Sepsiszentgyörgy: kevesen jelentkeznek a koronavírus-szűrőközpontba, nem éri meg fenntartani
Hat koronavírus-fertőzött kért orvosi segítséget a sepsiszentgyörgyi kórház mellett múlt hét óta működő szűrőközpontban, ezért azt a jelenlegi formában nem éri meg fenntartani – mondta sajtótájékoztatóján András Nagy Róbert, a kórház igazgatója.
Szerinte a központnak a sürgősségi osztályról kellene levennie a terhet azáltal, hogy az otthon lábadozó fertőzöttek ellátását biztosítja. A központba a háziorvosok kellene küldjék otthon lábadozó betegeiket, ám ez döcögősen működik.
A központba érkező koronavírus-fertőzöttek állapotát átfogó vizsgálat során mérik fel, és a kórház járóbeteg-ellátó központján keresztül kaphatják meg az antivirális gyógyszereket, például a Favipiravirt vagy pedig a monoklonális antitest injekciót, amelynek beadása után néhány órán át orvosi felügyeletet is biztosítanak a páciensnek. Ugyanakkor a szakorvos a beteg állapota alapján dönthet úgy is, hogy a kórházba utalja a fertőzöttet.
András Nagy Róbert szerint a hat koronavírus fertőzött közül négyen érkeztek „szabályos módon”, úgy, hogy a háziorvosuk előzetesen időpontot foglalt számukra, és a mentőszolgálat felvette az érintetteket otthonukból. További két páciens a háziorvosa javaslatára jelentkezett előzetes időpontfoglalás nélkül. A kórházigazgató szerint nyomatékosan kérték a háziorvosokat, hogy a betegeik adatai szerepeljenek a „corona forms” nevű platformban és előzetesen foglaljanak időpontot a betegeiknek, hiszen a mentőszolgálatnak is tudnia kell, hogyan szervezze a járműparkját.
Több együttműködést várnak el a háziorvosoktól – mondta a kórházigazgató. Hozzátette: ilyen kevés számú beteget a sürgősségi osztályon is el lehetne látni, ezért nem kellene a koronavírus-fertőzötteknek fenntartott járóbeteg-ellátó központban négy infektológus szakorvosnak és egy belgyógyásznak szolgálatot teljesítenie. András Nagy Róbert szerint még egy hétig figyelik, hogy miként működik az új orvosi központ és ha ugyanígy marad, akkor megtartják ugyan a létesítményt ám lecsökkentik annak tevékenységét.
Sok kórházi alkalmazott van elkülönítésben
Az igazgató szerint jelenleg több mint 50 kórházi alkalmazott van elkülönítésben, mert vagy megfertőződtek koronavírussal, a vagy családjukban van fertőzött. A kiesett nagyszámú személyzet miatt át kell szervezni a kórház tevékenységét. Ebben a hónapban ismét kénytelenek felfüggeszteni a krónikus betegek sebészeti beavatkozásait, csak a halaszthatatlan műtéteket végzik el. Abban bíznak, hogy február végére lecseng a jelenlegi járványhullám, és újra visszaállhat a munkarend.
CSAK SAJÁT
Az igazgató szerint a jelenlegi járványhullám fertőzőbb, mint az előbbiek, ám a betegek enyhébb tüneteket mutatnak, rövidebb idő alatt felépülnek a fertőzésből. A sepsiszentgyörgyi kórházban 61 fertőzött fekszik, akik közül 9-en oltottak. Az elmúlt héten 17 fertőzöttet utaltak ki a sepsiszentgyörgyi kórházból, és 10 koronavírus fertőzéshez köthető haláleset történt.