Szakértő: rémálom lehet a kolozsvári metró tervéből

Élesen bírálta a kolozsvári metróépítés projektjét Feld Márton, a Magyar Közlekedési Klub elnökségi tagja. Az Erdély TV 24plusz című műsorának nyilatkozó közlekedési mérnök azt mondta, „Erdély fővárosában sikerült Európa egyik legsötétebb, minden képzeletet felülmúlóan értelmetlen pénzégetését összehozni”, amely egy „minden elemében katasztrofális projekt” – fogalmazott.

Egy évvel és négy hónappal ezelőtt, 2023. május 25-én jelentette be a kolozsvári önkormányzat, hogy szerződtek egy török-francia-román konzorciummal az M1-nek nevezett metróvonal megépítésére. Ez a projekt azóta megosztja a közvéleményt, van aki a forgalmi káosz megváltóját, mások pedig számos baj okozóját látják benne.

„A kolozsvári metró is jó ideje már a kollégák fókuszában van, de sokáig úgy láttuk, ez a hajó már végleg elment, ezért nem foglalkoztunk annyit a témával. Az utóbbi időben ismét bizonytalanná vált az egész történetnek a finanszírozása, így most tennénk egy utolsó próbálkozást, annak érdekében, hogy felvázoljunk egy alternatívát: hogyan kellett volna ezt csinálni, felsorolva a projekttel kapcsolatos gondokat” – magyarázta Feld Márton az Erdély TV-ben. Rámutatott, a Magyar Közlekedési Klub a rendszerváltás óta foglalkozik fenntartható közlekedések, közlekedésfejlesztések követésével, főként a Kárpát-medencében. Magyarország elismert közlekedésmérnöke bízik abban, ha megosztják a klub szakmai véleményét e projekttel kapcsolatosan, a döntéshozók előbb-utóbb megértik azokat, és legalább egy következő hasonló projektnél figyelembe veszik az általuk megfogalmazott szakmai alapelveket. Feld Márton szerint az is kijelenthető, hogy a kolozsvári metró a politika fogságában van.

„A jó szándékot a politikusok részéről nem vitatjuk el. Tehát mi nem azt mondjuk, hogy ők direkt ártani akarnak ezeknek a településeknek. A gond az, hogy itt, Közép-Kelet-Európában nagyon ritkán találja meg a szakma a hangot a döntéshozókkal, nem jönnek létre azok a fórumok, ahol értelmesen tudnánk kommunikálni. Gyakran azt látjuk, ezek a projektek nem közlekedésfejlesztések, hanem a döntéshozó látott valahol valamit, például azt, hogy Budapesten, Münchenben vagy Berlinben és Bukarestben metró van, akkor ő úgy gondolja, a településének a státuszát emelné, ha ott is metró lenne, abban a formában, ahogy azt ő látta. Eközben a Kolozsvár jellegű települések esetében nem egy szigetüzemű metrónak az építése lenne a megoldás” – fogalmazott Feld Márton.

A magyar közlekedési mérnök Capras Dáviddal közösen a napokban jelentetett meg egy részletes írást a Magyar Közlekedési Klub blogján a kolozsvári metróprojektről. Ebben is rámutat, a 21 kilométernyi metróvonal, amely a tervek szerint 8 évig épülne, és elméletileg kétmilliárd euróba kerül, számos sebből vérzik. „Az egyik probléma, hogy többmilliós nagyvárosok mintája alapján találtak megoldást a kolozsvári közlekedési gondokra. A másik probléma, hogy a kolozsvári metróépítésre szánt pénzből komplett régiók közlekedését szokták megoldani, nem pedig egy 50 ezres elővárosi részt összekötni egy 290 ezres várossal. A harmadik probléma pedig az, amire nemcsak keleti, hanem nyugati negatív példák is vannak, hogy az ekkora nagyvárosokban épített, presztízs-metrók gyakran károkat is okoznak. Egyrészt ezzel a beruházással rengeteg pénzt elszívnak más projektek elől, másrészt azok az utasszámok, amelyeket a különböző megvalósíthatósági tanulmányokban politikai megrendelésre megírnak, az nem jön össze. Ezt követően az addig többé-kevésbé működő felszíni hálózatnak a kiritkításával próbálnak mesterségesen utasokat ráterelni ezekre ametróvonalakra, ami számos további gondot tud eredményez” – részletezte a Kolozsvárra tervezett metróvonallal kapcsolatos szakmai kritikákat az Erdély TV-nek nyilatkozó közlekedésmérnök.

(Fotó: gulermark.com.tr)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?