Sapientia: átadták a gyergyóújfalui kőbánya újrahasznosítására kiírt hallgatói tervpályázat díjait

Átadták pénteken Marosvásárhelyen a gyergyóújfalui kőbánya újrahasznosítására kiírt hallgatói tervpályázat díjait.

A GYUBR 2022 elnevezésű hallgatói tervpályázat díjátadó ünnepségére a marosvásárhelyi Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen került sor.

A projekt a Hargita Megyéért Egyesület, Hargita Megye Tanácsa, Gyergyóújfalu Polgármesteri Hivatala, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karának Kertészmérnöki Tanszéke és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karának partnerségében jött létre. Az átadási ünnepségen jelen volt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, a gyergyóújfalusi önkormányzat és a Hargita Megyéért Egyesület képviselői továbbá a pályázatokat elbíráló szakmai szűri tagjai.

Dr. Ványolós Endre, a tájépítészet szak tanulmányi programfelelőse kifejtette, fontos pillanat ez a gyergyóújfalusi kőbánya rehabilitációs tervének megvalósításában. „Minden ilyen típusú tervpályázat egy jelentős szakmai segítség tud lenni bármely hallgatónak a pályáján, ezek a pályázatok ugyanis azok, ahol az egyetemi hallgatók szakmailag ki tudják magukat próbálni, kreativitásukat tudják hasznosítani, megmérettetni képességeiket. A kiíró, szervező intézmények befogadó készsége, mint szakmai fél nagy lehetőség volt a Kertészmérnöki Tanszék diákjainak. A pályázat lebonyolításában ugyanakkor jelentős segítséget nyújtott a társintézmény is, azaz a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Kara, ezen belül Markó Bálint rektorhelyettes” – részletezte.

Dr. Horobeţ Emil, a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Karának dékánhelyettese kijelentette: rendkívül fontos kezdeményezésről van szó, hiszen az ilyen jellegű projektek erősítik meg az egyetem szükségességét. „Azért dolgozunk, hogy a régió fejlődjön, és ez által segítsük az erdélyi magyar értelmiséget. Úgy gondolom, hogy ez a közös pályázat egy remek példája az együttműködésnek úgy az egyetemi intézmények, mint pedig egy önkormányzat, megyei tanács és a felsőoktatási intézmény között” – mondta.A szerző felvételei

„Önök időt és energiát nem kímélve dolgoztak a különböző terveken. Komoly feladat volt egy olyan helyszínnek a turisztikai látványtervét úgy elkészíteni, hogy szem előtt legyenek tartva a természetvédelmi elvárások. Önök ezt sikeresen megoldották. Ez a helyszín az évek során a település egyik jellegzetességévé vált. A természet makacs törvénye, hogy ahhoz, hogy először építeni lehessen rombolni kell. Mivel a gyergyóújfalui bánya az ország egyik legnagyobb andezit bányája, az innen származó kő nagyon sok helyen alapanyagként szolgált országszerte. Mára mindössze húsz ember dolgozik a helyszínen, ugyanakkor a kővel foglalkozó munkások 70-80 munkahelyet teremtettek. A kitermelt kő komoly tájsebet jelentett a vidéknek, amit feladatunk begyógyítani. Mindent meg kell tenni, hogy a természet minél hamarabb vissza tudja venni ezt a területet. A bányászati tevékenység befejezése után neki kell fogni a helyreállítási és átalakítási munkálatokhoz, amiben nagy segítséget nyújtanak az egyetem diákjai által elkészített tanulmányok” – hangsúlyozta Kovács Attila, Gyergyóújfalu alpolgármestere.

Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke beszédében kifejtette, az innovatív ötletek utat kell, hogy törjenek maguknak, egy olyan jövőképet jelenthetnek a hallgatók számára, amelyek szakmai elégtételt adhatnak számukra.

„Azt szeretnénk, hogy a felnövekvő értelmiség néhány éven belül meghatározó legyen az erdélyi magyar közösség számára. Hiszem azt, hogy az egyetemi évek alatt megszerzett gyakorlati tudás sokat segít a későbbiekben a versenyképesség növelésében. A tervpályázati verseny létrehozásában benne volt az a szándék is, hogy azoknak is ismertessük meg Hargita megye ezen részét, akik nem a régióból származnak, továbbá felkeltsük az érdeklődést a vidék által nyújtott lehetőségekre. Nagyon fontosnak tartom a Sapientia EMTE Kertészmérnöki Tanszékkel és a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Biológia és Geológia Karával létrejött együttműködést, hiszen ezen oktatási intézmények olyan szakembereket képeznek ki, akik a későbbiekben jelentősen hozzá fognak tudni járulni a régióink fejlesztéséhez, a helyi közösségek megmaradásához” – hangsúlyozta Borboly Csaba.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A beszédeket a díjátadás követte, amelyen a nyertes pályamunkák rövid bemutatására is sor került. A legjobb pályázat díját András Andrea, Csutak Róbert, Kálmán Erika-Andrea, László Ákos, Sándor Kriszta Anna által alkotott csapat nyerte. A második helyért járó díjat a Bálint Anett-Rita, Kencse Zsuzsa, Kopacz Laura-Kitty, Portik-Szabó Ráhel, Simó Csenge-Melánia alkotta egyetemi hallgatók csoportja kapta, míg a harmadik díjat Ambrus Adrienn, Bálint Orsolya, Csiza Szabolcs, Géczi Áron, Vitos Áron alkotói csapata nyerte.

Különdíjban részesült Hegedüs Erzsébet, Köllő Norbert, Siklody Szabolcs, Székely Klementina, Tóth-Pál Helga által készített pályázat, valamint Dobos Irisz Barbara, Orbán Andrea Izabella, Pál Mónika, Péter Adrienn, Péter Bernadett kigondolt tervpályázat.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?