Sándor Gábor: A jelenlétem kellemetlen azoknak, akik eddig befolyásolhatták a hatósági intézkedéseket
Teljes mértékben megalapozatlannak tartja az ellene felhozott vádakat Sándor Gábor, a szállításügyi minisztérium államtitkára. A Maszolnak adott interjújában kifejtette: azok próbálják meg lejáratni és eltávolítani, akik most attól tartanak, hogy megszűnik az eddigi kegyelmi állapotuk és piaci monopóliumuk.
Sándor Gábor, a szállításügyi minisztérium államtitkára a Maszol megkeresésére nemcsak azt részletezte, miért tartják őt „kellemetlennek” egyes körökben, hanem azt is elmagyarázta, milyen szükségszerű módosításokra van szükség a közlekedés és a közszállítás jogi keretrendszerében.
A Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetsége (COTAR), amely az államtitkár leváltását kérte, csak nevében tűnik országos érdekvédelmi szervezetnek, ugyanis a személyszállító cégek Romániában öt nagy szervezetbe tömörülnek, ezek egyike a COTAR, amelybe azok a fuvarozók tartoznak, akik évtizede versenytárgyalás nélkül, a szerződések folyamatos meghosszabbításával, a konkurens cégek teljes piaci ellehetetlenítésével és kiszorításával biztosítják a tömegközlekedést a szállításügyi minisztérium hatáskörébe tartozó útvonalakon. A megyeközi járatokról van szó, ugyanis a helyi, illetve megyei tömegszállítást korábban már átadták az illetékes megyei önkormányzatok hatáskörébe – tudtuk meg Sándor Gábortól.
Sándor Gábor RMDSZ-es szállításügyi államtitkár tisztségéből való felmentését kérte hétfőn Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettestől a Romániai Fuvarozók és Szállítók Szövetsége (COTAR), írta az Agerpres hírügynökség. A munkáltatói szervezet szerint „több bűntett elkövetésének gyanúja” merült fel Sándor Gáborral kapcsolatban, mégpedig összeférhetetlenség és hivatali visszaélés. Az RMDSZ még hétfőn jelezte, hogy kiáll az államtitkár mellett. „Sándor Gábor államtitkárként megpróbált rendet teremteni a közúti szállítókra vonatkozó törvényekben és rendelkezésekben, és ezzel egyeseket nem feltétlenül örvendeztetett meg. Az államtitkár semmilyen törvénytelenséget nem követett el, és teljes mértékben élvezi az RMDSZ bizalmát” – nyilatkozta a Maszolnak Hegedüs Csilla, a Szövetség szóvivője.
„Igaz az, hogy 33 éve dolgozom a szállítási szakmában, tehát nem valami kényelmes az, hogy utóbbi tíz-tizenöt évben én vagyok az első államtitkár, aki szakmailag hozzá tud szólni a dolgokhoz. Az is igaz, hogy 1999 óta egy alapítványként működő képzőszerv ügyvezető elnöke voltam, viszont erről a tisztségemről lemondtam még januárban, tehát ez még a kinevezésem előtt megtörtént. Látva azt, hogy mi van a rendszerben, úgy éreztem, felelősség számomra az, hogy javítsunk az állapotokon” – magyarázta a Maszol kérdésére Sándor Gábor. Nyomatékosította: „Ebből kifolyólag az összeférhetetlenség vádja alaptalan”, még az alapítói státusáról is lemondott, csak hogy ne legyen támadható. „Szívesen vállaltam ezt a feladatot, mert valóban sok probléma van a rendszerben, tudom is kezelni, és a szakma ezt nagyon pozitívan vette, kivéve a Cotar vezetőjét, aki folyamatosan kéri a leváltásomat”, közölte az államtitkár.
Sándor Gábor a Maszolnak elmonda: a hivatali információval való visszaélés története viszonylag egyszerű. „Mindenki szabálykövető emberként tisztel, ez pedig a jelenlegi helyzetben nem feltétlenül erény” – fogalmazott az államtitkár. Elmagyarázta, korábbi ügyvezetői tevékenysége során „természetesen” folyamatosan kapcsolatban állt a hatóságokkal, „mert erről szól ez a képzési tevékenység”. Aki hasonló munkakörben dolgozik, nyilvánvaló módon nem csak szolgáltat adatokat a hatóságok felé, „hanem rendszeresen kértem ki én is publikus adatokat, ezeket rendszeresen meg is kaptam a törvényes keretek között, és természetesen az e-mail címemre kaptam ezeket, hova máshova kaphattam volna?” – tette fel a kérdést Sándor Gábor. Hozzátette, államtitkári minőségében ezekre az adatokra már nem volt szükség, viszont az általa koordinált intézmények, struktúrák jelentéseire feltétlenül igen, ezek nélkül a döntések előkészítése lehetetlen. „Én adatok alapján menedzselek” – nyomatékosította a szakember. „Hogy miért van ezekre szükség? Mert nélkülük az önhatalmú, önkényes érdekeket szolgáló intézkedések, döntések eddigi gyakorlatát kellett volna folytatnom, amit én nem tudok elfogadni.”
„Összegezve, mind az összeférhetetlenség, mind az információval való visszaélés vádja teljesen alaptalan” – fogalmazott az államtitkár. Szerinte azok, akik most a leváltását kérik, semmilyen módon nem akarják a változást, mert nyolc-tíz éve ők nagyon jól elvannak és nem akarják elveszíteni akár a monopolhelyzetüket, vagy az esetleges kiváltságos állapotukat. „Nekem egyetlenegy célom van, éspedig biztonságossá tenni a közlekedést Romániában. Ez egy nagyon hosszú és komplex folyamat, nem rövid távú”, ismerte el Sándor Gábor.
A versenytárgyalásokon a „régiek” érvényesülnek
A közlekedési szakember szerint a megoldás abban rejlik, hogy egyrészt a sofőriskolák által nyújtott szolgáltatások minőségén nagymértékben javítani kell. „Nem lehet az, hogy a sofőriskolák diákjainak 65 százaléka felkészületlenül jelentkezik a sofőrvizsgára. Jelen pillanatban ez a romániai állapot. Ez nemcsak a szakszerűség hiányáról árulkodó adat, hanem ezzel egyidejűleg idő- és energiapazarlást is jelent mindenkinek. Egyértelmű, hogy újra kell értékelni a képzési rendszert és az engedélyeztetési rendeleteket, továbbá lehetővé kell tenni mind a képzés, mind a vizsgák tervezhetőségét” – magyarázta Sándor Gábor szállításügyi államtitkár.
CSAK SAJÁT
A szállításra és szervezésre vonatkozóan is van jó néhány probléma, amiről tudott, ezért is vállalta el ezt a feladatot. Az államtitkár szerint „a legnagyobb baj a közszállításban a munkaerő, illetve a megfelelően képzett munkaerő hiánya, ami egyre akkuttabbá válik, ugyanis egyre kisebb az érdeklődés a szakma iránt. Az pedig egyenesen veszélyes, hogy a forgalombiztonsági felelős személyek kötelező szakmai képesítési tanfolyamai nem valósulnak meg, sőt az is »nyílt titok«, esetenként az is megtörténik, hogy a záróvizsgán meg sem jelennek az emberek és megkapják a bizonyítványt” – közölte Sándor Gábor. A közlekedési szakember aláhúzta: „nap mint nap találkozni olyan hivatásos járművezetőkkel, akik nem voltak képzésen, látatlanban megkapták a szakmai képesítésüket vagy a továbbképzési bizonylatukat”. Szerinte mérni kellene a vizsgabiztosok szakmai alkalmasságát, hozzáértését, a teljesítményét, akár minőségi, akár mennyiségi szempontból. „Itt nem a rendőrségi vizsgákról, hanem a szaktanfolyamok záróvizsgáiról van szó, amelyek a szállításügyi minisztérium hatáskörébe tartoznak” – tisztázta a közlekedési szakember.
Elmondta még: „a legnagyobb pánikot az okozza”, hogy számítógépes rendszerrel szeretné kijelölni a vizsgabiztosokat itt is, ahogyan működik a kiválasztás az igazságszolgáltatásban, hogy kompetenciafüggő kijelölések történjenek és „gyakorlatilag ezáltal ki tudjuk küszöbölni a bármilyen csalási, megvesztegetési lehetőségeket a vizsgán, amik sajnos jellemzik ezt a rendszert”.
A jogi keretrendszer is elavult
Legalább ilyen nagy probléma az is, hogy a közszállítási versenytárgyalásokon a jelenlegi gyakorlatok és törvények értelmében nem a minőségi szállítás az irányadó, nem a cég felszereltsége, nem a megbízhatósága, hanem a régisége, magyarázta az államtitkár. „Hiába van egy cégnek új, megbízható gépkocsiparkja, és tudja bizonyítani, hogy szakszerű szolgáltatást tud biztosítani, jelenleg semmi esélye megnyerni bármilyen licitet” – közölte Sándor Gábor. „Így alakultak ki egyrészt a kiszolgáltatott helyzetben lévő cégek, amelyeknek van anyagi bázisuk és kapacitásuk, hogy teljesítsenek, de nem férnek hozzá a szerződésekhez, vagy a másik véglet a COTAR képviseletében, akik minden eszközzel megpróbálják védeni a monopóliumukat”, tette hozzá a szakember, aki szerint nem csak időszerű, hanem szükségszerűvé is vált ezen a helyzeten változtatni.
Jelenleg a 2011 és 2013 között keltezett jogi keretrendszert alkalmazzák, miközben „eltelt jó pár év, a világ halad, és mi nem tartjuk a lépést vele a törvénykezéssel”. Ezzel párhuzamosan újra kell gondolni a szállítási engedélyeztetést, az ellenőrző intézmények működési szabályzatát a szakszerűbb szolgáltatás biztosítása érdekében, véli a szakember. „Elképzelhetetlen az, hogy a digitalizáció korszakában még mindig aktamásolat-függő és kiszámíthatatlan legyen a kötelező okmányok kiállítása a hatóság részéről” – mondta Sándor Gábor.
„Időszerű megszüntetni a monopolhelyzeteket a szállításügy minden területén. Erre egyébként a versenyhatóság újabb jelentése is kitért mint megoldandó feladat. Jelenleg nincs reális és tárgyilagos versenyhelyzet, ezeket meg kell teremtsük, más módja nincs annak, hogy a szállítás minőségét javítsuk és biztonságosabb legyen. Ezek figyelembevételével érthető, hogy „az én jelenlétem kellemetlen azoknak az embereknek, akik az elmúlt tíz-tizenöt évben megszokták azt, hogy személyes érdekeiket képviselve néha sikeresen tudták befolyásolni a döntéseket és a hatósági intézkedéseket” – szögezte le a szállításügyi államtitkár.