Patthelyzet: nem találják a megoldást egy sepsiszentgyörgyi iskola botrányos felújítására
„Senki sem gyakorolhat rám nyomást, hogy illegális számlákat fizessünk ki” – szögezte le Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, a Mihai Viteazul Főgimnázium bentlakásépülete és díszterme felújítása körül kialakult helyzetet tisztázó tanácskozáson.
A polgármester kedden részt vett a Mihai Viteazul Főgimnázium igazgatótanácsi ülésén, ahol a tanárok, diákok és szülők képviselőinek elmagyarázta a bentlakás és díszterem felújítási munkálatainak elhúzódásához vezető problémákat.
Mint arról beszámoltunk, egy kolozsvári építőcég nyerte meg a kivitelezési szerződést, és 2020-ban kezdte el a munkálatokat, ám nem végezte ütemterv szerint a dolgát, így 2023-ban az önkormányzat szerződést bontott a céggel. Az viszont beperelte a városházát, és azóta sem hajlandó elhagyni a munkatelepet. Az elmúlt időszakban az építő cég és a városháza is több pert indított egymás ellen, illetve peren kívül is próbáltak megegyezni, mindeddig sikertelenül.
Mivel az építkezés nem zárult le, a bentlakásban lévő tantermeket nem tudják használni, így a Mihai Viteazul Főgimnázium diákjainak jelentős része már több éve kénytelen más iskolákban a rendelkezésükre bocsátott helyszíneken tanulni. A kialakult helyzet miatt egyaránt elégedetlenek a diákok, szülők, a tantestület, az önkormányzat és az építő cég is.
Antal Árpád felszólította az iskolát: ne vigyék etnikai irányba a vitát!
A polgármester ismételten felszólította az iskola vezetőtanácsi ülésén jelenlévőket, hogy a vitát ne vigyék etnikai irányba. Rámutatott: hasonló problémák vannak a kivitelezőkkel és a tervezőkkel a város magyar tannyelvű iskoláiban is. Például a késések és a munkálatok minősége miatt a Székely Mikó Kollégiumban vagy a Berde Áron Szakközépiskolában is fennáll a szerződésbontás lehetősége a kivitelezővel.
A keddi vezetőtanácsi ülésen a polgármester elmondta: rendszerszintű probléma alakult ki a Mihai Viteazul Főgimnáziumnál, országos szinten sok hasonló eset van, amelyeket sajnos helyben nem lehet megoldani. A polgármester hasonló példaként említette többek között Brassót és Bukarestet, ahol többezer diák két vagy három váltásban tanul az iskolák felújítási munkálatai miatt.
Sepsiszentgyörgyön a több váltásban tanulást eddig sikerült elkerülniük azáltal, hogy az önkormányzat különböző helyszíneken bérelt tantermeket, illetve a Mihai Viteazul Főgimnázium bentlakásában lakó diákokat is más oktatási intézmények tantermeibe költöztették át.
A városháza ügyvédet fizetne az iskolának
„Senki sem gyakorolhat rám nyomást, hogy illegális számlákat fizessünk ki” – szögezte le Antal Árpád, aki hangsúlyozta, hogy kezdettől fogva a kollégium vezetése, a szülők és legfőképpen a diákok mellett állt, és a törvényes keretek között próbált megoldásokat találni a kivitelező által okozott problémákra.
Ugyanakkor megismételte ajánlatát, miszerint az önkormányzat vállalja az ügyvédi díjak kifizetését, hogy a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak legyen jogi képviselője a folyamatban lévő perekben, aki minden tárgyaláson részt vehet, kifejtheti álláspontját és képviselheti az iskola, a szülők és a diákok érdekeit. Erre azért is szükség lenne, hogy az iskola közvetlenül az ügyvédtől, ne pedig közvetve a polgármestertől kapjon információkat a perek alakulásáról.
Az építő folyamatosan változtatja álláspontját
Antal Árpád rámutatott: a kolozsvári építőcég ügyvédje a két héttel ezelőtti tárgyalási fordulóban halasztást kért, hogy egy utolsó határidőn belül lezárják az ügyet. A polgármester felidézte, hogy az elmúlt hónapokban több alkalommal is ígéretet kaptak már a cégtől a konfliktus lezárására.
Ennek nyomán tavaly december végén a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megkapta a kolozsvári cégtől a munkálatok helyzetéről szóló jelentéseket. Ezeket a polgármesteri hivatal illetékesei jóváhagyták, de a cég a mai napig nem nyújtotta be az összesen mintegy 800 000 lej értékű számlákat.
Ezzel szemben a hét elején a kivitelező egy újabb egyezségi javaslatot küldött a polgármesteri hivatalnak, amely eltér az év végén elfogadott összegtől. Jelenleg az önkormányzat beruházási osztályának szakemberei ezt a dokumentumot vizsgálják, és a következő napokban újabb találkozóra kerül sor a cég képviselőivel, ahol remélhetőleg megoldások születnek, összegzett Antal Árpád.
CSAK SAJÁT