banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Sok a prosumer, energiaközösségeket kellene létrehozni, de még jogi keret sincs

Romániának lépéseket kell tennie az energiaközösségek létrehozása érdekében, különösen azért, mert több mint 120 ezer villamosenergiatermelő-fogyasztó, azaz prosumer van, akiknek a beépített kapacitása lassan eléri a 2000 megawattot, mondta Viorel Alicuș, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) igazgatója.

„Figyelembe kell vennünk, hogy a rendszer egészében egy olyan változás van, amelyet Romániában még nem érzékelünk, de az energiapiacok inkább az energiaközösségek felé mozdulnak el és diverzifikálódnak. Ez egy hosszabb távú perspektíva. Úgy vélem, Romániában lépéseket kell tenni az energiaközösségek létrehozása érdekében, különösen azért, mert több mint 120 ezer prosumerünk van, akiknek a beépített kapacitása lassan közelíti a 2000 megawattott" – mondta Viorel Alicuș a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetsége (AFEER) által szervezett rendezvényen. Illusztráció: Pexels Reményét fejezte ki, hogy világosabb jogi keretet teremtenek e közösségek létrehozásához: „Jelenleg egy munkacsoport létrehozását tervezzük a prosumerekkel, és remélem, hogy minél hamarabb állást foglalhatunk az energiaközösségek jogi szabályozásáról. Reméljük, hogy világosabb jogi keretet hoznak létre e közösségek létrehozására, mivel Európában már több ezer energiaközösség létezik, és a romániai prosumerek számát tekintve helyénvaló lenne, ha itt is megpróbálkoznánk ezzel" – Viorel Alicuș nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.

Az ANRE tisztségviselője szerint kisebb közösségek vannak, de túlságosan kis számúak, nem igazi energiaközösségek. Az energiaközösség közösségi tulajdonon alapuló energiamegosztási rendszer, mely hosszú távú megoldást nyújthat az energiaválság okozta problémákra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?