Szélsőségesen alacsony vízállás: a Duna vízhozama júliusban a sokéves átlag felére csökkenhet

A Duna vízhozama az országba való belépésnél a jövő hét végére várhatóan 2800 köbméter/s-ra csökken, ami jelentősen elmarad a többéves júliusi átlagtól (5350 m³/s) – közölte a Román Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) a 2025. június 19–26. közötti időszakra kiadott előrejelzésében, írja az Agerpres.

A Baziașnál mért vízhozam az előrejelzés első napján 2600 m³/s lesz, majd néhány napig stagnál, ezután pedig emelkedik 2800 m³/s-ra, de továbbra is az átlag alatt marad. A Vaskapu alatt, a Gruia–Turnu Măgurele szakaszon csökkenés, míg a Zimnicea–Tulcea szakaszon növekedés várható a hét első felében, majd a helyzet megfordul.

A Vaskapu. | Fotó forrása: Wikipédia

Júliusra a Duna maximális vízhozamát 4000 m³/s-ra, a minimálisat 2000 m³/s-ra becsülik. A belvízi folyók napi átlagos vízhozamai általában csökkenni fognak, kivéve néhány nagyobb folyó középső és alsó szakaszát az ország északi és keleti részén, ahol árhullámok miatt nőhetnek.

A hidrológusok figyelmeztetnek, hogy az előrejelzési időszak alatt felhőszakadások miatt a hegy- és dombvidéki vízfolyásokon, különösen az ország északi felén, vízszint- és vízhozamnövekedés lehetséges.

A júliusi havi hidrológiai előrejelzés szerint az országos vízhozam a többéves átlag 30–50%-a között várható, néhol ennél is kevesebb. Kivételt képeznek a Visó, Iza, Tur, Nagy-Szamos, valamint a Zsil és Beszterce felső szakaszai, ahol 50–80% közötti értékek valószínűek. A Kraszna, a Berettyó, Râmnicu Sărat, Bârlad, a Prut mellékfolyói és a dobrudzsai folyók esetében azonban 30% alatti értékekre kell számítani.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?