banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Próbaérettségi: látványosan javultak a magyar diákok román eredményei Kovászna megyében

Közel harminc százalékpontot javítottak a háromszéki diákok a román nyelv és irodalom próbaérettségin a tavalyi próbavizsgához képest. Az összehasonlítás azonban nem teljesen releváns, hiszen a tavalyi próbavizsgán derült ki, hogy a digitális javítás mennyire hátrányosan érintette a magyar diákokat, olyan körülmények között, hogy akkor még nem jelölték meg a dolgozaton, hogy magyar tagozatos diák írta.

„A mostani eredmény kötélhossznyival jobb, mint a korábbi években. Az összehasonlítás a tavalyi próbavizsgával történik, ám ez nem teljesen releváns, elsősorban román nyelv és irodalomból” – hívta fel a figyelmet Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő a Maszol megkeresésére. A magyar kisebbségnek készült sajátos román tantervnek van hozadéka | Fotó: Agerpres Emlékeztetett, hogy a tavalyi próbavizsga nagyon gyenge eredménye után kongatták meg a vészharangot, hogy a digitális javítás hátrányosan érinti a magyar tagozatos diákokat. Mint ismeretes, a magyar diákok román dolgozata is bekerült az országos közös „javítókosárba”, anélkül hogy megjelölték volna, hogy nem anyanyelvük a román.

Az idei az első végzős évfolyam, akik a magyar kisebbségnek írt sajátos tanterv alapján tanulták a románt, és ebből vizsgáznak. „Látszik, hogy megvan a hozadéka, sokkal jobbak az eredmények. Reméljük, hogy hasonló eredmények születnek a nyári vizsgán is” – szögezte le Kiss Imre.

Az idei próbavizsgán román nyelv és irodalomból Kovászna megyében 68,06 százalékos az átmenési arány, míg tavaly ez mindössze 40,12 százalék volt.

Hozzátette, javítani mindig lehet, nem mindegyik iskola teljesített egyformán a próbavizsgán, de ezúttal ezt nem is közlik, csak a megyei szintű eredményeket hozták nyilvánosságra. A tanintézetek megkapták a dolgozatokat a javítóráccsal, elemzik, hol tévedtek a diákok, mire kell jobban figyelniük, melyek a gyenge pontok. A pozitív eredmény elégtétel mindenki számára, leginkább a diákoknak, hiszen meglátszik a tanulásuk eredménye. Ugyanakkor a tanárok munkáját is tükrözi, hiszen a kettő együtt vezet sikerhez.

A főtanfelügyelő abban bízik, a jó eredmény megerősíti a diákokat abban, hogy ha tanulnak, annak van eredménye, fel tudják venni a versenyt bárkivel, hiszen a háromszékiek nem teljesítettek az országos átlag alatt, hiszen az országos átlagon vagy esetenként – például román nyelv és irodalomból – felül is múlták az országos átlagot.

Kovászna megyében a magyar tagozat jobban teljesített, mint a román

Kovászna megyében a végzős diákok 53,77 százaléka írta meg az átmenő jegyet a próbaérettségin. Az 1142 beiratkozott diák közül 995 jelent meg a próbavizsgán, és közülük 535 végzős kapott minden tantárgyból legalább 5-ös osztályzatot, és érte el legalább a 6-os általánost, ami a sikeres vizsga feltétele, derül ki a Kovászna Megyei Tanfelügyelőség összesítéséből. A magyar tagozatos diákok jobban teljesítettek, 55,01 százalék érte el az átmenő átlagot, míg a román tagozaton ez az arány 50,54 százalék.

Összevetésben a tavalyi próbaérettségi eredményeivel: matematikából, valamint magyar nyelv és irodalomból rosszabb az átmenési arány, minden más vizsgatantárgyból javítottak a háromszéki végzős diákok.

A leglátványosabb javulás a román nyelv és irodalom próbán mutatkozik: az idei próbavizsgán 68,06 százalékos az átmenési arány, míg tavaly ez mindössze 40,12 százalék volt. Matematikából a tavalyi 67,19 százalékéról 62,82 százalékra esett vissza az átmenők aránya, magyar nyelv és irodalomból 89,43 százalékról 86,67 százalékra. Történelemből 65,32 százalékról 77,38 százalékra javult a mutató, a választott tantárgyból pedig 74,02 százalékról 78,56 százalékra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?