Tanárverő nyolcadikos: pszichológiai tanácsadásban részesülhet, de egyelőre nem kötelező

Valószínűleg pszichológiai tanácsadásra kell majd járnia annak a marosvásárhelyi nyolcadikos diáknak, aki osztályfőnökét brutálisan megverte, ami miatt kicsapták az iskolából egy keddi döntés értelmében. A megyei gyermekvédelmi igazgatóság szóvivője megkeresésünkre azt mondta, ez számukra is egy új helyzet, ilyen esetekben ők nem sokat tehetnek a szaktanácsadás, a kihallgatásokon pszichológus jelenlétének biztosításán túl. Idő közben, pénteken arról született bírósági döntés, hogy a fiú házi őrizetbe kerül 30 napra.

„Nem fogom elfogadni, hogy ez a helyzet engem tehetetlen és rémült áldozattá tegyen, egy olyan helyzet áldozatává, amit végül is mi felnőttek engedtünk kialakulni” – fogalmazott múlt heti üzenetében a marosvásárhelyi Alexandru Papiu Ilarian Főgimnázium iskola igazgatója, Cristina Ligia Someșan, azok után, hogy egyik nyolcadikos diákjuk megverte az osztályfőnökét március 11-én. Egy hétre rá, eltanácsolták a diákot, akit egy nap alatt kétszer is elvitt a rendőrség.

Fotó forrása: képernyőmentés/Punctul.ro

Mint írtuk, az iskola kedd délutáni tájékoztatása szerint a vonatkozó törvények értelmében nem vonják meg tőle a továbbtanulás lehetőségét, de ezt nem az Alexandru Papiu Ilarian gimnáziumban teheti meg. Jövőre beiratkozhat egy másik iskolába. Az új tanügyi történy szerint ez a legsúlyosabb kiszabható büntetés tanköteles gyermeknek. Az oktatási intézmény vezetősége az iskola diákjainak és szüleiknek küldött üzenetében azt írja, a szóban forgó diák eltanácsolása egy olyan lépés, ami arról szól, hogy „becsukódik egy ajtó a nem normális magatartásmódok előtt”.

„Úgysem tudsz csinálni velem semmit, sem te, sem a rendőrség”

Nem az osztályfőnök megverése volt az első fegyelmi vétség, „az elmúlt két évben számtalan más is történt. Ezek mind büntetésekkel, vitákkal, békülésekkel, ígéretekkel és fogadkozásokkal zárultak” – írta múlt heti levelében az igazgatónő. A levél szerint tájékoztatta, segítséget kért a gyerekvédelemtől, tanfelügyelőségtől is.

Az igazgatónő végül megállapította„ a konstruktív út egyáltalán nem működött, és az, aminek rendet kellett volna teremtenie ezekben a helyzetekben, nem volt más, mint elakadásaink sorozata olyan törvényes lehetőségek közepette, ami kiszolgáltatottá tett bennünket, képtelenné a határozott fegyelmi intézkedésre, és ami hétfőn a következő választ eredményezte az érintett diáktól: »Nem érdekel, mert úgysem tudsz csinálni velem semmit, sem te, sem a rendőrség«. És igaza van” – írta a szülőknek az intézményvezető, aki eldöntötte, nem fogja annyiban hagyni.

Az iskola őre teperte le a földre az osztályfőnökére támadó nyolcadikost | Fotó forrása: képernyőmentés/Punctul.ro

Az új közoktatási törvény előírása szerint, ha a diáktársakat vagy a tanügyi személyzetet veszélyezteti a diák, akkor kizárható az oktatási intézményből azzal a joggal, hogy a következő tanévben újra beiratkozhat egy másik oktatási intézménybe.

Gyermekvédelem: „ez új helyzet nekünk is”

A Maros Megyei Szociális Gondozási és Gyermekvédelmi Igazgatóság szóvivője megkeresésünkre azt mondta, csak néhány nappal azelőtt értesítették az intézményt, hogy kezelhetetlen egyik diákjuk, hogy a baj megtörtént volna. „Ennek nyomán volt a hét elején egy találkozó, ahol a szakembercsapatunk – akik a veszélyeztetett gyerekekkel foglalkoznak – összeült az iskola vezetőségével, és átbeszélték a gyermek viselkedését” – számolt be Doru Constantin szóvivő, akivel még azelőtt beszéltünk, hogy pénteken bírósági döntés született a fiú házi őrizetbe helyezéséről.

Elmondta, mint minden ilyen esetben, ha áldozat vagy elkövető kiskorú, itt is a hatósági kihallgatásokon biztosították a pszichológus jelenlétét a kiskorúak védelme érdekében. „Mivel nem a mi kedvezményezettünk, azaz nem állami gondozott, nem is bántalmazott gyermek, ez egy elég új helyzet volt nekünk is. Erre több figyelmet igyekszünk fordítani a jövőben, épp ezért volt az a találkozó a hét elején” – számolt be a szóvivő. Hozzátette, „mind a tanulókkal, mind a tanárokkal szembeni iskolai erőszak, zaklatás esetén vannak beavatkozási eljárások, amelyeket az Oktatási Minisztérium rendelete szabályoz, és ezeket az iskolák szintjén alkalmazni kell”.

Az anyának is kellene pszichológus

A várható büntetéssel kapcsolatban elmondta, a 15 éves fiú az anyjával marad, nem tevődik fel, hogy kiemeljék a családból. „Ami az ügyben indított bűnügyi eljárást illeti az egyik intézkedés a hatóság részéről az lesz, hogy kötelezze, pszichológiai tanácsadáson vegyen részt – szerintem – az anya és a fiú egyaránt. Ez háromféle formában szokott történni: iskolapszichológusnál, de ez már nem érvényes, magánrendelőn keresztül vagy a harmadik a pszichológiai tanácsadás és pszichoterápiás szolgáltatások igénybevétele a Din grijă pentru copii (Törődve a gyermekekkel) kormányprogramon keresztül, amelyet a gyermekek érzelmi egészségének és biztonságának szentelnek, és ezeket az állam állja” – fejtette ki a szóvivő. Kiemelte, egyelőre csak javaslat, hogy pszichológushoz járjon, mert erről még jogerős bírósági döntés nincs, ez kell, ahhoz, hogy kötelező legyen. Hozzátette, a fő cél a gyermek felépülése és rehabilitációja.

(nyitókép forrása: Wikipédia)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?