Sportvetélkedők, előadások és kiállítások a kézdivásárhelyi Zöld napokon
Az előző évek hagyományát folytatva, a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület megszervezte a Tavaszi Zöld Napok nevet viselő rendezvényt. Az érdeklődők sportvetélkedőkön, kerekasztal-beszélgetésen, kiállításmegnyitón és előadásokon vehettek részt, emellett a hetedik örmény nemzeti est is a program részét képezte.
A zöld napokat 13. alkalommal hozta tető alá a civil szervezet. Ugyan a beharangozott szemétgyűjtési akciót az esős időjárás miatt elhalasztották egy későbbi időpontra, de a többi programpontot megtartották, így a Sportszálló társalgójában egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdtek, melynek keretén belül a Civilek Háromszékért Szövetség (CIVEk) az idén is meghirdette az Év Civil Szervezete, illetve az Év Önkéntese pályázati kiírást. A helyi Sportirodával és a Kendu Egyesülettel karöltve szervezett kerékpáros ügyességi versenyre több kategóriában neveztek be a résztvevők, legnépesebb a kisiskolás résztvevők tábora volt.
Emellett az egyesület önkéntesei a sportirodával karöltve amatőr asztalitenisz bajnokságra hívtak minden egyes asztalitenisz iránt érdeklődőt. Az eseménynek a Kicsid Gábor Sportcsarnok adott otthont, melyre több mint negyvenen regisztráltak. A rendezvény keretében a hetedik örmény nemzeti estre is sor került a Vigadó Művelődési Ház dísztermében, Alik Mazmanyan és Mariam Evanesyan – akik 2022. szeptember végén érkeztek Kézdivásárhelyre egyéves önkéntes munkára – interaktív vetített képes előadáson mutatták be szülőföldjüket. Tolmácsuk Kató Kincső Barbara, a Csiha Kálmán Református Kollégium tanulója volt, aki az elhangzottakat angolból fordította magyarra. A másfél órás bemutatót az ország történelmi és földrajzi jellegzetességeinek ismertetésével kezdték, majd annak látványosságait, népviseletét, híres személyiségeit ismertették. A legfontosabb ünnepek témaköre kapcsán kiderült, az örmények kifejezetten szeretik a különböző ételkülönlegességek köré épülő fesztiválokat. Különleges ünnepük a Vardavar, amely során az utcára vonuló emberek vízzel locsolják le egymást a lelki megtisztulás érdekében. A videóbejátszásokkal színesített előadás egyik meglepetéseként Szekrény-Asatryan Dávid előadásában egy örmény verset is meghallgathattak.
A Zöld napokon a hagyományok bemutatását követően konferenciasorozatot tartottak, melynek első előadója Borsó Andrea, Fábián Edina, Szabó Tímea-Barbara Kézdivásárhely, mint öko városról, Kocsis Enikő a t(ánc)-vitamin jótékony hatásairól osztott meg tényeket és számadatokat, Nagy Lajos fotóművész pedig a természetfotózásról tartott érdekes előadást, Szántó József a hagyományos mézespogácsa-készítés fortélyait mutatta be. Kozma Orsolya a maradékmentés és fenntartható táplálkozásról, míg Hodor Andrea a süthető gyurma: a lehetőségek tárháza címmel tartott vetítettképes bemutatót. Az esemény zárásaként a festett mennyezetkazetták bemutatójára került sor. Az elmúlt nyolc hónap alatt készített munkákból ízelítőként harmincat állítottak közszemlére három templom – a zabolai református vártemplom, a kézdimartonfalvi református templom és a szacsvai református templom – mennyezetkazettáinak másolataiból. A sikeres pályázatról és a szakkör munkájáról Kis Emese programfelelős elmondta: 2021-ben és 2022-ben már sikeresen pályáztak a Nemzeti Művelődési Intézetnél két szakköri tevékenységre, az idén megnyert harmadik pályázatuknak köszönhetően a bútorfestés fortélyairól tanulhatott a tanítóképző négy diákja Dénes Mária Magdolna és Kovács Ilona bútorfestőktől. A konferencián közreműködtek a Bod Péter Tanítóképző diákjai: Csiszer Brigitta, Nagy Oláh Adrien, Pakó Kamilla, Ráduly Blanka, Szabó Szilvia és Szabó Tímea-Barbara.
Ráduly Attila így mérlegelt a tizenharmadik kiadás végén, melynek jelmondata „Egy nap a holnapért, a klímáért! Létünk alapja az élővilág változatosságának megőrzése” volt. – Jövőre is megszervezzük az eseményt a résztvevők számától függetlenül. Úgy vélem ugyanis, nem elég csupán egy nap a holnapért és az éghajlatért, legalább két napot szeretnénk ennek szentelni. És Kézdiszéken jelenleg ez az egyetlen zöld dolgokról szóló eseménysorozat, amely változatos programjaival minden korosztályt megszólít. Arra kell gondolnunk, hogy létünk alapja az élővilág változatosságának megőrzése, és erre kell figyelmeztetnünk a lakosságot is – összegzett.
A rendezvény partnerei az Európai Szolidaritási Testület, a Vigadó Művelődési Ház, a Kovászna Megyei Művelődési Központ, a kézdivásárhelyi Nők Egyesülete, a Kendu Egyesület, a Bod Péter Tanítóképző és a Kovászna Megyei Hulladékgazdálkodási Egyesület voltak.
CSAK SAJÁT