Sepsiszentgyörgy: követelik a három zászlóárbóc visszahelyezését a székelyföldi románok

A Kovászna, Hargita és Maros Megyei Románok Civil Fóruma (FCRCHM) csütörtökön felszólította a Kovászna megyei prefektusi hivatalt, hogy helyeztesse vissza Románia, az Európai Unió és a NATO zászlójának árbócát az intézmény sepsiszentgyörgyi székhelye elé.

A szervezet közleménye szerint az 1990-es évek elején felállított három árbócot a „román nemzeti szimbólumokból csúfot űzve” a sepsiszentgyörgyi önkormányzat távolíttatta el, és a helyükre egy „kihasználatlan és használhatatlan” kerékpártartót tétetett.

Fotó: Ráduly István Facebook-oldala

A FCRCHM emlékeztetett arra, hogy eközben Sepsiszentgyörgy polgármestere „vehemensen követeli” a székely zászló kitűzését a városháza elé, és aláírásokat gyűjt a legfelsőbb bíróság által korábban elutasított városzászló újbóli elfogadtatására.

Ráduly István prefektus elmondta, hogy az árbócokat nem ő távolította el, és az intézmény homlokzatára kitűzött jelenlegi zászlók elhelyezése megfelel a törvényes előírásoknak. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a prefektúra előtti terület Sepsiszentgyörgy közterülete, ahová építkezni csak a polgármesteri hivatal engedélyével lehet.

Mint írtuk, támogató aláírások gyűjtésébe kezd a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal, így szeretnék nyomatékosítani, hogy a város lakosságára reprezentatív a városzászló, jelentette be szeptember végén Antal Árpád. Sepsiszentgyörgy polgármestere sérelmezi, hogy előbb alapfokon, majd a legfelsőbb bíróság is arra a szubjektív indokra hivatkozva érvénytelenítette a városzászlót, hogy az nem reprezentatív a város lakosságára.

Antal Árpád felidézte a városzászló elfogadásának, majd visszavonásának sok évig húzódó történetét. Ennek végén a legfelsőbb bíróság helyt adott a brassói bíró alapfokú döntésének és megsemmisítette azt a kormányhatározatot, amely jóváhagyta Sepsiszentgyörgy hivatalos zászlaját, arra hivatkozva, hogy Sepsiszentgyörgy magyar többségű város, így a helyi tanácsban is magyarok vannak többségben, ezért nem releváns az ő többségi döntésük.

Fotó: Antal Árpád Facebook-oldala

A legfelsőbb bíróság lesöpörte a kormány racionális válaszát, amelyben rámutatnak, hogy az alapfokú bíróság hibásan értelmezte a vonatkozó törvényt és szubjektív megítélés alapján hozott ítéletet. A kormány értelmezése szerint a bíróságnak nem kompetenciája azt megítélni, hogy a sepsiszentgyörgyi városzászló reprezentatív vagy sem, illetve hogy szakmai szempontból értelmezze a szimbólumokat, hiszen ebben egyedül az Országos Heraldikai Bizottság illetékes, amely jóváhagyta a városzászlót.

Antal Árpád szerint jelzi, hogy valami nincs rendben az igazságszolgáltatással, ha egy bíró szubjektív megítélésén múlik a peres ügyek végkimenetele, hiszen miközben érvénytelenítették a sepsiszentgyörgyi városzászlót, hivatalos maradt Kovászna megye zászlaja.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?