Romániában először: cicamenhelyet avattak Kézdivásárhelyen

Kézdivásárhelyen avatták fel Románia első cicamenhelyét. A létesítmény az évek óta jól működő, a céhes városban a kóbor kutyák kérdését példásan megoldó kutyamenhely mellett található.

Forró Béla (jobbról) és Szilveszter Szabolcs alpolgármester leplezte le az emléktáblát | Fotó: A szerző felvétele

A hivatalos megnyitó kilenc órakor kezdődött, helyszűke miatt csak a meghívottak vehettek részt rajta. Elsőként Bakk Vitális Mária Kinga, a Benji Állatvédő Egyesületet a kezdetektől felkaroló New Fashion készruhagyár nyugalmazott vezérigazgatója szólt a jelenlévőkhöz. Elmondta: a civil szervezet egyik támogatója, dr. Erdélyi Csaba nyugalmazott főorvos révén kerültek kapcsolatba a lelkes állatbarát Lénárd Jánosné Csizmadia Magdolnával, akinek néhai férje a kézdiszéki Gelencén született. A Budapesten élő hölgy a Lénárd névnek és férjének kívánt emléket állítani azzal, hogy egy cicamenhely létrehozását támogatja Kézdivásárhelyen.

Bakk Vitális Kinga Mária, a háttérben a Petőfi-iskola diákjai | Fotó: A szerző felvétele

Ez három év után valósult meg, ugyanis a támogatóval 2020 őszén kezdték meg az egyeztetéseket. „A magyarországi hölgy finanszírozta anyagilag a menhely létrehozását, kivitelezője pedig Forró Béla, a Székely Kutyaklub elnöke volt” – vázolta az előzményeket a mecénás, aki 2012-ben tucatnyi kézdivásárhelyi állatbaráttal fektette le a Benji Állatvédő Egyesület alapjait.

A létesítményt támogató polgármesteri hivatal részéről dr. Szilveszter Szabolcs alpolgármester elmondta: nagy öröm számukra, hogy az országban elsőként jött létre cicamenhely, igaz, emiatt bőven volt gondjuk. Ennek fő oka az, hogy a macskákra vonatkozóan nincs jogi háttér, annyira szokatlan ez a fajta kezdeményezés.

A menhely egzotikumai: Lizzy és Bambi, a két dámszarvas | Fotó: A szerző felvétele

A kivitelezésben oroszlánrészt vállaló Forró Béla kifejtette: számos, elsősorban bürokratikus akadályt kellett leküzdeniük, de az új létesítménnyel élhetőbbé vált a város. A gazdátlan macskák ugyanis egyszerre jelentenek jót és rosszat is. „A kóbor kutyák kérdésének a felszámolásával egy vákuumhatás jelentkezett, elszaporodtak a gazdátlan cicák. Ez egyrészt jó, ugyanis a macskák révén nincs gond a rágcsálók miatt, de tudni kell, hogy a cicák kétszer annyi betegséget terjesztenek, mint egy kóbor eb” – magyarázta. Leszögezte: egyensúlyt akarnak teremteni, nem tüntetnek el minden kóbor állatot az utcákról, ezt a törvény sem engedi. Az állatokon úgy segítenek, hogy etetőket fognak a közeljövőben a város területére kihelyezni, ezekhez csak a macskák tudnak majd hozzáférni.

A menhely két épületből áll: az elsőben megvizsgálják majd a bekerült állatokat, ha gond van, elkülönítésre is lehetőség lesz. A második pavilonban külön rész van a kis- és felnőtt állatok számára, ez ki van egészítve egy szabadtéri kifutóval is. A költségeket nagyban csökkenti, hogy az új létesítményt napenergiával termelt áram látja el, külön víz- és csatornarendszerrel is rendelkeznek.

Állatokat lehetett simogatni | Fotó: A szerző felvétele

A beszédeket követően Forró Béla és Szilveszter Szabolcs leplezte le a létesítmény emléktábláját, a rendezvényen közreműködtek a Petőfi Sándor Általános Iskola kisiskolásai, akik állatdalokat adtak elő. A szervezők az ingyenes buszjáratokkal a helyszínre szállított gyerekek számára számos kézműves foglalkozást biztosítottak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?