Császár Károly szenátor szerdán, Marosvásárhelyen tartott sajtóértekezletén.

Nem elég egy birtoklevél; a telek jogi státuszát a telekkönyv rögzíti, így magasabb szintű védelmet nyújt a tulajdonosok számára. Ezért fontos, hogy az ingatlanok megfelelően be legyenek jegyezve a telekkönyvbe - derült ki a szerdai sajtóértekezleten. 

A Maros megyei szenátor elmondta, a földtörvényt akkor módosították, amikor az RMDSZ kormányon volt és ők vezették a fejlesztési minisztériumot, illetve a kataszteri hivatal élén is RMDSZ-es vezető állt. Császár Károly hangsúlyozta, azóta kézzelfogható pozitív hozadéka van a törvénymódosításnak. A jogszabály tiszta, átlátható és költséghatékony vagyonrendezési folyamatra kínál lehetőséget.

Császár Károly/Fotó: a szerző felvétele

A harmadik mandátumra készülő szenátor elmondta, amikor jegyzőként dolgozott Gyulakután több idős falustársa kereste meg azzal a kéréssel, hogy segítsen nekik a földjeik tulajdonjogának tisztázásában. „Rájöttem, hogy nemcsak a térségünkben, hanem az egész országban ez komoly probléma, hiszen, ha meg is volt az akarat, hogy valaki a bürokráciát eljárja, nem létezett jogi megoldás. Az állam tehetetlenül megvonta a vállát a lakossági kérések előtt. Most van megoldás, de a tulajdonosok akaratára továbbra is szükség van” – mondta. Kiemelte, hogy a lehetőséget megteremtették, most már csak élni kell vele.

A törvénymódosítás eddig kiemelkedő eredményeket hozott, hiszen a bejegyzett birtoklási jog országosan megközelíti a 250 000-et, Maros megyében pedig már meghaladta a 16 000-et. Az ország más megyéiben, például Szatmár, Bihar, Kovászna és Kolozs megyékben is meghaladja a 10 000-et azoknak a tulajdonosoknak a száma, akik zsebszerződés helyett ma már hivatalosan bejegyzett telekkönyvvel rendelkeznek. A házak melletti kertek és udvarok tulajdonjogának rendezése országosan meghaladta a 10 000-et – mondta a szenátor. Maros megyében több mint ezer, Hargita megyében több mint 3000, Bihar megyében pedig több mint 350 ember élt a lehetőséggel, de az ország más településein élők is élvezhetik a jogszabály előnyeit.

A szerző felvétele

A tulajdonjog tisztázása nélkül akár egy kártérítési összeg is elúszhat

A Dózsa György - Nyárádtő útvonalon haladó A8-as autópálya nyomvonalán található, kisajátítási eljárás alatt álló telkek 80-90 százaléka nem volt telekelve, és a birtokleveleken harmadgenerációs halottak neve szerepelt – mondta el a sajtóértekezleten Nyárádszereda polgármestere, Tóth Sándor. Közölte, az önkormányzat szerződést kötött földmérő cégekkel, és a gyorsított, egyszerűsített telekelési eljárás óriási segítség számukra, hogy még a kisajátítás előtt tisztázzák a földterületek tulajdonjogát, és így a birtokosok jogosultak legyenek kártérítésre.

(Nyitókép: cad-on.ro)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?