Tanévkezdés 2023: felkészültek a Hargita megyei oktatási intézmények
Felkészülten várják a Hargita megyei oktatási intézmények a 2023/2024-es tanév kezdését. Bár néhány helyszínen nem fejezték be a folyamatban lévő felújításokat, átalakításokat, ez nem befolyásolja az oktatás elindulását. Átszervezésekkel oldották meg az iskolák, óvodák a nem, vagy részben használható épületek hiányát. A Maszol kérdéseire Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő és a csíkszeredai városháza sajtóosztálya válaszolt.
Hargita megye oktatási intézményeiben 50.552 gyermek kezdi meg az új tanévet bölcsődétől posztlíceumig – közölte érdeklődésünkre Demeter Levente, Hargita megyei főtanfelügyelő. A székelyföldi megyében 2596 csoport, illetve osztály várja a diákokat, amiből 22 bölcsődei- és 545 óvodai/napközis csoport, 862 elemi (1-4. általános iskolai), 641 gimnáziumi (5-8. általános iskolai), 363 líceumi (elméleti középiskolai), 126 szakiskolai, valamint 37 posztlíceumi osztály, tudtuk meg.
A 50552 gyerekből 427 bölcsődés, 10087 óvodás/napközis, 15.390 alsó tagozatos általános iskolás, 12687 felső tagozatos általános iskolás, 8890 elméleti középiskolás, 2289 szakiskolás és 782 posztlíceumos lesz a most kezdődő tanévben – osztotta meg a főtanfelügyelő.
Átszervezésekkel megoldották a helyzetet
Demeter Levente kérdésünkre elmondta: a megyében mintegy 15 intézményben zajlanak még kisebb-nagyobb felújítási munkák a tanév elindulásának idején. Az érintett intézmények az oktatás átszervezésévekl, a gyerekek átcsoportosításával kivétel nélkül minden helyszínen meg tudták oldani, hogy a tanév zavartalanul kezdődhessen – emelte ki a szakember. Példaként említette a gyergyószentmiklósi Fogarasy Mihály Műszaki Középiskola bentlakásának átfogó felújítását, a csíkcsicsói óvoda korszerűsítési munkáit, vagy éppen Balánbánya egyik iskolájánál folyó munkákat. A kiemelt példák és a további munkák esetében is megoldódott minden gyermek elhelyezése az új tanév kezdetére – tette hozzá Demeter Levente, főtanfelügyelő.
Felkészültek a csíkszeredai intézmények
Csíkszeredában a bölcsődeitől a középiskolai képzésig terjedően 19 oktatási intézmény működik, 510 iskolai osztály és óvodai csoport 10.700 iskolás, óvodás gyermeke számára csengetnek be jövő hétfőn – áll a csíkszeredai városházának a Maszol érdeklődésére küldött válaszában.
„Az oktatási intézményeink felkészültek a tanévkezdésre. Ahol elkezdődik az oktatás, ott a gyermekek biztonságban érezhetik magukat tűzvédelmi, higiéniai szempontból is. Van egy kivétel: a Micimackó Óvodában nem kezdődik el az oktatás” – közölték.
Mint kiemelték: a Micimackó Óvoda főépületének átfogó felújítása július elején kezdődött, a kivitelezési szerződés értéke közel 4 millió lej, felét az Európai Unió támogatásából fedezik, a másik fele önrész. Az átfogó felújítás során beépítik a teraszt és átalakítják étkezőnek, épül egy új emelet három teremmel, mellékhelyiségekkel, elvégzik a nyílászáró-cseréket, biztosítják az akadálymentesítést, továbbá a munka magában foglalja a falak és a tetőzet hőszigetelését, a játszótér és az udvar felújítását, napelemek felszerelését.
Azokat a micimackós csoportokat, amelyeknek az otthona a felújítás alatt álló épület lenne, három egységben osztják szét: egy részük az intézmény szomszédos, Mihail Sadoveanu utcai épületében kezdi a tanévet, másrésze a Napraforgó Óvodában, további két csoport pedig az Angyalkert Napközi Otthonban – részletezte a városháza válasza.
Új napközi kezdi meg működését
Mint kihangsúlyozták, az idei tanév legnagyobb újdonsága éppen az Angyalkert Napközi Otthon megnyitása. A Szent Kereszt Plébánia által magyar kormánytámogatásból épített óvoda nyolc csoportot fogad be. Hat csoport a Kisherceg Napközi Otthonból érkezik, kettő pedig a felújítás alatt álló Micimackó Óvodából – tették hozzá.
„Csíkszeredában az elmúlt néhány évben három óvodát, három általános és három középiskolát, valamint két iskolai bentlakást újítottunk fel. (Egy esetben a munkálatok még nincsenek átvételezve: a József Attila Általános Iskola Tudor negyedi épületének felújításával patthelyzetbe kerültünk, jelenleg is perben állunk a kivitelezővel az el nem végzett munka miatt. Megnyugtató azonban, hogy az iskola nem építőtelep, a be nem fejezett munkálatok nem lehetetlenítik el az oktatás megszervezését, folyamatát).
A felsoroltak mellett ugyanakkor épült két új napközi. Folyamatban van két iskolai tornaterem építése, a Micimackót érintő, már említett óvodafelújítás, illetve egy 27 millió lejes beruházás az Országos Helyreállítási Terv keretéből, amely mintegy 450 osztályterem felszerelését korszerűsíti egyebek mellett a bútorzat, az IT-eszközök, a laboratóriumi eszközök tekintetében” – közölte a csíkszeredai városháza.