Romániában alig találni részmunkaidős állást – Megvan az oka is
Minden ötödik európai részmunkaidőben dolgozik az Eurostat adatai szerint, és ezeknek a munkavállalóknak egyharmada anya. Az ilyen típusú munkaszerződések Európa-szerte előnyösek a szülőknek, mert így több időt tölthetnek a gyermekeikkel, Romániában azonban több mint százezer ilyen munkahelyet szüntettek meg amiatt, hogy ugyanúgy kell adózni, mint a teljes munkaidős szerződés esetén.
„Az egyik gyermekem iskolába jár, a másik óvodába, és nagyon előnyös nekem ez a munkaprogram, mert el tudom vinni őket, és értük tudok menni. Reggelente dolgozom, délben otthon vagyok, családi programjaink vannak” – számol be a textiliparban dolgozó, 40 éves Melania a Digi24-nek. Az édesanya az utóbbi hat évben részmunkaidőben dolgozott: napi hat órát.
Még ha a munkavállaló nyolc óránál kevesebbet dolgozik is, a részmunkaidős szerződését teljes munkaidősként adózzák meg, ha a kereset nem éri el a minimálbért. Ha valakinek több részmunkaidős szerződése van, az adózás alapja a ledolgozott órák száma. Ez vonatkozik a nyugdíjasokra is.
A részmunkaidős szerződések azonban Romániában nem túl népszerűek. Az Eurostat statisztikái szerint Románia az utolsó előtti helyen áll a részmunkaidős szerződések számát tekintve. Ennek egyik oka a teljes munkaidő szerinti megadóztatása, ami több mint 100 ezer ilyen munkahely eltűnéséhez vezetett. „Ez az asszimiláció azt eredményezte, hogy jelentős számú alkalmazott tűnt el a piacról, gyakorlatilag azért, mert nem lehetett őket 8 órán keresztül ott tartani, mert nem volt rá szükség. Valójában a részmunkaidő mindig jó megoldás, főleg csúcsidőkben” – magyarázta Dan Octavian, a Bihari Vállalkozások Szövetségének elnöke.
Európai szinten a helyzet némileg más. Majdnem minden ötödik európai munkavállaló részmunkaidőben dolgozik, és a részmunkaidős szerződéseket különösen a gyermeket nevelő európai nők kedvelik. A 25 és 54 év közötti nők több mint 31 százaléka részmunkaidőben dolgozik, és van egy gyermek a gondozásában, míg a férfiak körében ez a fajta szerződés csak a munkavállalók 5 százaléka esetében érvényes. Romániában az egyik népszerű online platform által tavaly meghirdetett 370 000 állás közül 72 000 volt részmunkaidős, írja még a Digi24.
CSAK SAJÁT