Sokan vágynak állásváltásra, de számos vélt vagy valós akadállyal szembesülnek

Az állásváltás iránti érdeklődés jellemzi az idei évet, az év eleje óta 5,9 millió bejelentkezést regisztráltak, jelenti az eJobs állásközvetítő platform. A legfrissebb felmérésük szerint, a pályamódosítás küszöbén számos olyan akadály merül fel, mely késlelteti, hogy megtalálják az áhított munkahelyet, vagy ezek miatt elhalasztják a váltás pillanatát.

„Sajnos a válaszadók 22 százalékának még mindig az a megítélése, hogy a legjobb állásokat csak személyes ismeretség alapján lehet megszerezni. További 15,4% úgy véli, hogy azért kapja meg nehezen a kívánt állást, mert túl magasak a fizetési elvárásai, és majdnem ugyanennyien nem bíznak az álláshirdetések tartalmának valódiságában. Tartanak még attól, hogy nincs elég tapasztalatuk, nincs elég munkahely a piacon, illetve karrier-tanácsadásra lenne szükségük, de nem tudják, hová forduljanak. A válaszadók 12%-a viszont azt állítja, hogy teljes mértékben bízik magában, és nem látja akadályát annak, hogy új állást találjon" – magyarázta Ana Călugăru, az eJobs kommunikációs vezetője.

Fotó: Pexels

Arra a kérdésre, hogy milyen erősségekre támaszkodnak álláskereséskor, és mi az, ami szerintük a leginkább lenyűgözi a munkáltatókat, a felmérésben résztvevők több mint háromnegyede a tapasztalatot jelölte meg első helyen. Kétharmaduk nagyon szorgalmasnak tartja magát, és úgy gondolja, hogy ez is egy olyan szempont, amelyet a munkáltatók értékelnek. Ötvenhét százalék az erős önbizalomra támaszkodik, és azt mondja, hogy ez lenne a fő erőssége egy állásinterjún. Az iskolázottságot 45 százalék, a karizmát 26 százalék, a jól elkészített önéletrajzot pedig 25 százalék nevezi meg erősségként. Huszonkét százalék szerint az életkor segít ebben a tekintetben, 20% pedig úgy gondolja, hogy nagyobb esélye van, mint más jelölteknek, mert nagyon jól felkészül az interjú előtt.
Azok, akik ezzel szemben úgy érzik, hogy nem a legjobb pillanatban vannak a karrierútjukon, azt mondják, hogy hátrányba kerülnének, ha belépnének egy alkalmazási folyamatba, mert nincs elég önbizalmuk, túl sok tapasztalatuk van - ez az utóbbi érv gyakran a 45 év feletti korhatárhoz kapcsolódik -, nem elég kommunikatívak, vagy nincs felsőfokú végzettségük. A jelöltek úgy érzik, hogy az is hátráltatja őket, hogy nincsenek fejlett digitális készségeik, vagy hogy túl fiatalok, és nem szereztek tapasztalatot azon a területen, ahol dolgozni szeretnének. Csaknem 15%-uk vallja, hogy szakmailag nem eléggé felkészült, és ez megakadályozza őket abban, hogy munkát kapjanak, részletezi Ana Călugăru.

Sok jelölt számára problémát okoz az önéletrajz megírása, a legtöbben azzal szembesülnek, hogy túl sok tapasztalatuk van, amit nem tudják, hogyan tömörítsenek. 24%-uk nem tudja, milyen önéletrajzformátumot használjon, míg 20%-uk szerint túl kevés tapasztalatuk van, és ettől nem tűnik meggyőzőnek az önéletrajzuk.
A felmérést idén júliusban végezték 1350 fős mintán. Közülük 30,7% az elmúlt két évben egyszer, 13,2% kétszer, 7,1% háromszor, 4,9% pedig négyszer vagy többször váltott állást, 44,1% soha nem váltott munkahelyet ez idő alatt.
Jelenleg 30 000 álláslehetőség áll rendelkezésre az eJobs.ro-n, Románia legnagyobb munkaerő-közvetítő platformján.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?