Össztűz zúdul a választások összevonásáról szóló rendeletre
A legfelsőbb bíróság a REPER kérésére alkotmányossági kifogást emel az európai parlamenti és a helyhatósági választások összevonásáról szóló 2024/21-es sürgősségi kormányrendeletet ellen. Közben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) rendkívüli jogorvoslati eljáráshoz folyamodva megtámadja az alkotmánybíróságon ezt a kormányrendeletet.
A Központi Választási Iroda (BEC) március 16-i alakuló ülésén a 2024/21-es sürgősségi kormányrendeletre hivatkozva megtagadta a Megújítjuk Románia Európai Projektje (REPER) pártnak és a Népi Mozgalom Pártjának (PMP) azt a kérését, hogy legyen képviselőjük a testületben. A REPER ezért megtámadta a legfelsőbb bíróságon a BEC megalakulását rögzítő jegyzőkönyvet, keresetét azonban kedden elutasították a bírák, közli az Agerpres hírügynökség.
Helyt adtak azonban a REPER egy másik beadványának, amelyben az alakulat kéri a legfelsőbb bíróságtól, hogy emeljen alkotmányossági kifogást a választások összevonásáról szóló sürgősségi kormányrendelet ellen.A 2024/21-es sürgősségi kormányrendelet értelmében azok a politikai pártok és nemzeti kisebbségi szervezetek lehetnek képviselve a BEC-ben, amelyek a 2020-as választásokat követően saját frakcióval rendelkeztek a parlament legalább egyik kamarájában, illetve azok, amelyek EP-képviselői mandátumot szereztek a 2019-es választásokon.
A képviselőház és a szenátus Állandó Választási Hatóságnak (AEP) elküldött átirata szerint a PSD, a PNL, az USR, az AUR és az RMDSZ képviseltetheti magát a BEC-ben. Ugyanakkor a 2019-es EP-választáson a PSD, a PNL, az USR, az AUR, az RMDSZ, a Pro Románia és a PMP szerzett EP-képviselői mandátumot.
A REPER egy március 15-i átiratban kérte a BEC-től, hogy Tiberiu Ionuţ Petrescu képviselhesse az alakulatot a testületben, igénylését azonban elutasították, arra hivatkozva, hogy a REPER nem szerzett EP-képviselői mandátumot 2019-ben.
A REPER-nek jelenleg öt EP-képviselője van, ők azonban az USR-PLUS listáin jutottak be az Európai Parlamentbe.
Közben a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) rendkívüli jogorvoslati eljáráshoz folyamodva megtámadja az alkotmánybíróságon a választások összevonásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet, jelentette be kedden George Simion pártelnök.
Simion az alkotmánybíróság székhelye előtt nyilatkozott az újságíróknak. Mint elmondta, „intézményen belüli forrásoktól" arról értesültek, hogy a Nép Ügyvédje nem fogja megtámadni az alkotmánybíróságon az európai parlamenti és a helyhatósági választások összevonásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet. Ezért egy rendkívüli jogorvoslati eljáráshoz folyamodnak, és az alkotmánynak a politikai pártok szerepéről rendelkező 8. cikkelyére hivatkozva fordulnak az alkotmánybíróság elnökéhez, Marian Enachéhoz.
„Bízunk benne, hogy elfogadják beadványunkat és legalább megvitatja azt az alkotmánybíróság" – idézi a pártelnököt az Agerpres.
Az AUR elnöke leszögezte, alakulata mindent megtesz a jogrend és a nemzeti szuverenitás védelméért, és nem tudja elfogadni a választások összevonását, amivel szerinte a koalíciós pártok „lábbal tiporják a törvényeket és az alkotmányt".
CSAK SAJÁT