banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Próbára teszi Románia az európai digitális rendőrséget

Az ultranacionalista Călin Georgescu sokkoló győzelme az azóta érvénytelenített romániai elnökválasztáson reflektorfénybe helyezi az EU digitális szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályait. Az Európai Unió új közösségi hálózati szabályait a romániai elnökválasztás manipulálására irányuló TikTok-kampányról szóló vádak teszik próbára – írja a Politico.

Călin Georgescu sokkoló győzelme a romániai választások első fordulójában nyomást gyakorolt az Európai Bizottságra, hogy bizonyítsa be, képes az online tartalmak ellenőrzésére vonatkozó új hatáskörét felhasználni annak vizsgálatára, hogy Georgescu közösségi média fiókja hogyan kapott meghatározó lendületet a választási kampány utolsó napjaiban.

A szabályozó hatóságok mostantól a vállalatok éves globális forgalmának akár 6%-ára is bírságolhatnak, vagy akár ideiglenesen blokkolhatják szolgáltatásaikat az EU-ban.

Brüsszel egyelőre csak elemzi a problémát

A felügyelő bizottságnak kényes feladatot kell megoldania: be kell bizonyítania, hogy a tartalom moderálására vonatkozó szabályozása – a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) – működik, ugyanakkor el kell kerülnie az elhamarkodott következtetésekkel vagy a nemzeti választásokba való beavatkozással kapcsolatos vádakat.Kikövezik az utat, hogy megelőzhessék a beavatkozást a németországi választásokba | Fotó: Európai Bizottság Ha Brüsszel nem tudja bizonyítani, hogy képes kezelni ezeket a kulcsfontosságú kérdéseket, az EU kiemelt közösségi médiatörvényének hitelessége összeomolhat – éppen akkor, amikor a jogalkotók és a nem kormányzati szervezetek arra számítanak, hogy a szabályok hatályba lépnek, állapítja meg a Politico.

Georgescu elképesztő győzelmét követően a bizottság gyorsan problémákba ütközött. Alig két nappal a választások után, bár Georgescu TikTok-emelkedésének részletei még mindig hiányosak voltak, a román műsorszolgáltatást szabályozó hatóság (CNA) felkérte a Bizottságot, hogy vizsgálja ki a videós tartalommegosztó alkalmazást. A CNA azt állította, hogy a TikTok algoritmusa olyan tartalmakat emelt fel, amelyek „aránytalanul előnyben részesítettek egy jelöltet” – részletezte a tanács a Politiconak. A brüsszeli székhelyű hatóság azonban nem indított azonnal vizsgálatot. Ehelyett a TikTok-hoz intézett régebbi kérdéssorozatot új kérdésekkel bővítette ki, amelyek a platformnak a felhasználók számára tartalmakat ajánló rendszerére és az alkalmazás rosszindulatú szereplők általi kihasználásának kockázatára vonatkoztak. A Bizottság a TikTokot, a Facebook anyavállalatát, a Metát, a Google-t, a Microsoftot és az X-et is megbeszélésre hívta.

A Bizottság óvatos megközelítése éles ellentétben állt azzal, hogy a képviselők dühösek. „Nincs lehetőség a gyors beavatkozásra az ilyen helyzetekben, és a platformok láthatóan nem törődnek vele” – kritizálta Kim Van Sparrentak zöld képviselő. Rita Wezenbeek, a Bizottság platformokért felelős igazgatóságának vezetője azt mondta, hogy az uniós végrehajtó testület még nem alakított ki véleményt. Az utolsó vitás pont a DSA végrehajtásának sebessége, amely meg sem közelíti a közösségi média gyors terjedését. Eddig csak egy platformot, a Elon Musk X-ét figyelmeztették, hogy megsértheti az uniós közösségi médiatörvényt.

Kikövezik az utat, hogy megelőzhessék a beavatkozást a németországi választásokba

Az uniós vezetők különösen attól tartanak, hogy a nemzeti választásokba való beavatkozással vádolják meg őket. Az uniós közösségi médiatörvényt sem arra szánták, hogy gyors megoldásként szolgáljon az olyan eseményekre, mint a romániai választások. A TikTok elleni vizsgálatot követelő felhívások középpontjában a jogszabály egy cikke - a 34. cikk - állt, amely előírja, hogy a TikTok-hoz hasonló platformoknak értékelniük kell az úgynevezett rendszerszintű kockázatokat. A rendszerszintű kockázat az a kár, amelyet az ajánlórendszerek, például a TikTok algoritmusa okozhat a közbeszédnek és a választásoknak.

De bármilyen vizsgálat és  megállapítás, hogy a TikTok megszegte a törvényt, semmit sem változtatna a romániai szavazást követő politikai valóságon. A romániai választások miatti jelenlegi felháborodás azonban kikövezheti az utat a jövőbeli választások szorosabb nyomon követése előtt. A TikTokot most arra kötelezték, hogy jövő év márciusáig tároljon minden, az uniós nemzeti választásokkal kapcsolatos adatot. Ez azt jelenti, hogy egyengetik az utat az esetleges jövőbeni vizsgálatokhoz, mire február 23-án Németországban lesznek a választások.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?